Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kısırlık, normal yaşam koşullarında kişiye rahatsızlık veren belirtileri ve şikayetleri olan bir rahatsızlık değildir. Kısırlık, ancak anne veya baba adayarının çocuk sahibi olamama durumunda araştırılan ve varsa tespit edilen bir rahatsızlıktır. Normal koşullarda, çocuk sahibi olmak isteyen ve korunmasız şekilde sık aralıklarla cinsel ilişki yaşayan eşlerin en az bir yıl içinde müjdeli bir haber almış olmaları gerekmektedir. Ama bu koşullarda anne adayı gebe kalamıyorsa, ancak bu durumda bir kısırlık olasılığından söz edilebilir.

Hiç üzerine yorulmasa da aslına bakılırsa ergenlik döneminde yaşanan bazı olaylar ve bazı rahatsızlıklar kısırlık habercisi olmaktadır. En basitinden anne adayı bir süredir adet düzensizlikleri yaşıyorsa, bunun üzerinde durmak gerekmektedir. Bu durum bir kısırlık belirtisi olabilir.
Konunun uzmanları baba ve anne adaylarında kısırlık belirtileri olarak ergenlik döneminde yaşanan şu olaylara dikkat çekmektedir:

  • Çocukların erken ergenlik dönemine girmesi
  • Bunun aksine ergenlik döneminin gecikmesi
  • Genç erkeklerin göğüslerinin büyümesi
  • Erkeklerde çok fazla kıllanma görülmesi
  • Genç kızlarda düzensiz adet dönemlerinin yaşanması

Bu sayılan durumlar sonraki yaşlarda ortaya çıkacak bir kısırlık rahatsızlığının belirtileri olabilir. Bu yüzden anne ve babaların çok dikkatli olmaları ve çocuklarının üreme sağlığını takip etmeleri gerekmektedir.

Yapılan çalışma sonuçlarında göre kızlarda en geç 13,5 yaşında, erkeklerde ise 14 yaşında ergenlik döneminin başlamış olması gerekmektedir. Çocuktaki çeşitli fizyolojik bozukluklar veya aile içinde bazı problemler yüzünden ya da doğumdan gelen bir rahatsızlık yüzünden, örneğin hormonal düzensizlikler yüzünden ergenlik dönemi gecikmiş olabilir.

Bazı durumlarda çok fazla spor hareketi yapılması veya kötü beslenme alışkanlıkları ya da bir hastalık yüzünden uzun süre devam eden tedavi uygulamaları yüzünden ergenlik dönemi gecikebilir. Ancak her durumda ergenlik gecikmesi varsa mutlaka bir doktor kontrolu gerekmektedir.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir? 1

Bu durumun aksine kızlarda en erken 8 yaşında, erkeklerde ise 9 yaşında ergenlik dönemi başlamış olmalıdır. Ancak bu yaşlardan önce ergenlik belirtileri izlenirse buna erken ergenlik denmektedir. Örneğin erkek çocuklarda bu yaşlardan önce testislerde büyüme veya genital bölgelerde kıllanma başlamışsa, kız çocuklarda ise meme gelişimi başlamışsa bunlar erken ergenlik belirtileri olarak görülmeli ve mutlaka doktor kontrolundan geçirilmelidir. Erken ergenlik nedenleri de yukarıda açıklanan geç ergenlik nedenlerinden farklı değildir.

Bir takım fizyolojik bozuklukluklar, veya doğuştan gelen hormon düzensizlikleri, ya da kötü beslenme alışkanlıkları buna neden olabilir.

Aslında kız çocuklarında geç veya erken ergenlik nedenlerinin saptanması daha güçtür. Ancak erkek çocuklarda arkada yatan bir hastaık varsa bunu tespit etmek daha kolaydır. Erkeklerde en fazla rastlanan kısırlık belirtileri arasında üreme kanallarında bulunan bir tıkanıklık, inmemiş testisler, çeşitli enfeksiyonlar veya geçirilen yüksek ateşli hastalıklar bulunmaktadır ve bu durumlar bir takım cerrahi müdaheleler ile tedavi edilebilmektedir.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir? 2

Erkeklerde rastlanan önemli bir kısırlık nedeni de varikosel rahatsızlığıdır. Testislerde biriken kanı boşaltan toplardamar bir nedenle genişleyerek bir varis meydana getirir. Varikosel adı verilen bu rahatsızlık bir ağrıya neden olmaz, ancak kanın fazla birikmesi testislerin ısısını yükseltir ve sağlıklı ve yeterli sayıda sperm üremesini engeller. Bu ise bir kısırlık nedenidir.

Erkeklerde tespit edilen kısırlık olaylarının yüzde 38’nin nedeni bu rahatsızlıktır. 10 yaşın altında pek rastlanmayan bu hastalığa 10-15 yaşlar arasında yüzde 15’e varan oranda rastlanmaktadır.

Kısırlık Belirtileri Nelerdir? 3

Genç kızlarda en fazla karşılaşılan kısırlık belirtileri, adet dönemlerinde yaşanan düzensizlikler dışında, üstüste düşükler yaşanması, hiç adet görememe durumları veya adet dönemlerinin çok fazla sancılı olması sayılabilir. Ayrıca bir kanser tedavisi görülüyorsa ve rahim içini kaplayan zarla ilgili sorunlar yaşanıyorsa bunlar da bir kısırlık habercisi olabilir.

Kısaca önceden gelen bir takım belirtiler kısırlık habercisi olabilir. Kesinlikle bir kısırlık durumu yaratacak olmasa da dikkatli olmak ve özellikle ergenlik çağındaki çocuklar için zamanında bazı tetkiklerin yapılmasını sağlamak gerekmektedir. Anne ve babalara bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz