Primolut Hamilelik Testini Etkiler mi, Primolut Hamileliği Engeller mi?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Primolut ilaç doğum denetim hapı değil yalnızca regl geciktirici olarak kullanılmaktadır. Bazı durumlarda hanımefendiler adet günlerinin gecikmesini isterler. Örneğin; tatile gidildiğinde, özel günlerde ya da gezi yapılacağı sırada regl olmak istemeyen hanımefendiler, Primolut-n tabletleri kullanabilirler. Bu ilacın tabip tavsiyesi olmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Primolut Hamilelik Testini Etkiler mi, Primolut Hamileliği Engeller mi?

İlacın bir başka grevi ise rahim astarında değişikliğe niçin olması ve vajinaya oluşturulan bölgedeki salgıları değiştirmesidir. Bu sayede spermlerin rahme tutunmasını önler. İlacın etkili maddesi Noretisteron’dur. Bu madde progesteron hormonunun oluşmasında etkili olan bir başka hormondur. Bu hormon yumurtalıklardan yumurta atılmasını engelleyerek regl gecikmesini elde eden bir hormondur.

Bu ilaca yönelik olarak, Primolut hamile bırakır mı? Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir. Bu ilacın kullanımı sonrasında, kadınlarda hamilelik olmasa da test sonucunu pozitif çıkarabilir.

[reklam id=1]

Primolut-N genel olarak regl gecikmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bundan dolayı ilişki esnasında rahme boşalma gerçekleşmişse ve istenmeyen gebelik oluşumu söz mevzusu ise bu ilacı tabip tavsiyesi ile kullanabilirsiniz. Bu ilacın kullanımı bazı hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla da doktorunuz tarafınca tavsiye edilebilir.

Bir tek hangi sebeple olursa olsun, hormonlar üzerinde etkili olduğundan ne olursa olsun doktorunuza danışarak kullanmanız gerekir. Bundan dolayı talimatlara uymanız gerekir. Tableti direkt olarak yutmalı, çiğnememelisiniz.

Primolut Hamilelik Testini Etkiler mi, Primolut Hamileliği Engeller mi? 2

Günde 1 regl olmak üzere kullanılan bu ilacı tam 24 saatte bir kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ek olarak 14 gün geçmeyecek şekilde kullanmanız gerekir. Primolut hamilelik üzerinde ise olumsuz sonuçlara gebe olur. Kadınların bu konuda mutlaka bir uzmana danışması ve bu ilacı kullanırken gerekli kurallara uyması da gerekmektedir.

Primolut Hamileliği Engeller Mi?

Regl döngüsü tertipli olan hanımların regl kanamalarının gecikmesi halinde endişelenmesi düzgüsel sayılabilir. Sadece hanımlar ne kadar tertipli regl görse de, yıl içinde iki kere gecikmeli regl görmeleri düzgüsel görülür. Bunun sebebi üzüntü, iş değişikliği, yaşam seçiminde olan değişimler, stres, bitkinlik, iklim değişikliği, aile içinde yaşanmış olan problemler olabilir.

Bu şeklinde durumlarda tıbbi bir araştırma yapılması gerekmez. Bir tek hamileliğinde regl gecikmesine niçin olabileceği düşünülürse, bu mevzuda lüzumlu testlerin yapılması gerekir. Regl gecikmeleri düzgüsel olarak hamilelik ve stresli vakaların devamında olabilir. Çok uzun süren adet gecikmesi durumunda ise, uzman doktorlar tarafından kapsamlı testlerin yaptırılması da son derece önemlidir.

Primolut hamilelik riski üzerinde de oldukça etkilidir. Kadınların bu ilacı kullanırken son derece dikkatli olması da gerekmektedir. Bu ilacın kullanımı ile birlikte rahim duvarında kalınlaşma görülür. Bir sonraki regl tarihinizde değişme olabilir ve adetiniz çok yoğun geçebilir.

Primolut Hamilelik Testini Etkiler mi, Primolut Hamileliği Engeller mi? 3

Bir tek ilacı bıraktıktan sonraki ikinci regl döneminiz düzgüsel gününde ve düzgüsel şekilde olacaktır. Vakit süre lekelenme ya da kanama da görülebilir. Bunlar genel olarak görülen yan etkilerdir. Bu biçim şeylerin haricinde şiddetli baş ağrısı, ani olarak başlamış olan duyu bozuklukları, nefes alı verirken ortaya çıkan ağrılar ya da bacakların şişmesi, sarılık, kaşıntı, hamile kalınması ve tansiyon yükselmesi şeklinde tesirinde bırakır görüyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Primolut ilacı doğmamış bebekte doğumsal sorunlara yol açabilir.  Primolut hamile kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Etkili bir doğum denetim yöntemi kullanınız. Eğer tedavi esnasında hamile kalırsanız mutlaka doktorunuza söyleyiniz. Bu gibi adet geciktirici ilaçların, yalnızca adetin olma tarihini ertelediğini söylemek mümkündür. Adet geciktirici ilaçların kesinlikle bir doğum kontrol ilacı olmadığının da bilinmesi gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz