Kürtajın Riskleri Zararları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Her cerrahi müdahalenin olduğu gibi, kürtaj olmanın zararları ve riskleri de söz konusudur. Daha önceki yılllarda uygun olmayan ortam, malzeme ve uzman olmayan kişiler tarafından yapılması nedeni ile birçok zarar ve ölüme neden olmakta idi. Günümüz teknolojisi dikkate alındığında kürtaj olmanın zararları oldukça azalmış durumdadır.

Kürtaj olmanın zararları ve kürtajın zararları nelerdir detaylarıyla açıklamaya çalışalım;

Kanama:  Yasal olarak kürtaj 10.gebelik haftasına kadar yapılmaktadır. Kürtaj esnasında ya da kürtaj sonrasında bir miktar kanama olması normaldir.

Kanama miktarı, yaş faktörü, hamilelik haftası durumları ile ilgilidir. İleri yaş ve ileri hamilelik haftalarında  yapılan kürtajda normalden daha fazla kanama görülebilir. Bu durum, ileri hamilelik haftasından dolayı plesantanın rahime daha fazla noktadan bağlı olması ile ilgilidir.

Enfeksiyon: Kürtajın sakıncaları düşünüldüğünde en önemlisi enfeksiyon oluşmasıdır. Kürtaj işleminden kullanılacak tüm aletlerin steril olması gerekmektedir. Kürtaj, rahim içerisine müdahale edilerek yapılan bir işlemdir.

İşlem öncesinde vajina ve rahim ağzının da antiseptik özel bir solüsyonla temizlenmesi gerekir. Tüm bu önlemlere rağmen kürtaj işlemi sonrasında nadir de  rahim içerisinde enfeksiyon (endometrit) gelişmesi söz konusu olabilir. Antibiyotik tedavisi gerekir.

Kürtajın Riskleri Zararları Nelerdir?

Rahmin delinmesi (Uterus perforasyonu): Hamilelik yaşının büyümesine bağlı olarak gelişen rahim delinmesi olayı, uzman kişilerce yapılması halinde nadir görülen bir durumdur. İleri gebelik haftalarındaki görülme riski daha fazladır. Kürtaj sırasında rahmin delinmesi durumuyla karşı karşıya kalındığında kürtaj sonlandırılır ve hasta gözetim altında tutulur. Gerekli olması halinde ameliyat ile delinen bölge onarılır ve hasta bir süre daha gözetim altına alınır.

Rahim içerisinde yapışıklık olması (Asherman sendromu): Kürtaj olmanın zararları sırasında en önemliler arasında yapışıklık gelir. Nadir görülen komplikasyonlardan olan bu durum  deneyimsiz kişiler ve hijyen olmayan ortamlarda yapılan kürtaj sonucu gelişir. Rahim içi dokunun oluşan travmaya anormal ve aşırı reaksiyon vermesi veya rahim içinin aşırı temizlenmesi sebebi ile yapışıklıklar oluşabilir. Kürtaj sonrasında en nadir görülen komplikasyonlardan birisidir.

Kürtajın Riskleri Zararları Nelerdir? 2

Anestezi: Kürtaj sırasında genel anestezi uygulanacaksa, anesteziye bağlı çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Lokal anesteziye bağlı olarak gelişen vazovagal senkop adı verilen bayılma durumu gelişebilir .

Rahim içinde parça kalması ya da kan birikmesi: Kürtajın sakıncaları arasında, kürtaj sonrasında rahim içinde parça kalması veya kan birikmesi bulunur. Bu durumda rahim içerisi tekrar ufak bir müdahale ile temizlenir ya da rahim ağzına ufak bir kesi atılarak biriken kan boşaltılır.

Kürtajın gerçekleşmemesi: Çok küçük gebeliklerde, daha önce gelişmiş olan hastalıklar nedeni ile ya da rahimdeki şekil bozukluklarından dolayı rahime müdahale edilemeyebilir. Küçük gebelikler için 1 hafta daha beklenerek daha sonrasında kürtaj denenebilir. Diğer durumlar içinse hem oral yolla alınan hem vajinadan uygulanan ilaçlar ile rahim ağzının açılması sağlanır ve kürtaj denenir.

Kürtajın Riskleri Zararları Nelerdir? 3

Adet düzensizliği:  Kürtaj işleminin yapıldığı tarih, adet kanamasının ilk günü kabul edilir. 4 hafta sonra adetin  normal periyotta devam etmesi gerekir. Bazı koşullarda bu durum 60 güne kadar uzayabilir. Bu durumda detaylı bir jinekolojik muayene yapılmalı, sorun belirlenmeli ve tedavi sağlanmalıdır.

Kürtaj sonrasında gebeliğin devamı: Çoğunlukla 5 haftadan küçük hamileliklerde, embriyonun tam olarak alınamamasından kaynaklıdır. Kürtaj işleminden 1 hafta sonra yapılacak jinekolojik muayene sırasında fark edilmesi halinde tekrar kürtaj işlemi yapılır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz