Kan Uyuşmazlığı Hangi Kan Gruplarında Olur, Kan Uyuşmazlığı Testi, İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Eşler içinde kan uyuşmazlığı, anne RH Negatif (-), ba­ba RH olumlu yönde (+) kan grubu taşıyorsa ortaya çıkabilir. Bebeğin çekince altında olması için bebeğin de babası şeklinde RH pozitif yönde olması gerekir. Bu tür eşlerin genel olarak ilk bebeklerinde problem oluşmaz.

Gebeliği sırasında kan uyuşmazlığı olduğu görülen gebelere ise, Coombs denetimi uygulanmaktadır. Bu denetim negatif çıktığı sürece mesele yoktur. RH uygunsuzluğu çocukta bir soruna yol açmaya başlamışsa bu kontrol (+) çıkar. Burada ileri tetkikler uygulanır. Gerekirse bebeğe anne karnında tedavi uygulanır.

Kan uyuşmazlığı testi nasıl yapılır? Sorusu da, bu kapsamda en çok töneltilen sorular arasında yer almaktadır. her geçen gün daha da büyük bir öneme sahip olmaya devam eden kan uyuşmazlığı, hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

[reklam id=1]

Tedavi altına alınmayan ya da önemsenmeyen kan uyuşmazlığı, hem anne hem de bebek sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye sokabilmektedir. Bu sebeple de muhakkak test yaptırılmalı ve test sonucuna göre gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Kan Uyuşmazlığı Testi Ne Zaman Yapılır?

Kan grubu uyuşmazlığı olması halinde, gerekli tetkikler sayesinde sorunsuz bir şekilde gebeliğin geçmesi sağlanır. Annenin yaptığı ilk doğum sonrasında ise, 72 saat geçmeden koruyucu bir iğnenin yapılması gerekmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Hangi Kan Gruplarında Olur, Kan Uyuşmazlığı Testi, İğnesi Ne Zaman Yapılır?

RH uygunsuzluğu olan anne adayları İndirekt Coombs adı verilen bir denetim ile takip altına alınır. Kan uyuşmazlığının teşhisi için hem anne bununla birlikte baba talibinin kan grubunun bilinmesi önemli. Bu teste indirek coombs adı veriliyor. Böylelikle bir sonraki gebelikte, hem anne hem de bebeğin sağlığı koruma altına alınmaktadır.

Kan uyuşmazlığı testi, hastanelerde oldukça kolay bir şekilde yapılmakta olup, anne ve bebek sağlığı açısından da hayati bir öneme sahip olmaktadır. anne ve babanın kan grubunun bilinmesi ile yapılan testler, eşler arasında kan uyuşmazlığının olup olmadığını belirleme konusunda oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Kan grubu uyuşmazlığı teşhisi koyulduktan sonra, uzman doktorlar tarafından gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmaktadır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı ise hiç şüphesiz ki kan uyuşmazlığı iğnesi olmaktadır. Göbek kordonu yöntemiyle bebeğin vücuduna geçen annenin üretmiş olduğu antikorlar, bebeğin alyuvarlarının ölmesine niçin olur.

Bebek alyuvarlarında meydana gelen bu yıkım, bebekte kansızlık ve kalp yetmezliği şeklinde problemlerin görülmesine yol açabilmektedir. Bebeğin alyuvarlarının yıkıma uğraması yani ölmesi, çok hızlı gelişen bir vakadır.

Kan Uyuşmazlığı Hangi Kan Gruplarında Olur, Kan Uyuşmazlığı Testi, İğnesi Ne Zaman Yapılır? 1

Bu denli hızlı olması ise, bebeklerde su birikintisine sebep olmakta ve bu da sarılık gibi ciddi problemlerine meydana gelmesine de sebep olmaktadır. Bakılmış olduğunda hem anne bununla birlikte bebek için çok ciddi bir sorun olabilen kan uyuşmazlığının tedavisi mümkündür.

Kan uyuşmazlığı iğnesi, günümüzde bu konuda yapılan en etkili ve en yaygın tedavi yöntemi olmaktadır. bu iğnenin düzenli olarak yaptırılması, anne ve bebeğin daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesine sebep olmaktadır. Tedavi sürecinde kan uyuşmazlığı hastalığına yol açan annenin üretmiş olduğu antikorların üretilmesine engel olunmaktadır. Rh(+) kan hücrelerinin parçalanmasına yol açan antikorların anne vücudu tarafınca üretilmemesi, probleminin önüne geçilmesi anlamına gelmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Hangi Kan Gruplarında Olur, Kan Uyuşmazlığı Testi, İğnesi Ne Zaman Yapılır? 3

Bu sayede, hem anne bununla beraber bebek açısından ileride meydana gelebilecek hastalıklar önlenmiş olmaktadır. Bununla birlikte doğum derhal sonra bebeğin kanının Rh(+) bulunmuş olduğunun anlaşılması durumunda doğumdan itibaren 72 saat geçmeden anti-D iğnesi yapılır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz