Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Ülkemizde belirli şartlar sağlandığında ya da her hangi bir sağlık sorunu durumunda var olan gebeliğe son verilebilmektedir. Gebelik sonlandırma işlemine verilen isim olan kürtaj uygulamasının sonrasında bayanların merak ettikleri, hamilelik belirtileri konusunu bu yazımızda ele aldık.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri 4

Kürtaj sonrası hamilelik belirtisi hastaların dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Gebelik belirtileri olan göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, koku hassasiyeti kan değerlerinde Beta-HCG hormonunun yükselmesinden kaynaklanır.

Hamilelik hormonu olarak da adlandırılan bu hormon, gebeliğe son verildikten sonra yavaş yavaş normal seviyesine iner. Aynı şekilde anne adayındaki gebelik belirtileri de yavaş yavaş yok olur. Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri ile ilgili merak edilen sorular ve cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o sorular ve merak edilen cevapları…

[reklam id=1]

Kürtaj sonrasında hamilelik belirtilerinin devam etmesi normal mi: Kürtaj işleminden sonra belirli bir süre gebelik belirtilerinin devam etmesi normaldir. Ancak bu süre uzar ve belirtiler şiddetli şekilde devam ederse, bir doktor kontrolü gerekir.

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri nelerdir: Gebelikte anne adayında hangi belirtiler var ise kürtaj işleminden sonra da aynı belirtiler devam eder. Başarılı işlemlerin sonrasında bu belirtiler hafifleyerek devam eder. Genel olarak mide bulantısı ve göğüslerde hassasiyet kürtaj sonrasında devam eden gebelik belirtileridir. Diğer belirtiler çok fazla görülmez.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri 3

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri ne zaman geçer: Kürtaj sonrasında hamilelik belirtileri genelde bir hafta içinde geçer. Bazı gebeliklerde belirtiler daha hafifken bazılarında şiddetli şekilde ortaya çıkar. Hafif gebelik belirtisi olan kadınların kürtaj sonrası hamilelik belirtileri daha kısa sürede yok olurken, şiddetli belirtileri olan bayanların daha uzun süre olabilir.

1 haftalık kürtaj sonrası hamilelik belirtileri devam eder mi: Kürtaj işleminin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen anne adayında belirtilerin ortadan kalkmış olması gerekir. Bir haftalık kürtaj uygulaması sonrasında hala gebelik belirtileri devam ediyorsa hastaların bu konuda doktorlarına başvurmaları gerekir.

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri önemli midir: Kürtaj sonrasında hamilelik belirtileri önemlidir. Bunun nedeni kürtajın başarısının bu belirtilerden anlaşılabilecek olmasıdır. Her ne kadar gelişmiş sağlık hizmetlerinden yararlanılsa da zaman zaman aksaklıklar, sorunlar nedeni ile başarısız kürtaj uygulamaları gerçekleşebilir. Başarılı bir kürtaj sonrasında 1 hafta içinde hamilelik belirtilerinin yok olması gerekir. Aksi halde kürtaj başarısız olabilir ya da sorunlu bir uygulama yapılmış olabilir.

Kürtaj uygulaması sonrasında gebelik belirtilerinin dışında dikkat edilmesi gereken önemli başka hususlar da vardır.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri 2

Bu hususlardan bazılarını maddeler halinde paylaşmak istiyoruz.

  • Kürtaj işleminden 15 gün sonra kadınlarda yeniden yumurtlama dönemine girilir. Kürtaj sonra 15-25 gün arasında eğer korunma yöntemleri kullanılmazsa gebelik oluşabilir.
  • Kürtaj sonrası ilk adet kanamasının işlemden 45 gün sonra yaşanması beklenir. Daha uzun süre geçmesi ve adet kanamasının olmaması normal bir durum değildir.
  • Gebelik sonlandırılmasının ardından bir kaç hafta damlama şeklinde kanama meydana gelebilir. Ancak kanın damlamadan fazla olması ya da pıhtılı olması içeride parça kalmasında kaynaklanıyor olabilir.
  • Kanaması fazla olan ya da 2 haftadan uzun süren kişilerde parça kalma ihtimali yüksektir. Bu durumda hasta yeniden kontrol edilip kürtaj yenilenebilir. Ancak yapılan bu ikinci kürtaj ilki gibi ağrı ve acı vermez.
  • Kürtaj sonrasında bazı hastaların yeniden muayeneye gelmesi istenir. Bu hastalar mutlaka randevu gününde doktorlarına uğramalı ve gerekli muayenelerini yaptırmaları gerekir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri

  • Kürtajdan hemen sonra banyo yapılabilir. Ancak banyo yapacak olan kişinin 15 gün süre ile duş şeklinde banyo yapması önerilir.
  • Kürtaj sonrasında 10 gün cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Bu dönemde enfeksiyon kapma riski yüksektir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz