Ovulasyon Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
3956

Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar için ovulasyon günü hesaplama çok önemlidir. Yumurtlamanın olduğu günlerde cinsel ilişkide bulunulması gebe kalma ihtimalini arttırmaktadır.

Ovulasyon Dönemi Nasıl İşler biraz bundan bahsedecek olursak, ovulasyon yumurtaların yumurtalıklardan serbest kalmasıyla başlar ve menstruasyon döngüsü ile devam eder. Yumurta içinde yüzbinlerce folikül bulunmaktadır. Her bir folikül, olgunlaşmayan hücreler tarafından oluşturulmuştur. 28 günlük menstruasyon döngüsü, adet kanamasının ilk gününden itibaren başlamıştır. Sonraki 7 gün boyunca foliküller büyümeye devam ederler. Östrojen hormonu kan dolaşımına katılarak, anne rahmini hamilelik için hazırlar. 7.günde foliküllerin büyümesi durur, bir tanesi dışında. Bu baskın folikül büyümeye devam ederek yumurtayı kaplar. 12 günde kan dolaşımına çok fazla östrojen hormonu salgılanır. Böylece östrojen hormonu hipofiz bezine giriş yapar. Bol miktarda luteinik hormon da ( LH) kan dolaşımına salınır. 14.günde LH, folikül hücresinin aniden büyümesine neden olur. Ovulasyon önce, yumurta hücresi folikülden ayrılır. Büyüyen folikül hücresi kimyasalları dışarı çıkartır. İki tüpten biri, hücreye yaklaşmaya başlar. Folikülün açılmasıyla yumurta dışarı atılır.Fimbria sayesinde yumurta ilerler ve yumurtlama sahasına doğru yumurtayı götürür. Fimbria üstündeki mikroskobik tüyler sayesinde, yumurta tüplerin girişine doğru ilerler. Tüplerdeki duvarlar, kasılmalar yaparak yumurtayı rahime doğru ilerletirler. Yumurtlamadan sonra , yumurtanın 12-24 sat yaşam süresi vardır ve bu süre içinde spermin yumurtayı döllemesi gerekir. Yumurtlama döneminde döllenmeyen yumurtalar, yumurtlama kanalıyla dışarı atılır.

[reklam id=1]

Ovulasyon Tarihi Hesaplama

Kadınlar ovulasyon dönemi hesaplama için  hiçbirşey kullanmaksızın sadece bir kağıt kalem alarak hesaplamak isterlerse şöyle bir yol izleyebilirler.

Ortalama olarak adet döngüsü yazılır. Ortalama olarak 30 günde bir adet kanaması gören bir kadın yani adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre 30 gün olan bir kadın için yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır açıklayalım. Adet dönemi arasında geçen 30 günden 14 rakamı çıkartıldığı zaman yumurtlama günü bulunmuş olur. Yani 30-14=16 16.gün yumurtlama günüdür. Adet kanamasının ilk gününden itibaren sayıldığında takvim üzerinde 16.gün yumurtlama oluyor demektir. Bunun hassasiyeti yaklaşık olarak % 75 dir.

Ovulasyon dönemi hesaplama için diğer bir yöntem vajinal salgılardaki artışın takip edilmesidir.Daha çok üreme çağında daha tecrübeli hale gelmiş biraz daha ileri yaşlarda olanlar, çocuk doğurmuş olan kadınlar bu salgılardaki artışı ve değişikliği farkedebilirler. Kadınlarda yumurtlama dönemi içinde vajinal salgıda bir uzama olur. Bu uzama östrojen hormonunun kanda çok fazla miktarlarda salgılanması neticesinde rahim ağzı salgısına yapmış olduğu etki sonucu ortaya çıkar.Ve bunu tecrübeli kadınlar vajinal salgıdaki değişikliği farkederek ovulasyon günü hesaplama yöntemi olarak kullanırlar.

Ovulasyon Hesaplama 1

Farklı yöntemlerle ovulasyon dönemi hesaplama nasıl onlardan da bahsedelim.

  • Bazal vücut ısısı metodu kullanılarak ovulasyon günü hesaplama yapılabilir. Burada çok hassas termometreler kullanılır.Yani 1 derecenin onda birine kadar hassasiyet gösteren termometrelerle günlük olarak vücut ısısı ölçülür.Yumurtlama neticesinde salgılanan progesteron hormonu vücut ısısının artmasına sebep olur. Hassas termometreler ile ölçüldüğünde vücut ısısındaki 0,5 ila 1 derece arasındaki artış yumurtlama gününü belli eder. Bu yöntemin de hassasiyeti %80-85 civarındadır.
  • Yumurtlamadan bir gün önce kanda çok aniden yükselen bir hormon vardır. Buna LH hormonu adı verilir. Bu hormon kanda yükseldiği zaman idrara da çok yüksek miktarlarda geçer. İdrardaki bu yükselmeyi saptayan ve yumurtlamadan bir gün önce haber veren testler vardır. Bunlara yumurtlama monitörü adı verilir. Bunların hassasiyeti ise son derece yüksektir. Gebe kalmayı planlayan kadınlara doktorlar tarafından verilen bu testler başarıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda gebelikten korunmada da kullanılabilir. Bu yöntemin hassasiyeti yaklaşık %90 civarındadır.

Yine cihaz kullanarak yumurtlamayı belirleyen diğer bir test de tükürükte oluşan değişiklikleri mikroskop altında algılayan özel cihazlar vardır. Bunlar ülkemizde çok yaygın olmasa da yumurtlama dönemi tespiti için kullanılan yöntemlerden biridir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz