Kadınlık Hormonu

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kadınlık hormonu nedir? Sorusuna yönelik olarak, östrojen hormonu, erkeklerde de olmasına karşın, bir kadınlık hormonudur. Hanımlarda Östrojen hormonu eksildiğinde, çeşitli rahatsızlıklar ve problemler doğar. Kadınlarda, Östrojen hormonu eksildiğinde, en önemli sıkıntı, menopoz, kemik erimesi olmakla birlikte, ruhsal, ruhsal tüm denge bozulur.

İdrar yollarında, yanma, idrar kaçırma, sık sık idrara çıkma şeklinde. Cinsel isteksizlik ve cinsel ilişkiden zevk almama neticelerini doğurur. Östrojenin kalp krizine karşı koruyucu tesiri vardır. Menopozdan önce hanımların, erkeklere nazaran, 20 yıl avantajı vardır.

Çünkü östrojen hormonu, kolesterol değerleri üzerinde pozitif yönde tesir yapar. Bir tek menopozdan daha sonra bu avantaj kaybolur. 60 yaşına gelindiğinde, kötü kolesterol değerleri, hanımlarda daha yüksek çıkar. Östrojen, cinsel karakterin belirlenmesinde etkili olan ve kadınlara kadınlık karakterini kazandıran bir hormondur.

Erkeklerde de görülen bu hormon, hanımların göğüslerinin büyük olması, kalçalarının geniş olması ve vücutlarının yağlı olması şeklinde karakteristik özellikleri belirler. Erkeklerde kadınlık hormonu fazlalığı, muhakkak tedavi altına alınması gereken bir durumdur.

Östrojen eksikliğine yol açan asıl sebep belirlendikten daha ondan sonra doktorunuz hormon replasman tedavisine başlayabilir. Hipofiz bezi kızlarda buluğluk başlangıcında FSH ve LH hormonlarını salgılar. Östrojen yardımıyla ergenlikte olan kızların boylarında hızlı bir uzama görülür.

Kadınlık Hormonu 3

Genital bölgede kıllanma adım atar. Buluğluk bu şekilde adım atar ve bu değişimler tane kanaması olunca yerli yerine oturur. Boy büyümesi tane kanamaları ile durur. Östrojen ile birlikte progesteron dediğimiz bir hormonda çalışmaya adım atar. Bu çalışma bir uyum çalışmasıdır. Sonraki dönemde progesteron hormonu rahim salgılarını fazlalaştırır. Döllenme halinde hamileliğe, döllenme haricinde kanamaya yardımcı olur.

Öncelikle diyetinizde minik bir değişim yapın ve öğünlerinizde karbonhidrat ve yağ alımını azaltıp lifli besinlerle beslenmeye çalışın. Ek olarak organik östrojen içeren fitoestrojen yiyecekler tüketebilirsiniz. Soya fasulyesi, tofu, olgunlaşmamış soya fasulyesi ve öteki fasulyeler, bezelye, meyveler, sebzeler ve kepek.

Ek olarak rejiminizin C ve B vitaminleri yönünden zengin olmasına ve karoten içermesine özen gösterin. Bu vitaminler yönünden zengin bazı yiyecekler şunlardır: portakal ve öteki narenciyeler, enginar, kuşkonmaz, mısır, biber, lahana, ıspanak, havuç, pancar, muz, avokado, karalahana, pazı, çok sayıda tohum ve adaçayı kadınlık hormonu üzerinde etkilidir.

Kadınlık Hormonu 2

Taze gıdalar işlenmiş gıdalardan daha yararlıdır ve dengeli bir rejim yardımıyla vücudunuzun kendi östrojen seviyesinin yükseltmesini sağlayabilirsiniz. Belli başlı bazı bitkiler dengeli beslenmeyi sağlayıp bezlerin östrojen üretmesinde yardımcı olmaktadır. En etkili olabilecek bitkilerden biride hayıttır. Fakat tedavi için her hangi bir bitki kullanmadan önce eğer antidepresan ilaçlar kullanıyorsanız, parkinsonizm için tedavi görüyorsanız ya da doğum denetim hapı kullanıyorsanız doktorunuza danışın.

Kadınlık hormonu ilaçları da, yine doktorlar tarafından verilmektedir. Tertipli olarak günde 30 dakika süresince egzersiz yapmak obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve öteki sağlık problemlerinden korunmanızda yardımcı olan iyi bir davranış olacaktır.

Tertipli egzersiz yapmak östrojen seviyenizi yükseltmenizde de destek verir. Fakat aşırı egzersiz yapmak östrojen seviyenizi düşürebileceği şeklinde öteki sağlık problemlerine sebep olur. Tütün ve ürünlerini kullanmak direk endokrin sistemine etki ederek östrojen seviyenizi direkt düşürür. Bazı araştırmaların sonucu tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının kısırlığa ve erken menopoza sebep bulunmuş bulunduğunu göstermiştir.

Kadınlık Hormonu

Kafein sizin için sürpriz olabilecek derecede bir maddedir. Çalışmalar sonucu günde minimum iki bardak kahve içen hanımlarda östrojen seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. Eğer hamileyseniz ya da bebek emziriyorsanız kafein alımını artırmadan önce doktorunuza danışın.

Yorumlarınızı Bekliyoruz