Kısırlık Tanısında Laparoskopi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kısırlık (infertilite) tedavisi sırasında yapılan kontrollerden biri de kadında tüplerin yani kanalların açık veya kapalı olduğu durumudur. Tüplerin açık ya da kapalı olup olmadığını incelemek, tüplerin etrafında yapışıklık var mı değerlendirebilmek, karın içerisinde endometriozis ya da farklı patolojiler söz konusu mu araştırabilmek için laparoskopi yönteminin uygulanması gerekebilir.

Bu ve buna benzer farklı nedenlerle karın içerisine kamera ile bakılması amacı ile yapılan incelemeye laparoskopi denir. Diagnostik laparoskopi teşhis koyma amacıyla yapılır. Karın bölgesinde göbekten içeri bir kamera sokulması sureti ile inceleme yapılır.

Laparoskopi yöntemi ile tüplerin yani kanalların açık mı kapalı mı olduğuna kontrol etmek için rahim içerisine rahim ağzından basınçla boya verilir ve tüpler aracılığı ile karın içerisine ilerliyor mu izlenir. Buna boya testi de denir. Boya tüplerden karın içerisine doğru ilerliyorsa, bu durum tüpün açık olduğunu gösterir, boya karın içerisine doğru ilerlemiyorsa, ilerlemeyen taraftaki tüp (tuba, kanal) kapalıdır şeklinde yorumlanır.

Boya testi sırasında boyalı renkli madde olarak metilen mavisi dilüe edilmek sureti ile kullanılır. Bu işleme tıp dilinde kromopertubasyon (chromopertubation) adı  verilir. Tubal faktör yani tüplerin değerlendirilmesi yapılırken  genellikle ilk öncelik HSG rahim filmi çekilmesidir. HSG sonucunda her iki tüpte de  tıkanıklık izleniyor ise tanısal laparoskopi yöntemi uygulanır.

Laparoskopi yöntemi uygulanırken aynı anda histeroskopi işlemi yani rahim içine ucu kameralı bir araç yerleştirilmesi sureti ile rahim ağzı ve rahim boşluğunun vajinal yoldan incelenmesi işlemi de yapılır.

Rahim filminde kapalı gözlenen tüpler laparoskopi yönteminde açık izlenebilir. Bu durumun ortaya çıkmasında HSG çekim ve değerlendirme hassasiyeti, kullanılan sıvıların özellikleri gibi  farklı nedenleri vardır. HSG’de tüplerin kapalı izlenmesinin güvenilirliği düşükken, HSG de tüpler açık izleniyorsa bu durum güvenilirdir.

Kısırlık Tanısında Laparoskopi

Bu sebeple genel olarak HSG’de her iki tüpte tıkanıklık izleniyorsa laparoskopi ile bu durum yeniden değerlendirilir. HSG’de tüplerden birisi ya da ikisi açıksa laparoskopi ile tekrar değerlendirmeye çoğunlukla gerek görülmez.

Laparoskopi yönteminin kısırlık (infertilite) tedavisinde tüplerin açıklığını belirlemesinin dışında karın içerisindeki farklı patolojileri tespit etme durumu vardır. Laparoskopi yöntemi tüplerin etrafındaki yapışıklıkların açılmasında da kullanılır. Bu işlemin adı adezyolizisdir. Kısırlık tedavisinde uygulanan laparoskopik adezyolizis sonrasında hamilelik oranlarında artış olduğu gözlemlenmiştir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz