Progestan Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelik sürecinde vücut farklı biçimde çalışır ve çok farklı düzeylerde hormonlar salgılar. progestan ne için kullanılır?  Sorusunun cevabı da tam olarak bu noktada ortaya çıkmaktadır. Gebeliğin sağlıklı biçimde ilerlemesini sağlamak amacıyla vücut doğal olarak bu salgıyı daha fazla yapacak ve buna bağlı olarak hormonlar hamilelik sürecine uygun biçimde çalışacaktır. Her gebede progestan salgısı maalesef olması gerektiği gibi değildir. Bazı vakalar da beklenmedik dengesizlikler olabilir ve bu durum hamileliğin seyrine zarar verebilir. Bu noktada hekimler tarafından bu durumu düzenleyici tedbirler alınması gerekli olacaktır.

Kadınları erkeklerden ayıran en önemli özellik kuşkusuz anneliktir. Bu dünya üzerinde Allah’ın sadece dişilere verdiği bir lütuftur. Bu lütfun değerini iyi bilen bayanlar kendilerine bahşedilen bu müjdeye dört elle sarılırlar. Bu sebeple her zaman öncelik sahibi olan bayanlar kendilerini hep daha farklı hissederler. Hamilelik olgusu bazen istediğimiz gibi ilerlemeyebilir. Yapılan araştırmalarda her on bayanın birinde düşük tehlikesi vardır. Bu tehlike bazen genetik, bazen, çevresel bazen de dikkatsizlikten olabilir. Düşük sırasında veya düşük sonrası kullanılan progestan ilacı düşük riskini azaltmaya yardın ederken düşük sonrası da rahim ve kandaki progestan hormonunu düzenler.

Progestan Ne İşe Yarar?

Birçok bayan progestan kullanımı yaparken özellikle hamilelikte düşük riski yaşayan bayanlar merak ederler progestan ne için kullanılır? Diye bu ilaç sizin düşük riskinizi azaltmak için kullanılır. Kullanmış olduğunuz bu ilaç tamamen vücudunuzun üretmediği progestan hormonunu salgılamak ve hızlandırmak amacı ile kullanılmaktadır. Düşük sonrası veya düşük döneminde progestan mg doktorun belirleyeceği miktarlarda kullanılabilinir. Progestan kullanımı birkaç çeşit olmaktadır. Progestan 200 mg seçeneği de mevcuttur.

[reklam id=1]

Yumuşak kapsül; ki bu hem tablet hem progestan fitil olarak rahatlıkla kullanılabilinir. Progestan 100 mg yumuşak kullanımı olduğu için iki türlü kullanımı mevcuttur. Bu tableti kapsül ya da fitil olarak kullanımı doktorun tavsiyesi ila yapılmaktadır. Progestan iğne doktor tavsiyesi üzerine size uygulanabilecek bir durumdur.

Protestan’ın Yan Etkileri

Progestan kullananlar;

-Uyku hali yapabilmektedir bu yüzden gece yatmadan almak en doğrusudur.

-Beyin kanaması riski olan veya daha önce geçirmiş olanlar doktor kontrolü altında kullanabilirler.

-Nedeni belli olmayan vajina kanamasında kullanılmaz.

-Sara, migren, depresyon, böbrek fonksiyonunda bozukluk olanlar dikkati kullanmalı.

-Tümör tespiti yapılmış ise kullanılmaz.

-Ağır akciğer yetmezliği.

-Damar içi pıhtı durumlarında

Protestan’ın Yan Etkileri

Bu veya buna benzer durumlarda uzman kontrolü içinde kullanılmalıdır. İçerisinde bulunan fıstık yağından dolayı soya ve türevlerine alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Bu ilaç kullanımı sadece uzman doktor tarafından uygun görüldüğü zaman kullanılabilinir. Bu sebeple bu ilacı sakın ama sakın kendi kafanıza göre alıp içmeyiniz. Uzman sizin için uygun olan türü belirleri iken sizin için en uygun doz ayarlamasını da kendisi yapacaktır. Bu sebepten sizin kendi kafanızdan bu ilacı kullanmanız sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Hormon ilaçlarını asla hekim kontrolü olmadan kullanmayınız. Bu ilaçların gereksiz alınması durumunda vücuda ve elbette gebelik sürecine ciddi yan etkileri vardır. Geri dönüşü olmayan sonuçların önüne geçmek için bu hatadan imtina ediniz. Gebelik süresinde hekim kontrolüne girmek bu sorundan uzaklaşmak için etkili bir yöntem olarak kabul edilecektir. Modern zamanlarda bu durum neredeyse bir zorunluluktur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz