Jinekoloji ve Hamilelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Jinekoloji ve gebelik, birbiri ile son derece yakından ilgilidir. Hamile olan kadınların, doğumun gerçekleşeceği ana kadar irtibatta kalacağı doktorunu en iyi şekilde seçmesi son derece önemlidir. Hamilelik döneminde doktor seçerken birbirinden farklı kriter de söz konusudur. Doktorunuza güvenmek, doktorunuzun yanında kendiniz rahat hissetmeniz ve ona hakikaten güven duymanız çok önemli.

Jinekoloji ve hamilelik nedir? Sorusu, özellikle de hamileliğinin ilk zamanlarında olan kadınlar tarafından sıklıkla yöneltilmektedir. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz için ilk şart doktorunuza itimat duyabilmenizdir. Doktorunuzun mesleki deneyimini sorgularken bazı noktalara dikkat etmekte yarar vardır. Günümüzde iletişim kurmanın önemi çoğumuz tarafınca bilinmekte.

Özellikle bebek bekleyen bir hamile de ihtiyaç duyduğu her an doktoruna ulaşmak isteyecektir. Her ihtiyaç duyduğunuzda doktorunuza telefon, e-mail vb. Bildirişim enstrümanlarıyla ulaşabilmeli ve cevap alabilmelisiniz. Bazı problemler muayeneye gitmeden, evden bile çözülebilir. Doktorunuzun sizin anlayacağınız dilden iletişime geçmesi de çok önemli.

Bebeğinizin dünyaya gelmesi yaşamınızdaki en önemli anlamış olunandan bir tanesidir. Hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren kendinize çok iyi bakmalı ve bu sayede bebeğinizin gelişiminin en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlamalısınız. Bu aşamada hamileliğiniz süresince ve yavrunuz dünyaya geldikten sonrasında ne olursa olsun güvenebileceğiniz çok iyi bir hekim eşliğinde kontrollerinizi ve bebeğinizin kontrollerini gerçekleştirmelisiniz.

Hamilelikte tabip seçimi üzerinde çok fazla düşünülmesi gerekseme duyulan bir durumdur ve hamileliğinizin rahat bir halde geçebilmesi için iyi bir doktora güvenmek istersiniz. Jinekoloji ve hamilelik uyumu, düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu uyum, hamile kadınların bu süreci çok daha rahat ve huzurlu bir şekilde geçirmesine olanak tanımaktadır.

Jinekoloji ve Hamilelik 1

Bütçeye uygun olmayan doktorları/hastaneleri eledikten sonra elinizde daha kısa bir sıralama olacak. Şimdi referansları araştırma süre. Referanslar derken, verilen hizmet kalitesi, şu demek oluyor ki hastaların o doktordan/hastaneden memnun kalma oranlarını kastediyorum. Bunu öğrenmek için internetten araştırma yaparak işe başlayabilirsiniz. Bugün anne ve çocuk mevzularına odaklanmış birçok web sayfası, kişisel Blog ve forum var. Doktoru/hastaneyi daha görmeden, onun hakkında ne kadar çok data edinebileceğinize şaşıracaksınız.

İkinci adımda daha önce doğum yapmış olan arkadaşlarınıza deneyimlerini sormak doğru olabilir. Sağlık sektöründe çalışan ve o doktoru/hastaneyi bizzat bilen yakınlarınız var ise onların da fikrini almayı dikkatsizlik etmeyin. Bir tek referansları değerlendirirken insanoğlun koşulları ve beklentilerinin farklı olabileceğini dikkatsizlik etmeyin.

En başarılı olan hekim/hastane hakkında da negatif yorum oluşturan birileri ne olursa olsun ortaya çıkacaktır. Hiç negatif yorum almayan birini aramak çok da gerçekçi olmaz. Bunun yerine devamlı negatif yorumlar duyduğunuz bir kişiden/yerden uzak durmak daha gerçekçidir. Hamilelikte jinekoloji, kadınlar için oldukça mühim bir konu olmaktadır.

Kimi doktorlar büyük ofiste, klinikte ya da hastanede çalışır. Beraber çalıştıkları bir grup tabip arkadaşları bulunur. Özellikle düzgüsel doğumu hedefliyorsanız, beklenen doğum tarihinde doktorunuzun izinli olup olmadığını ne olursa olsun problem.

Jinekoloji ve Hamilelik 2

Doğum hafta sonu ya da gece geç saatte gerçekleşirse doğuma gelip gelmeyeceğinden kati olun. Bir aksaklık olduğunda elinizde ne olursa olsun bir B Planı olmalı. Böylelikle herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalındığında, panik hali ortaya çıkmadan gerekli işlemler çok daha kısa sürede tamamlanır. Her geçen gün çok daha fazla sayıda hamile kadın, tercihini normal doğumdan yana kullanmaya da devam etmektedir. Bu da, birtakım ani gelişmeleri beraberinde getirmekte ve ikinci bir plan yapmanın önemini de ortaya çıkarmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz