Kaç Haftalık Hamileyim

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kaç Haftalık Hamileyim?
Hamilelik, anne ve babalar için yaklaşık 9 ay boyunca devam edecek heyecan verici ve özel bir süreçtir. Her ne kadar bu 9 aylık süreçte anne ve babalar, özellikle bebeklerini ellerine alacakları güne odaklansalar da, hamilelikte var olan değişimleri takip edebilmek ve gerektiğinde tedbir almak adına hamilelik haftasını bilmek önemlidir. Çok hızlı ilerleyen bir süreç olması sebebiyle hamilelikte, haftalara göre gelişim söz konusudur. Bu bağlamda hamilelik haftası hesaplama ile kişilerin doktor gözetimi yanında kendilerinin de bu süreci doğru olarak takip etme şansı doğar.

Gebelik Hesaplama

Genel olarak hamilelik, haftalara ayrılmıştır ve tam dönem 40 hafta olarak kabul edilir.  Ancak yumurtalıkların, yumurtaları tam olarak ne zaman serbest bıraktığını bilmek imkansızdır ve bu sebeple doktorlar ilk haftaları gebelik haftası olarak saymaz. Hamilelikte 40 haftalık sürecin başlangıcı, son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir ve hamilelik bu süreçten itibaren hesaplanmaya başlanır.fetus stages

Hamilelik, yumurtanın döllenmesinden itibaren 266 gün boyunca sürer. Ancak döllenmenin kesin tarihini bilmek imkansızdır. Çünkü son adet döneminden sonra ne kadar yumurta hücresinin oluştuğunu ve ne zaman hamile kalındığını tespit etmek imkansızdır. Sadece son adet dönemine bakılarak, adet döngüsü 28 günlük bir süreci kapsıyor ise, sağlıklı insanlarda döllenme, son adet görme tarihinden itibaren 13, 14 ve 15 günlerde gerçekleştiği kabul edilir. Buna bağlı olarak hamilelik, 266 gün üzerine 14 gün daha eklenerek 40 haftalık bir sürece tamamlanmış olur. Yalnız, bu ortalama süreç yanında adet döngüsüyle ilintili olarak hamilelik süreci 38 ile 42 hafta arasında değişebilir. 37 hafta öncesinde gerçekleşen doğumlarda ise bebekler, prematüre olarak kabul edilir.

Kaç Aylık Hamileyim?

Hamileyim” diyebilenler arasında, gebelik hesaplamasında esas olan son adet döneminin ilk günü kabul edilse de, en son ne zaman adet gördüğünü hatırlamayanlar ya da adet döngüsü düzensiz olan bireylerin varlığı da söz konusu olabilir. Bu tür benzeri problemler yaşayan kişilerin “Ne kadarlık hamileyim?” sorusuna cevap bulmaları için izlemeleri gereken yöntem, ultrason taramasıdır. Ancak, bebekle tanışmaya ve kalp atışlarını duymaya imkan tanıyacak ilk ultrason taraması yaklaşık 11 ve 13. haftalar arasında gerçekleşir. Bebeğin kafa ve kıç uzunluğuna bağlı olarak annenin ne zamandan beridir hamile olduğu bilgisine ulaşmak mümkündür. Aynı şekilde tüp bebek yöntemi ile hamile kalmış kişilerde de hesaplamada embriyonun rahim içerisine transfer edildiği tarih hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilir.Doctor talks with the pregnant woman at clinicKişilerin,  kaç haftalık hamile olduklarını bilse de,“Ne kadarlık hamileyim?” sorusuna  cevap aramalarındaki bir diğer neden aylık olarak hamilelik dönemlerini hesaplayabilmektir. Esasen 4 haftalık hamilelik süreci 1 aylık döneme denk geliyor gibi görünse de, toplamda bir aylık dönemin 28 günden fazla olması sebebiyle hesaplamalarda sapmaların olması söz konusudur. Bu bağlamda yapılan hamilelik haftası hesaplaması ile aylık olarak hamilelik dönemini doğru tahmin etmek mümkündür.

Hamilelik haftası hesaplaması hamileliğin hesap edilen haftadan bir çıkartıldıktan sonra dörde bölünmesi şeklindedir. Buna göre, 13 haftalık bir hamilelik; (13-1)/4 hesaplamasına göre 3 ay olarak kabul edilir. Hamileliğin 14. haftasından itibaren hamilelikte 4. aya girilir.

Hamileliğinin aylık olarak hesaplanmasındaki önem hamilelik belirtilerine göre vücutta olan değişiklikleri açıklamak için hamileliğin 3 döneme bölünmüş olmasıdır. Buna göre;Kac Haftalik Hamileyim2Birinci dönem;  1 ve  4 gebelik haftasını kapsayan birinci aydan, 9 ile 13. gebelik haftasını kapsayan üçüncü ayın da dahil olduğu dönemdir. Bu dönemde hamilelik belirtileri şiddetli bir şekilde hissedilir ve genellikle bu dönemler annenin en çok kilo aldığı, mide bulantılarının ve yorgunluğun en yoğun olduğu dönemlerdir.

İkinci dönem; başlangıcı 14 ve 17 haftalık gebeliği kapsayan 4. aydır. İkinci dönemin son bulduğu hamilelik süreci ise 22 ve 26. haftaların denk geldiği 6. ayın sonudur. Bu dönem, hamilelik belirtilerinin hafiflediği ve dolayısıyla hamilelerin kendilerini daha rahat hissettiği bir dönemdir.

Üçüncü dönem; 27 ve 30. haftalara denk gelen 7. aydan itibaren  9. ayda doğumla son bulan 36 ve 40. haftaları kapsar. Bebeğin büyüme atağı içine geçtiği bu dönemde hamilelerde belirgin olarak yorgunluk ön plandadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz