Kürtajdan Sonra Adet Görme ve Adet Gecikmesi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kürtajdan sonra adet normal şartlar altında ortalama 30 ila 40 gün sonra görülür. Daha erken sürede 20 gün sonrasında da görülebileceği gibi, 40 günü aşan zamanlarda da olması mümkündür. Kürtaj sonrası adet gecikmesi sıklıkla yaşanan bir durum olup, gecikme en fazla 1 hafta ila 10 gün arasında değişir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kürtaj yapıldıktan 40 gün sonrasında halen adet kanaması görülmemiş ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu durum tekrar hamile kalma durumunuz ya da gebeliğin alınamamış olması sebebi ile gebeliğin devam etmesi söz konusu olabilir. Bu sebeplerden dolayı kürtaj sonrası adet görülemiyor olabilir.

Kürtaj sonrası adet görememe nedenlerinden biri de, kürtaj sonrası rahim içinde yapışıklık olması durumudur. Nadir olarak da görülse, rahim içi yapının gelişen travmaya tepkisi ya da rahim içinin aşırı temizlenmesi gibi etkenlerle gelişen yapışıklık durumu, kürtaj sonrası adet görememe sebebi olabilir.

Kürtaj sonrası ilk adet kanaması, kürtaj işleminden yaklaşık 30-40 gün sonrasında görülür. Hastanın kürtajdan sonra adet düzeni, kürtaj öncesinden nasılsa aynı şekilde devam eder.

Kürtajdan Sonra Adet Görme ve Adet Gecikmesi 2

Kürtaj Adet Düzensizliğine Neden Olur mu?

Kürtaj sonrası adet gecikmesi ya da kürtaj sonrası adet görememe durumları kadınları adet düzensizliği konusunda endişlendirir. Ancak kürtaj adet düzensizliğine neden olmaz. Kürtaj sonrası ilk adet kanaması zamanı her kadına göre değişkenlik gösterse de , ilk adet sonrasında kadın normal adet düzeninde devam edecektir. Kürtaj öncesi yaşanan bir düzensizlik durumu söz konusu ise, kürtaj sonrasında da düzensizlik olması olasıdır. Bu durum ayrıca tedavi edilmelidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz