Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamileliğin herhangi bir nedenle sonlandırılması için yapılan kürtaj sonrasındaki dönem bayanlar için son derece önemlidir. Bazı bayanlar kürtajdan hemen sonra anne olmak isteyebileceği gibi kimi kadın da tekrar hamile kalmak istemeyebilir. Bu nedenle kürtaj olduktan sonraki dönemde gerekli önlemler alınmalıdır.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır? 4

Tedbirli olmak ve konu hakkında bilgilenmek adına, kürtajdan ne kadar sonra hamile kalınır? sorusunun cevabını bilmek gerekmektedir. Kürtajdan birkaç ay sonra tekrar hamile kalınabilir. Bazı bayanlarda kürtajdan 1 ay sonra da hamilelik görülebilmektedir. Kürtajın hemen ardından hamile kalmanın anne ya da bebek açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Kürtajdan sonra genelde kadınlar 30 ile 45 gün sonra tekrar adet görmeye başlarlar. Kürtajdan 20 gün kadar sonra bayanlarda yumurtlama yeniden başlamaktadır.

Bu dönemde hamile kalmak istemeyen bayanların kürtajdan sonraki 15 ile 25. günler arasında cinsel ilişkiye girdiklerinde korunmaları gerekmektedir. Kürtaj  olan bayanlar 45 gün geçtiği halde hala adet görmüyorlarsa bir doktora görünmeleri gerekir.

Bazı bayanlarda kürtaj sonrası hala hamilelik devam ediyor olabilir. Çok nadiren de olsa 3-4 haftalık gebeliklerde doktor hatası nedeni ile bebek alınamamış olabilir. Böyle bir durumda da hamilelik sonlanmadığı için anne adayları istenmeyen durumlarla karşılaşabilirler.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır? 2

Bu tür bir sürpriz yaşanmaması için kürtaj sonrasında ultrason ile gerekli kontrolün yapılması gerekmektedir. Kürtaj sonrası 10 gün cinsel ilişki yasaktır. Bu sürenin sonunda 15. günden sonraki cinsel ilişkilerde hamile kalmak istemeyen bayanlar korunmalıdır. Doktora danışarak spiral, doğum kontrol hapı ya da başka korunma yolları uygulanabilir.

Kürtajdan sonra hamile kalınır mı? sorusunun cevabı hakkında fikir sahibi olmayan bayanlar bu konuda zorluk yaşayabilirler. Kürtaj yapılırken uygulanan müdahaleye göre 1 hafta boyunca damlama şeklinde kanama meydana gelebilir ya da lekelenme olabilir. Bu durum adet görme anlamına gelmez, kürtaj sonrası tekrar adet görmek için belirli bir süre geçmesi gerekir.

Bazı durumlarda haftası ilerlemiş gebeliklere yapılan kürtaj nedeni ile 2 aya kadar adet görülmeyebilir. Kürtajın üzerinden 45 gün geçtiği halde adet görülemedi ise doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj olduğu halde tekrar hamile kalmak isteyen bayanlar olabilir. Böyle bir durumda kürtaj olduktan sonra ne zaman hamile kalınır diye bir düşünce oluşabilir. Uzmanların bu konuda verdiği süre genelde 3 ay olmaktadır. Eğer zor bir kürtaj geçirmediyseniz ve doktorunuz da aksini söylemezse adet görmeye başladığınızda hamile kalma ihtimaliniz vardır.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır? 1

Eğer kürtajdan sonra tekrar hamile kalmak istemiyorsanız doktorunuza danışarak gebelikten korunmak için uygun korunma yöntemini tercih etmelisiniz.

Kürtaj yaptırmanın kısırlığa yol açıp açmayacağını da merak edenler olabilir. İyi bir uzman tarafından uygun bir kürtaj işlemi yapıldı ise bu durum tekrar hamile kalmanıza engel olmaz. Kürtajdan sonraki hamileliklerde düşük riski genelde yoktur. Tabi ki bunda doktorunuzun kürtaj konusundaki deneyimi oldukça önemlidir. Doktor konusunda doğru bir tercih yaparsanız kürtaj da başarılı bir şekilde yapılabilir. Bu sayede kürtaj sonrası devam eden bir gebelik ya da başka sorunlarla da karşılaşmazsınız.

Sağlıklı bir kürtaj için süre oldukça önemlidir. Haftası ilerleyen gebeliklerde kürtaj için yapılan müdahaleler bazı sorunlara neden olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için, anne adayları bebek sahibi olmak istemiyorlarsa vakit geçirmeden bu konuda deneyimli bir doktora başvurmalılar.

Böyle bir durumda karar vermek ve kürtaj yaptırmak bayanlar için zor bir konu olsa da bazı hallerde kürtaj gereklidir. Kadın anne almaya hazır değil ise ya da bebeğin dünyaya gelmesi anne açısından riskli ise kürtaj yaptırmak gerekebilir.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtaj sonrasında doktorunuzun önerilerini mutlaka dikkate almalısınız. Uygulanan operasyona ve kadının sağlık durumuna göre kürtaj sonrası ne zaman hamile kalınır sorusunun en doğru cevabını konunun uzmanı verebilir. Adet görmeye başladığınız andan itibaren yeniden hamile kalma ihtimaliniz bulunduğu için buna göre hareket etmelisiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz