Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kadın hastalıkları ve doğum hastaneleri, ülkemizde en az genel hastaneler kadar yaygındır. Bu sağlık merkezlerinde verilen hizmetler, kadınlara özel olup doğum ve çocuk hastalıklarına kadar varmaktadır. Hastanenin büyüklüğü, kapasitesi ve uzman kadrosuna göre kimi hastaneler sadece kadın hastalıkları ve doğum hastanesi iken, kimileri kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi olarak geçmektedir.

Çocuğunuz ile ilgili bir hastalık için randevu alacağınız zaman bu ayrıntıya dikkat etmenizde fayda vardır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum 1

Kadınların genel yapısı, hormon dengeleri ve kadınsal organlarının yapılarından kaynaklı, erkeklere göre daha fazla sağlık sorunu bulunmaktadır. Erkeklerin de kendine has hastalıkları ve sağlık sorunları bulunmasına rağmen, kadınların çocuk doğurmasından dolayı daha fazla hastalığı ve sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kadın doğum ve hastalıkları hastaneleri daha fazladır.

Normal hastanelerde de hizmet veren kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlar mevcuttur. Ancak önemli bir sağlık sorununda ya da riskli doğum durumlarından normal hastanelerin bazıları yetersiz kalabiliyor. Bu durumda hastanın en yakın kadın hastalıkları ve doğum hastanesi bünyesinde tedavi altına alınması gerekir.

Özel olarak kadın hastalıkları alanında hizmet veren hastanelerde gelişmiş teknikli cihazlar bulunur. Bu cihazlar sayesinde daha detaylı muayene ve daha fazla sonuç elde edilen tetkikler yapılır. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda en etkili tedavi yöntemleri belirlenip uygulanmaya başlanabilir.

Kadın hastalıkları ve doğum hastaneleri, gebelik öncesi, hamilelik dönemi, doğum ve doğum sonrası hizmetler için son derece uygun merkezlerdir. Planlı gebelik isteyenler için hamile kalma aşamasından itibaren düzenli olarak bu sağlık merkezlerindeki doktorlardan destek almak, hem sağlıklı bir gebelik, hem de rahat bir doğum için olumlu etkilidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum 2

Doğum sonrasında da rahat ve sağlıklı bir dönem için mutlaka ihmal etmeden düzenli olarak aylık ya da haftalık kontrollere gidilmesi gerekir. Hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için aylık ultrason görüntüleri, gerekli testler ve muayenelerin aksatılmaması önemlidir.

Çoğu kadın hastalıkları, erken teşhis ve tedavi ile kısa sürede iyileşme gösterir. Bunun için meme kanseri, rahim ağzı kanseri gibi düzenli tarama gerektiren hastalıklar için bilinçlenmeli ve gereken muayenelerin zamanı geçmeden yapılması önemlidir. Hastalıklar ve yapılması gereken rutin testler hakkında her zaman gittiğiniz kadın doğum uzmanından bilgi alabilir, hastalıklara karşı önleminizi alabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıllara göre ülkemizde kadın hastalıkları konusunda bilinçli birey sayısı her geçen yıl daha da fazla artıyor. Bunda kadın doğum hastaneleri kadar her yerde bulunan sağlık ocaklarının da etkisi büyüktür. Aile planlamasında olduğu gibi kadın hastalıkları konusunda da sağlık ocaklarındaki doktorlar ve hemşilerden bilgi alınabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum 3

Kadın hastalıkları, doğum ve çocuk hastalıkları hastaneleri, hem anneler hem de çocuklar için hizmet veren kapsamlı sağlık merkezleridir. Küçük çocuğu olan anneler, yeni doğum yapanlar, hamile kalmak isteyenler, hamilelik dönemi muayenelerini yaptırmak isteyenler ya da sadece kadınsal hastalıklar için muayene isteyenler bu hastanelere başvurabilir.

Genel hastanelerdeki jinekoloji bölümü de kadınlar için özel hizmet vermektedir. Bu bölümde genelde; kadın hastalıkları, adet dönemi, kürtaj, gebelik, düşük, anne sütü, doğum gibi alanlarda hizmet verilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz