Klomen Nedir

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Klomen Nedir

Kısırlık tedavisinde kullanılan yöntemler hayli fazladır. Bunlardan birisi de Klomifen ya da diğer adıyla klomen tedavisidir. İlaç ile yumurtlama tedavisi olan klomen; açıklanamayan kısırlık, yumurtlama (ovulasyon) bozukluğu ve polikistik over sendromu olan hastalarda uygulanmaktadır. Bu tedavi yaklaşık 50 yıldan beri kullanılmaktadır. Muadilleri Serophene ve Gonaphene gibi ilaçlar olan Klomen, eğer doktor kontrolünde kullanılmazsa ciddi boyutta yan etkilere sebebiyet verebilir. Şimdi klomen ne işe yarar, klomen tablet nasıl kullanılır,klomen kullanırken ilişki kurulabilir mi sorularına cevap arayalım.

Klomen Tedavisi

Normal yollarla gebe kalamayan yahut kısırlık durumu olan kadınlarda yumurta çatlatmak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Çatlatma iğneleri ile, büyüyen yumurtanın çatlamasını, ya da başka bir deyişle yumurtlamanın oluşmasını sağlar. Yumurtaların çatlamasıyla birlikte kadında yumurtlama dönemi başlar. Bu dönem, hamileliğin oluşabilmesi için en elverişli dönemdir. Ve yine bu dönemde sperm ve yumurtaların döllenme olasılığı hayli yüksektir.

klomen tedavisi

Piyasada birden fazla yumurta çatlatma ilacı olsa da, en çok Klomen kullanımı tavsiye edilir. Klomen’in düzenli olarak kullanılmasıyla yumurtalarda çatlama sağlanır. Yumurta çatlamasından sonra cinsel ilişki önerilmektedir; zira bu süreçte gebelik oluşma ihtimali hayli yüksektir.

Kadınlarda yumurtlama, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonu ile sağlanır ve bu hormon düzenli salgılandığında kadınlarda ovulasyon (yumurtlama) düzene sokulmuş olur. İş klomifen sitrat, ya da diğer adıyla klomen, FSH hormonu yetersiz olan yahut dengesiz çalışan hastalarda östrojen hormonunu engeller. FSH hormonu yumurtalıklarda yumurta gelişimini uyaran ana hormon olarak bilinir ve klomifen sitrat, bu hormonun salgısını arttırarak yumurtlama sağlar. Tedavi yaklaşık 6 ay sürer ve kadınların %80’lik oranında yumurtlama düzene girer. % 40-50’lik oranda da gebelik sağlanır. Klomen tedavisi olan kadınlarda ikiz gebelik oranı yüksektir.  Düşük riskini arttıran bir ilaç değildir.

[reklam id=1]

Klomen Nasıl Kullanılır

Klomen’i ilk kez tecrübe edecek kadınların, ilacı günde 50 mg’lık tabletler şeklinde ve 5 gün boyunca düzenli olarak alması gerekir. Ancak ilacın kullanıldığı bu süreçte regl kanaması başlarsa, tedaviye bir süre ara verilir, regl süreci tamamlandıktan yaklaşık 5-6 gün sonra tedaviye yeniden başlanır.   Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda, ilaç tedavisi sırasında adet kanaması yaşanması olasılığı daha yüksektir.

Adet kanaması problemi olmayan kadınlarda ilaç tedavisi herhangi bir gün başlatılabilir. Eğer tedavinin 5. gününden sonra yumurta çatlaması meydana gelirse ilaç dozunu arttırmaya gerek kalmaz; ancak yumurta çatlaması olmadıysa ilacın dozu arttırılarak tedaviye devam edilir. Klomen’de alınabilecek en yüksek doz 250 mg’dır. Klomen kullanımına ovulasyon, yani yumurta çatlaması gerçekleşene kadar devam etmek gerekir.

klomen nasil kullanilir

Peki klomen adetin kaçıncı günü kullanılır diye soracak olursanız hemen söyleyelim; Klomen adetin 3. günü kullanılmaya başlanır. Günde 1 kez 50 mg. dozla başlanır, daha sonra bu doz 100- 150 mg.’a çıkarılabilir. 5 gün kullandıktan sonra ultrason yardımıyla yumurtanın büyüklüğü kontrol edilir. Yumurta çatlaması için gerekli olan iğne vurulur ve cinsel ilişki önerilir. Eğer aşılama işlemi yapılacaksa da, çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra işlem gerçekleşir. Son adet tarihine göre hareket edildiği sürece klomen kullanırken ilişki kurulabilir.klomen kullanirken iliski

Klomenle hamile kalanlar ve klomen kullananlar tarafından ilaçtan olumlu sonuçlar alındığına dair değerlendirmeler çoğunlukta ancak klomen herkeste işe yarar mı, her bünyede yan etkiye neden olur mu, eğer işe yaramazsa ne yapmak gerekir gibi soruların en doğru muhatabı, kişinin kendi doktoru olmalıdır.

Klomenden sonra hamilelik belirtileri, normal yolla hamile kalan kadınların yaşadığı belirtilerle aynıdır.

Klomen Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klomen tedavisi sürerken, makine, elektrikli cihaz, araç kullanımında dikkatli olunması gerekir; zira klomen tedavisi boyunca hatta tedaviden kısa bir süre sonrasına kadar bulanık görme ve görme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Görme ile ilgili sorun uzun sürerse mutlaka durumdan doktorunuzu haberdar edin ve ışığın sabit olmadığı yerlerde riskli işler yapmaktan kaçının.

klomen kullanirken dikkat edilmesi gerekenler

Klomen kullananlarda, yumurtalıkların fazlaca uyarılması diye de adlandırılan bir sendrom meydana geldiği bilinmektedir. OHSS denilen bu sendromda eller ve bacaklarda şişlik, nefes darlığı, kiloda artış, karında ağrı ve şişlik, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler yaşanabilir. OHSS ölümcül olabilecek etkilere sahiptir. Bu sebeple yan etki hissettiğiniz andan itibaren vakit kaybetmeden doktorunuza müracaat etmeniz, yahut acil servise başvurmanız gerekir.

Klomen, çoğul gebelik olasılığını arttıran bir ilaç olduğundan, bu durum anne adayı ve bebekler için risk doğurabilir. Bunun için de mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Klomifen sitrat da denilen Klomen ;

 • Hamile kadınlarda,
 • Vajinal kanaması olanlarda,
 • Karaciğer rahatsızlığı olanlarda,
 • Memede kanser bulgusu ya da lezyonu olanlarda kullanılmaz.

Klomen Yan Etkileri

Klomen doktor kontrolünde alınıyorsa ve doz aşımı yapılmıyorsa çoğunlukla herhangi bir yan etki görülmez. Ancak uzun süreli ve yüksek doz kullanımlarda yan etkilerde artış görülebilir.

En sık rastlanılan yan etkiler: vazomotor kızarmalar, anormal uterin kanamalar, karın bölgesinde huzursuzluk hissi, over hipertrofisi, memelerde dolgunluk ve gerginlik, görmede bulanıklık şeklinde sıralanabilir.

klomen yan etkileri

Daha nadir olarak ise, bulantı, kusma, uyku bozukluğu, gerginlik, baş dönmesi, poliüri ve ürtiker gözlemlenebilir.

Klomen Fiyatı

Klomen 50 mg 10 tablet 2016 satış fiyatı 10.47 TL’dir.

Klomen fiyati

4 Yorum - Siz de yorum bırakın.

 1. Kader 16 Haziran 2016 at 17:42 - Cevap Ver

  Selam,
  Ben 41 yasindayim.iki cocugum var.Dogurganlik yasinda spiral takdirdim hastaligimdan dolayi.Kullandigim ilaclar agirdi.Dort senedir torba tasiyorum.Gecen yil iki defa arka arkaya dusuk yaptim.Doktor yasima bagladi.Ucuncu cocugu cok istememe ragmen olmuyor.Tedaviye gerek duymuyorlar.yasimdan dolayi.Allah’a sukrediyorum iki cocuk icin.Bilmek istedigim benim hicmi sansim yok.Butur ilaclar kullansam dahi.Onca yasadigim zor yillardan sonrayeniden anne olmayi istemem cokmuki..?
  Saygilarimla

 2. yaren 10 Mayıs 2017 at 15:43 - Cevap Ver

  dis gebelik oldu kurtaj oldu 3 kutu klomen tablet kullandim yine de kalmiyor allah herkezin yardimcisi olsun

 3. Sevda 30 Ekim 2017 at 00:26 - Cevap Ver

  Merhaba ben klomen kullandim ve yumurta catlama ignesi yapildi ama 36 saat sonra iliskiye giremedim acil bir durumdan dolayi esim sehir dışına gitti fakat 50 saat sonra girdik. Ama 1 saat sonra tuvalete gitigimde cok acik pembe rengi kan geldi. Bu normalmidir acab

 4. Miyase 24 Ocak 2018 at 12:55 - Cevap Ver

  Merhaba ben bugün klomeni aldım doktorum bana adetimin 5.günü kullanmamı söyledi yanlız kafamda bi soru var doktoruma sormayı da unuttum klomen kullanmaya başladıktan sonra ne zaman ilişkiye girebilirim?

Yorumlarınızı Bekliyoruz