Kilo Almadan Hamilelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik döneminde çoğu anne adayı kilo almaktan korkar. Bu özel dönemlerinde aldıkları kiloları doğum sonrasında verememekten korkan bayanlar, kilo almadan hamilelik geçirmek için çözüm yolları ararlar. Bu konumuzda fazla kilo almadan sağlıklı bir hamilelik geçirmek için uygulanabilecekleri ve dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık.

Kilo Almadan Hamilelik 1

Çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının büyük kısmı bu dönemlerinde fazla kilo almak istemezler. Hiç kilo almadan hamilelik ya da aşırı kilo alarak devam eden hamilelikler sağlıklı hamilelikler değildir. Bu nedenle anne adaylarının hem kendileri, hem bebeklerinin sağlığı için olması gereken kiloyu almaları yeterlidir. Sağlıklı bir hamilelik döneminde anne adaylarının 9-12 kilo alması normaldir.

Anne adayı eğer kilolu ise 11 kiloya kadar alması normal kabul edilir. Eğer anne adayı normalden daha az kilolu ise 16 kiloya kadar alması normaldir. Bu değerlerin üzerinde kilo alımı olduğunda özel diyetler ve beslenme programları ile kilo alımının önüne geçilmesi gerekebilir.

Çok kilo almadan hamilelik geçirmek ve sonrasında “Bu kiloları nasıl vereceğim” derdine düşmemek için hamilelik öncesinde ve sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır.

Kilo almadan hamile kalmak ya da doğumdan sonra fazla kilolardan hemen kurtulmak için mümkünse ideal kilonun üzerinde iken hamile kalmayın. Kilolu iken çocuk sahibi olmak istediğinizde ilk olarak fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekir. Bu kilolardan kurtulduktan sonra daha sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilirsiniz.

Anne adaylarının gerek kendi düşünce yapılarından gerekse de çevrenin düşüncelerinden kaynaklanan “İki canlıyım, daha fazla yemeliyim.” düşünceleri kilo almanın en büyük nedenlerindendir.

Kilo Almadan Hamilelik 2

Bunun için anne adayları hamilelik döneminde çok fazla kalori almamaya dikkat etmeli. Yapılan araştırmalara göre gebeliğin ilk 3-6 aylık döneminde günlük fazladan 340 kalori, 6-9 aylık döneminde ise fazladan 450 kalori alınması yeterlidir.

  • Gün içinde az ama sık sık öğünler şeklinde yemek yenmesi, hem bebeğin anne karnında beslenmesini kolaylaştırır, hem de anne adaylarının daha az kilo almalarını sağlar.
  • Bol sıvı tüketimi hamilelik döneminde de fazla kilo almanın önüne geçer. Günlük 1,5-2 litre su tüketimi gebelik döneminde yeterlidir. Yeterli miktarda sıvı alımı gebelikte karşılaşılan kabızlık sorununun önlenmesi için de önemlidir.
  • Gebelikte sıkça karşılaşılan mide bulantısı ve mide yanmasına nişastalı yiyecekler çok iyi gelir. Ancak bu besinlerin fazla tüketilmesi yüksek kaloriye neden olur ve bu da kilo alımına yol açar.
  • Anne adaylarının kilo almasının en büyük nedenlerinden birisi de iştah artmasıdır. Aş erme olarak adlandırılan canın bir şeyler çekmesi normaldir. Ancak bu can çekmelerinin önüne geçip anne adayının kendini dizginlemesi gerekir.
  • Hamilelikten önce nasıl bir hayatınız varsa aynı şekilde devam edin. Çok hareketli bir hayatınız varsa hamile kaldıktan sonra da bebeğinize zarar vermeden aynı hareketli hayatınıza devam edin. Aksi halde hareketsiz yaşamdan kaynaklanan kilo alımı yaşanabilir.

Kilo Almadan Hamilelik 3

  • Hamilelik döneminde egzersiz ve spor yapmak hem kilo alımı, hem de doğum için pozitif etki yaratır. Günde 10 dakika hafif tempolu yürüyüş anne adaylarının fazla kilo almasını önler.
  • Doğumdan sonra bebekleri emzirmek de annelerin kilo vermesini etkiler. Emzirmek yaklaşık olarak günde 500 kalori yakmayı sağlar. Bu da kilo vermek için çok etkili bir kalori değeridir.

Hamilelik dönemi öncesi, sonrası ve gebelikte yukarıdaki maddelere dikkat ederek fazla kilo almanın önüne geçilebilir. Anne adayları bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra fazla kilo almamak için doktoruna danışmalı ve gereken bilgileri almalıdır. Gebelik süresinde de rutin kontrollerde kilo kontrolü yapılmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz