Montessori Nedir, Nasıl Uygulanır, Ne İşe Yarar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yüzyılı aşkın süredir kullanılan Montessori eğitim sistemi İtalyan eğitim felsefesi uzmanı Maria Montessori tarafından geliştirilmiştir. 1870 senesinde İtalya Ancora’da dünyaya gelen Maria Montessori, 1896 senesinde tıp doktoru olmuştur. İtalya’da bu unvanı alan ilk hanım olma özelliğine haiz olan Montessori, psikiyatri alanına yönelmiş ve kendisini çocukların eğitimine adamıştır.

Zihinsel engelli çocuklarla çalışmalar gerçekleştiren tabip Montessori çocukların tedavisinin tıpta değil eğitimde bulunmuş olduğunu öne süre gelmiştir.

Maria Montessori tarafınca geliştirilen eğitim sisteminde çocuğun ilgi alanlarına uygun bir eğitim alması istenmektedir. Günümüzde en yaratıcı fikirleri üreten ve belli konumlara yükselmiş olan kişiler Montessori eğitim sistemiyle yetişmişlerdir. Herhangi bir sınırlamanın bulunmadığı bu eğitim sistemiyle çocuklara özgür bir eğitim sunulur.

[reklam id=1]

Günümüzde Montessori eğitimlerini verebilmek amacıyla İngiltere’de bulunan Uluslararası Montessori Derneği tarafınca eğitmen yetiştirilmektedir. Bu eğitim anaokulu, ilköğretim ve bazı ülkelerde lise seviyesine kadar çıkmaktadır.

Bu yaklaşımda bir ortamın üç temel ögesi bulunmaktadır. Bu özelliklerin sağlandığı bir ortam söz mevzusu olduğunda çocuklar 4 ile 6 yaş arasında okumaya başlayabilirler. Montessori eğitim, her geçen gün daha da önemli olmakta olup çocukların gelişimi ve sağlığı açısından oldukça büyük bir ehemmiyete sahip olmaya devam etmektedir.

Montessori Nedir, Nasıl Uygulanır, Ne İşe Yarar? 2

Montessori Nasıl Uygulanır?

Montessori eğitimi, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir. Çocukların üzerinde oldukça büyük bir olumlu etkiye sahip olması sebebi ile de artık birçok eğitim kurumunda da bu eğitim şekli önerilmektedir. Eğitim esnasında öğrenci merkezdedir. Soyut kavramların somut kavramlarla anlaşılması sağlanır. Zihinsel kavramların hissetme metoduyla zihne yerleştirilmesi uygulanır. Bu eğitim sisteminde kullanılan araç ve gereçler sisteme özeldir.

Bu anlamda yöntem sadece bilimsel nitelikli eğitimi değil çocuğun tüm gelişiminde etkin her unsuru ele alıyor. Böylece gerçek yaşamı daha donanımlı karşılayacaktır.

Montessori Nedir, Nasıl Uygulanır, Ne İşe Yarar? 3

Bundan dolayı de bu eğitim sisteminde sınıf düzeni ve materyalleri ilk anda farklı gelebilir. 1 – 3 yaş arası çocukların aynı sınıfta olması ilk anda şaşırtıcı ve şaşkınlık verici geliyor olsa da aslına bakarsan bu sınıflar çocuğu ergonomik hayata hazırlıyor. Empati, sosyalleşme benzer biçimde öteki becerilerin de gelişmesine yardımcı oluyor.

Montessori eğitimiyle, öğretici tarafınca desteğe ihtiyaç duymayan çocuklar kendi hatalarını kendileri farklıdır ve düzeltmek için çaba gösterirler. Her çocuğun kendine özgü gelişim sürecinde, bireysel öğrenme gerçekleşir. Bu eğitim sisteminde soyut kavramlar öğrenilirken somut kavramlardan yararlanılır. Ek olarak çocukta adapte sürecini hızlandırır ve biran önce sonuca yetişmesini sağlar.

Montessori Nedir, Nasıl Uygulanır, Ne İşe Yarar?

Montessori eğitiminin faydaları ile çocuklar, liderlik yapmayı öğrenirler ve yeni görevler almaktan çekinmezler. Çocuklar eğitimin organik akışında mesuliyet almayı öğrenirler. Deneyimlerini kendileri kazanırken büyüklere ihtiyaç duymazlar. Yapılan uygulamalar, ergonomik yaşam alıştırmaları olarak çocuğu gerçek hayata hazırlar. Çeşitli alanlarda informasyon edinmeyi elde eden etkinlikler, çocukların ilgi alanları çerçevesince kendileri tarafınca belirlenir. Böylelikle çocuğa daha özgür bir alan ve seçme hakkı tanınmış olur.

Montessori Ne İşe Yarar?

Montessori eğitim sistemi hem okulda bununla beraber evde uygulanabilen geniş kapsamlı bir eğitim modelidir. Zira hem aile bununla birlikte öğretmenler Montessori eğitiminin esaslarını bilmelidir. Montessori eğitim sistemi veren okullarda çocuklar sınıfta rahatça dolaşabilirler.

Şu sebeple materyaller gerçek anlamda kullanılırlar. Montessori oyuncakları, çocukların gelişimleri için son derece büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple de özellikle gelişim çağında olan çocuklarda bu gibi oyuncakların kullanımı oldukça önemlidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz