Plasenta Nedir, Nasıl Oluşur, Neden Erken Yaşlanır, Plasenta Kireçlenmesi Neden Olur, Nasıl Yukarı Çıkar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebeliğin averaj üçüncü ayında oluşumu tamamlanan plasenta hem fetüse bununla beraber anneye ilişkin bir oluşumdur. Bir ucu anneye öteki ucu ise fetüse yapışıktır. Yapı itibariyle kalınlığı 2,5 3 santimetre olan bir hortumu andırır.

Çok sayıda kişi tarafından, plasenta yenir mi? Sorusu da oldukça yaygın bir şekilde ve bir o kadar da büyük bir merak ile yöneltilmektedir.

Plasenta Nasıl Oluşur?

Plasenta ne demek? sorusuna karşın, annenin bebek ile kurduğu bağ ve aynı zamanda bebeğin anne karnında beslenmesini sağlayan organ olarak da belirtilebilir. Plasenta, yapı olarak sağlam ve esnektir. Bu sayede derhal dolanıp sıkışmaz. Plasenta bebeğin değişen gereksinimlerini rahatça karşılayabilecek bir yapıya haizdir.

[reklam id=1]

Plasentanın görevleri saymakla bitmez. Bu yapı, özellikle de gebeliğin ilk üç ayında bebeğin dış enfeksiyonlara karşı korunmasında da son derece önemli bir görev üstlenmeye de devam etmektedir. Plasentanın akıllı hücrelerden oluştuğu bilinmektedir. Genel olarak hamilelikte kanser tanısı konması çok ender karşılaşılan bir durumdur.

Plasenta Neden Erken Yaşlanır?

Plasenta yaşlanmasında plasentadaki beyaz alanlarda genişleme meydana gelmiştir. Genellikle hamileyken sigara içen anne adaylarının yaşadığı bu konum hem anne adayı bununla beraber bebek için çeşitli riskler ihtiva eder.

Plasenta Nedir, Nasıl Oluşur, Neden Erken Yaşlanır, Plasenta Kireçlenmesi Neden Olur, Nasıl Yukarı Çıkar? 3

Aslen plasentanın gebeliğin son aylarına doğru yaşlanması düzgüsel kabul edilir. Bir tek gebeliğin 32. Haftasından önce gözlemlenen yaşlanma doktorları endişelendirebiliyor. Şayet 32. Haftadan ondan sonra plasenta yaşlanması başlarsa, tüm bu risklerin ortaya çıkmasından kaygı edilmez. Çünkü bu risklerin gerçekleştiği görülmemiştir.

Ne yazık ki bu durumun önlenmesine yönelik herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat anne adaylarının bu şekil bir riskin varlığından haberdar olması uzun vadeli problemlerin ortadan kaldırılması açısından da önemlidir. Söz gelimi tertipli denetim, gerilim testi şeklinde testlerin sürende yapılması önemli olmaktadır. Plasenta yaşlanması her dönemde bu sorunların yaşanacağı anlamına da gelmeyecektir.

Plasenta Kireçlenmesi Neden Olur?

Plasenta, dış yüzeyi ıslak ve parlak iken iç yüzeyi tırtıklı yapıdadır. Plasenta, en genel anlamı ile annenin bebeğini, beslediği bir kordon olarak tanımlanabilir. Plasenta bu tarz şeylerin haricinde fetüsün eylemsiz bağışıklığının güçlenmesini de sağlar. Anneye ilişkin antikorların fetüse geçişi de plasentadan olur.

Plasenta Nedir, Nasıl Oluşur, Neden Erken Yaşlanır, Plasenta Kireçlenmesi Neden Olur, Nasıl Yukarı Çıkar? 1

Plasenta kireçlenmesi de, bu yapıda meydana gelen komplikasyonlardan biridir. Plasenta kireçlenmesinin ardından, gebeliğin sonlandırılması gerekebilir.

Plasenta Nasıl Yukarı Çıkar?

Hamileliğin erken dönemlerinde, plasentanın rahimin alt kısmında olmasında kaygı edilecek bir konum yoktur. Bundan dolayı gebeliğin 20-24. Haftalarından önce tespit edilen, plasentanın rahimin alt kısmında olması durumu plasenta previa olarak tanımlanmaz. Plasenta previa tanısı 24. Haftadan ondan sonrasında konur. Plasenta previanın en karakteristik bulgusu ağrısız vajinal kanamadır.

Bu yüzden, özellikle gebeliğin ikinci yarısında görülen vajinal kanamalarda plasenta previa ihtimali dikkate alınmalıdır. Kanama çoğu süre hafiftir. İlk kanama emareleri plasenta previalı gebeliklerin 1/3’ünde 30. Haftadan önce, 1/3’ünde ise 30.-36. Haftalar içinde gözlenir. Hastaların %10’u, hiç kanama olmadan doğum sürene ulaşabilir. Plasenta servikal os üzerine yerleşmediği bazı durumlarda doğum eylemi başlayana kadar hiç kanama görülmeyebilir.

Plasenta Nedir, Nasıl Oluşur, Neden Erken Yaşlanır, Plasenta Kireçlenmesi Neden Olur, Nasıl Yukarı Çıkar?

Plasenta previa’nın teşhisi yukarıda belirtilen klinik emareler değerlendirilerek ve ultrasonografi ile konulur. Tam plasenta previa vakalarında sezaryen ile doğum gereklidir. Marjinal previa vakalarında da sezaryen doğum tercih edilir. Aşağı yerleşimi plasenta previa vakalarında ise plasentanın rahim ağzına uzaklığı ile hem bebek bununla birlikte annenin durumları dikkate alınarak düzgüsel doğum yapmış oldurulabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz