Menopoz Dönemi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

45- 55 yaş arası kadınlarda menopoz döneminden bahsedilmektedir. Her kadının çekindiği ve korktuğu menopoz dönemi, günümüzde ilerleyen tıp sayesinde artık çok daha kolay atlatılmakta ve olası sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Bu konuda bilinçlenmek ve menopoz dönemini korkmadan karşılamak gerekir.

Menopoz Dönemi 1

Çünkü kadınlarda menopoz dönemi yaşlanmak ya da kadınsal özellikleri kaybetmek değildir. Doğal bir süreçtir ve günümüzde menopoz dönemi sıkıntıları daha az yaşanmaktadır.

Kadınlarda menopoz dönemi hakkında tüm merak ettiklerinizi makalemizde sizinle paylaşıyoruz. Öncelikle menopoz dönemi nedir ve menopoz dönemi ne kadar sürer konularına açıklık getirelim ve menopoz dönemi sıkıntılarını nasıl aşmak gerektiğinden bahsedelim.

Menopoz dönemi nedir? Menopoz dönemi genellikle 45 – 55 yaş aralığında olan kadınlarda aylık regl kanamalarının doğal yollarla bitmesidir. Bunun nedeni östrojen hormonun azalarak bitmesidir. Kadınlarda menopoz dönemi başlangıcında ilk belirtiler adet kanamalarında yaşanan düzensizliklerdir.

Adet kanamaları arasında ki zaman da uzama ya da kısalma olabileceği gibi adet kanamalarının miktarında da normalden farklı değişimler olmaktadır. Kadınların vücutlarında östrojen hormonunun azalması ile menopoz dönemi sıkıntıları yaşanmaya başlanmaktadır.

Menopoz Dönemi 2

Kadınlarda menopoz döneminde bir takım belirtiler gözlenir. Bu menopoz dönemi sıkıntıları, sıcak basması, çarpıntı, yorgunluk hissi, eklem ağrıları, depresif ruh halleri, uykusuzluk, vajinada kuruluğa bağlı cinsel ilişki sırasında acı, konsantrasyon bozukluğu ve ani duygu değişimleridir. Bu belirtiler 45- 55 yaş arasında ki kadınlarda menopoz dönemini işaret etmektedir. Bu bahsettiğimiz menopoz dönemi sıkıntıları 35 yaş altında ortaya çıkarsa erken menopoz söz konusudur.

Menopoz dönemi ne kadar sürer? Her kadında farklı yaşansa da kadınlarda menopoz dönemi 8 -10 yıl arası sürmektedir. Bu dönemi bilinçli bir şekilde atlamaktan, doktor kontrolünde olmak ve doğru beslenmek menopoz dönemi sıkıntılarının daha kısa sürmesine neden olmaktadır.

Kadınlarda menopoz döneminde doktor tarafından bir takım tetkikler yapılmakta ve kadınlarda yumurtlamayı sağlayan hormonların durumuna bakılmaktadır. Azalma saptandığı takdirde kadınlarda menopoz dönemi başladığından emin olunur. Kadında ki menopoz dönemi sıkıntıları, östrojen hormonunun miktarı tedavinin nasıl olacağını belirlemektedir. Kadınlarda menopoz dönemi tedavisinde genellikle hormon takviyesi yapılmaktadır.

Menopoz Dönemi 3

Menopoz dönemi sıkıntılarını ortadan kaldırmanın farklı yöntemleri vardır. İlaç tedavisi yanı sıra beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, psikolojik yardım alınması, düzenli egzersiz ve spor yapılması, yeni hobiler ve aktiviteler edinilmesi kadınlarda menopoz döneminin daha rahat atlatılmasına neden olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki kadınlarda menopoz dönemi yaşlılık değildir. Sadece yumurtlama ve doğurganlık sona ermekte ve zamanla uygulanan tedavi yöntemleri ile normal yaşantı devam etmektedir. Östrojen hormonunun azalması ile cinsel yaşamda meydana gelen menopoz dönemi sıkıntıları günümüzde kolayca atlatılmaktadır.

Menopoz döneminde ki kadınlarda cinsel isteğin azalması ve ilişki sırasında acı hissini ortadan kaldıracak birçok yöntem mevcuttur. Buna inanmak ve bu konuda kaygıları ortadan kaldırmak menopoz dönemi sıkıntılarını daha kolay aşmak anlamına gelir.

Kadınlarda menopoz döneminde bir takım fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunları önlemenin yolu düzenli doktor kontrollerine gitmektir.

Menopoz Dönemi 4

Kemik erimesi, kalp damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi sıkıntılar yaşamamak için kilo artışını durdurmak ve metabolizmayı hızlandırmak için beslenmeye dikkat etmek, egzersiz yapmak ve doktor kontrolünde olmak önemlidir. Bunlara dikkat edildiğinde kadınlarda menopoz dönemi çok daha kolay geçirilmektedir.

Makalemizde kadınların en önemli ve zor kabul ettikleri menopoz dönemi nedir ve bu dönemde neler yapılmalıdır konularına değindik. Verdiğimiz bilgiler ışığında sağlıklı bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz. Bilin ki yaşadığınız menopoz dönemi sıkıntıları bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz