Normal Doğum Nasıl Yapılır, Belirtileri, Sancısı, Dikişleri, Riskleri Nelerdir? Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte düzgüsel süre son tane başlangıç gününden itibaren 40 hafta ya da 280 gün olarak hesaplanır. Düzgüsel doğum süre da bu hesaplamaya bağlı olarak 38. Ve 42. Haftalar içinde natürel olarak adım atar. İlk emaresi genel olarak su (bebeğin sıvısı) gelmesi durumudur. Anne suyu aralıklı olarak ıslaklık şeklinde hissedebilir. Veya birden boşalma şeklinde olur. Öteki bir emaresi ise averaj 5 dakikalık periyotlarla gelen rahim kasılmaları ve sancıdır.

Normal Doğum Nasıl Yapılır, Belirtileri, Sancısı, Dikişleri, Riskleri Nelerdir? Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Genel anlamda 24 saatten azca sürede doğum gerçekleşmiş olur. Su geldikten sonra doğumun gecikmesi bebeğe zarar verebilir. Bebek özel bir durum olmadıkça, başı önde olarak vajinadan çıkmaya adım atar. Normal doğum, annenin çok daha hızlı bir şekilde iyileştiği bir doğum çeşididir.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğuma yakın günlerde bazen vücutta doğumda kullanılmak üzere depolanan enerjinin bir kısmı açığa çıkabilir. Oysaki bu doğum için kullanılacak enerjidir ve gelişigüzel kullanmak, anne talibinin doğumda çabuk yorulmasına, doğumun zor ve uzun olmasına niçin olabilir. Bu emareler doğumun yaklaştığını gösterir, yalnız her hamile hanımda yaşanmayabilir yahut fark edilmeyebilir.

[reklam id=1]

Normal Doğum Sancısı Nasıl Olur?

Anne adayları için normal doğum süreci son derece zordur. Normal doğum anı, sancı açısından son derece sıkıntılı geçebilir. Büyük bir sancının olduğunu belirten anne adayları, doğum bittikten sonra yeniden doğmuş gibi hissettiklerini de dile getirmektedir. Bu da, normal doğum sancısının ne denli büyük olduğunu ifade edebilmektedir.

Normal Doğum Nasıl Yapılır, Belirtileri, Sancısı, Dikişleri, Riskleri Nelerdir? Normal Doğum Ne Kadar Sürer? 1

Normal Doğum Dikişleri Nedir?

Epizyotomi, doğum anında vajinal açıklığı genişletilmesi için uygulanan bir kesidir. Doğum kesisi, doğumu kolaylaştırmak için uygulanır. Bunun yanında yırtıkların oluşmasını engellemek ve bebeğin başının daha bayağı çıkması için yapılır.  Bundan dolayı perine bölgesine bir kesi yapılır. Özellikle de derhal ilk doğumunu meydana getirecek olan hanımlar için uygulanır.

Anne daha azca ağrı duyar ve iyileşme daha çabuk olur. Epizyotomi dikilirken kendi kendine eriyen dikişler kullanılır. Bu sayede anne dikişlerini aldırmaz. Doğum kesisi arkasından iz kalabilir. Ancak bu izler çok büyük izler olmaz. Süre içinde da fark edilemeyecek bir şekil alır. Böylelikle anneler, belirli bir zaman sonra çok daha estetik bir görünüme sahip olma imkanına da haiz olabilmektedir.

Normal Doğum Riskleri Nelerdir?

Düzgüsel doğum, bebeğin vajinal yol ile dünyaya gelmesidir. Düzgüsel doğumda anne adayları birkaç saatte fizyolojik aktivitelerine dönebilmekte ve emzirme mevzusunda sezaryen doğuma bakılırsa daha rahat olmaktalar. Sadece düzgüsel doğumda her an bir komplikasyon gelişme ihtimali vardır. Doğum uzun sürebildiği şeklinde kısa sürede de gerçekleşebilmektedir.

Normal Doğum Nasıl Yapılır, Belirtileri, Sancısı, Dikişleri, Riskleri Nelerdir? Normal Doğum Ne Kadar Sürer? 2

Özellikle uzun geçindiren doğumlarda bebek soruna girebilir ve kalp atışlarında yavaşlama görülebilir. Bunun yanında ıkınmanın kâfi olmadığı durumlarda vakum uygulamaları yapılmaktadır. Normal doğum video olarak da internet sitesinde yer alsa da, kadınlar büyük bir panik yaşamaktadır. Her kadının biyolojik ve fizyolojik durumu birbirinden farklı olduğu için, riskleri de kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Tertipli sancılar başladığında rahim ağzı kapalıdır. Sancıların başlaması ile birlikte geçen ve rahmin yaklaşık 10 santim kadar açılması durumuna ise, normal doğumun ilk yani birinci evresi olarak da tanımlanabilir. Bebek doğduktan ondan sonra doğumun üçüncü evresi adım atar. Normal doğum yapanlar, genellikle en az yarım saat süren bir operasyonda olurken bu süre anne adayının durumuna göre değişkenlik de göstermektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz