Kürtajdan Sonra Kanama, Ağrı, Adet Düzensizliği ve Diğer Şikayetler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kürtajdan Sonra Kanama, Ağrı, Adet Düzensizliği ve Diğer Şikayetler

Kürtaj Sonrası Kanama

Kanama, kürtaj sonrası hemen hemen her hastada görülen bir durumdur. Kürtajdan sonra kanama, adet kanaması miktarındadır ve bu normal kabul edilir. Kürtaj işlemi üzerinden zaman geçtikçe kanama azalır, adet kanamasından daha az ve lekelenme tarzında olur ve sonrasında da kesilir. Kanamanın en fazla 1 hafta sürmesi beklenen normal bir durumdur.

Kanamanın azalması için bir ilaç ya da müdahale gerekmez. Bu miktarda kanama kendiliğinden azalır ve geçer. Kürtajdan sonra kanama azalmıyor aksine  gittikçe artıyor, kanama ile birlikte ağrı ve farklı şikayetler de söz konusu ise mutlaka doktorunuzu arayın. Aşırı kanama durumu, rahimde parça kalma belirtisi olabilir. Bu durumda tekrar müdahale söz konusudur.

Kürtajdan Sonra Ağrı

Kürtaj, lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Ağrı, kürtaj sonrası görülen en sık şikayetlerdendir. En sıklıkla karın alt bölgesi ve kasıklarda hissedilir. Kürtaj sonrası ağrı azalarak kaybolur. Normal şartlarda hissedilen ağrı hafif şiddettedir ve basit ağrı kesiciler doktor tarafından reçete edilebilir.

Kürtajdan Sonra Ağrı

Kürtaj Sonrası Akıntı

Kürtaj sonrası nadir görülen şikayetlerden biri akıntı olmasıdır. Kürtaj işlemi esnasında vajina ve rahim ağzı, antiseptik özel bir solüsyonla temizlenir. Bu durum vajinanın yapısını bozabilir ve akıntıya sebep olabilir. Akıntı, sarı yeşil renkli, kötü kokulu ve kaşıntı eşliğindeyse doktorunuzla irtibata geçin. Bu durumda hem oral yolla ağızdan alınan ilaç veya vajinal fitiller kullanılabilir.

Kürtaj sonrası mide bulantısı ve kusma

Kürtaj esnasında ya da kürtaj sonrası, nadir görülen şikayetler arasında mide bulantısı ve kusma görülür. Kısa süre sonra bulantı ve kusma şikayeti ortadan kaybolacaktır. Geçmemesi halinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kürtaj sonrası mide bulantısı ve kusma

Kürtaj sonrası adet gecikmesi (adet olamama) ve adet düzensizliği

Normal durum seyrinde kürtaj sonrası ilk adet genel olarak işlemden 30-40 gün sonra görülür. İlk adet sonrasında, hastanın adet düzeni daha önceleri nasılsa aynı şekilde olur. Kürtaş, adet düzensizliğine neden olmaz. Eğer kişi, kürtajdan öncede adet düzensizliği yaşıyor ise, bu durum kürtaj sonrasında da devam edebilir.

Kürtaj sonrası yüksek ateş

Kürtaj sonrası yaşanan şikayetler arasında ateş yoktur.  Eğer yüksek ateş söz konusu ise, endometrit yani rahim iç tabakası iltihabı ya da başka bir enfeksiyon gelişmiş olabilir. Bu durumda mutlaka doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz