Polip Kısırlık Yapar Mı?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Öncelikle polip nedir bunu açıklayalım. Polip, vücutta birçok organda gelişen, boyutları genel olarak birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişen iyi huylu oluşumlara verilen isimdir. Rahim içerisinde oluşan polipler endometrial polip, rahim ağzında oluşan polipler ise servikal polip olarak tanımlanır.

Polip Kısırlık Yapar Mı? 3

Rahim ağzında gelişen polipler kısırlığa (infertilite) sebep olur mu?

Kısırlık konusu incelenirken polip denilince akla çoğunlukla rahim içerisinde gelişen endometrial polipler gelir. Çünkü rahim ağzındaki gelişen servikal polipler çok küçük milimetrik boyutlarda olup kısırlıkla ilgili değillerdir.

Rahim ağzında gelişen bir polip ancak rahim ağzından rahim içine doğru uzanan kanalda yani servikal kanalda bulunursa spermlerin rahim içerisine doğru geçişine engel olabilir. Ancak bu durum pek rastlanan bir durum değildir.

Rahim içerisindeki gelişen endometrial polipler gebe (hamile) kalmayı engeller mi?

Endometrial polipleryani rahim içinde gelişen polipler kısırlık hastalarının yaklaşık %10’unda bulunur. Bazı durumlarda bunların bir kısmı aşırı kanama gibi şikayetlere neden olmaz. Bu durumda da farkedilmeyebilir. Bazıları infertilite nedeni araştırılırken yapılan SİS yani sulu ultrason, histeroskopi gibi tetkikler esnasında farkedilir.

Endometrial rahim içi polipler ile infertilite (kısırlık) arasında ispatlanmış bir ilişki bulunmamaktadır. Ancak ifade edilen açıklamalar şöyledir;

Polip Kısırlık Yapar Mı? 2

Endometrial poliplerin boyutu 2 cm’den az ise küçük endometrial polipler olarak tanımlanır. Bu poliplerin çoğunlukla gebelik oluşmasına engel olmadığı ifade edilir, kısırlık sebebi değildir ve düşüğe neden olmadığı görüşü de savunulur. Bu çok net ispatlanmış bir bilgi değildir.

Bu sebeple kısırlık tedavisi öncesinde veya gebelikten önce herhangi bir cerrahi müdahale ile çıkartılmaları şart değildir. Fakat farkedilmişse çoğunlukla tüp bebek uygulaması öncesinde histeroskopik yöntemle çıkartılırlar.

Endometrial poliplerin boyutu 4-5 cm kadarsa büyük endometrial polip olarak tanımlanırlar. Rahim iç tabakasında yani endometriumda inflamasyona neden olurlar ve  gebelik ürününün rahime yerleşmesini önlerler. Bu durum  gebelik şansını azaltabilir ya da gebelik elde edildikten sonra düşüğe sebep olabilir. Bu nedenle büyük endometrial poliplerin ameliyatla çıkartılmaları önerilir.

Polip Kısırlık Yapar Mı?

Yapılan bazı araştırmalar polipin çıkartılması ile tüp bebek başarısını arttırmadığını göstermiştir.

Bazı araştırmalar ise infertil hastada polip tespit edilmiş ise aşılama (IUI) ve tüp bebek (IVF) yöntemleri uygulanmadan önce histeroskopik yöntemle çıkarılması gerektiği ifade eder. alınması önerilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz