İnfertilite Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

İnfertilite görülme sıklığı toplumlar içinde büyük değişiklikler göstermez. İnfertilite ne demek sorusu, özellikle de son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Tüm dünyada çiftlerin ortalama yüzde on beşi infertilite sebebi yardımla üreme tekniklerine başvurmak zorunda kalmaktadır.

İnfertilite Nedir? 1

Bu çiftlerin büyük bir kısmında hamile kalamamanın nedenini açıklayacak sebepler bulunabilirken, averaj yüzde 10-12sinde herhangi bir patoloji tespit edilemez. Bu çiftler açıklanamayan infertilite olarak adlandırılırlar. Bu kapsamda yöneltilen primer infertilite nedir? Sorusuna verilecek yanıt ise, birincil kısırlık anlamına gelmektedir.

Biyolojik saat ilerledikçe hanımefendin hamile kalma şansı giderek azalır. Yumurtlamanın olduğu günlerde girilecek olan ilişki, gebelik ihtimalini arttıracaktır. Çiftin ne kadar zamandır çocuk istediği önemli bir noktadır.

Uygun rejim ve egzersiz optimal üreme fonksiyonu için son derece önemlidir. Bir tek yağ dokusu da küçümsenemeyecek bir östrojen deposudur. Döllenme olayı kırılgan hormonal dengelerin rol aldığı karmaşa bir vakadır. Bu vakasın başarı ile neticelenebilmesi için stabil bir hormonal konum gereklidir. Bundan dolayı azca ya da fazla kiloların infertilite vesile olabilmesi şaşırtıcı bir vaziyet değildir.

Bunun en güzel örneği beslenme bozukluğu olan aşırı zayıf kişilerde tane kanamalarının düzensiz oluşudur. Bu düzensiz kanamalar genelde ovulasyon şu demek oluyor ki yumurtlamanın olmaması ile bir arada seyreder.

İnfertilite Nedir? 2

Fertilite üzerinde etkili bir başka unsur de sigara ve alkoldür. Sigara erkeklerde sperm sayısını azaltırken kadınlarda da yumurta standardını bozar. Benzer şekilde alkolde sperm sayısı üzerinde negatif rol oynadığı tespit edilen bir maddedir. Değişik hastalıklar için kullanılan ilaçlar da fertiliteyi etkisinde bırakır. infertilite polikliniği ne demek sorusuna yönelik olarak, çiftlerin kolay bir şekilde çocuk sahibi olabilmesi için yapılacak olan işlemler bu polikliniklerde yapılır yanıtı verilebilir.

İlişkinin sıklığı yanı sıra zamanlaması da bir hayli önemlidir. Oysa insanlarda konum değişiktir. Hanımda belirgin bir kızgınlık devri yoktur ve birçok kadın yumurtlama dönemini fark edemez. Çeşitli yöntemler ile kadının adet düzeni saptanır ve ovulasyon devri tespit edilebilir. Fertil ehemmiyet denilen gebe kalma ihtimalinin yüksek olduğu dönemde bundan dolayı gün aşırı ilişki önerilir.

Doğada çok değişik hayvan türleri vardır ve bu biçim şeylerin her biri soyunu devam ettirmek için farklı mekanizmalar geliştirmiştir. İnsanlarda bu şekil mekanizmalar mevcut değildir. Gerçekte bu tür tekniklere gerek de yoktur. İlişki sonrası semenin vajina dışına kaçması oldukça normaldir.

İnfertilite Nedir? 3

İnfertiltenin geçmişe bakılırsa daha sık görülmesinin sebeplerinden biriside kadınların çalışma yaşamı içinde daha fazla yer almalarıdır. Çoğu hanım çocuk sahibi olmak için işinde yükselmeyi beklemekte bundan dolayı de yaşı ilerlemektedir. Gene birçok işveren -ki buna çok büyük holdingler de dâhildir- işe alacakları hanımefendi personele belirli bir süre hamile kalmama kısıtlaması getirmektedir. Aslına bakılırsa bebek sahibi olmak için en uygun süre diye bir şey söz mevzusu değildir.

Kadının üreme potansiyeli 20-30 yaş içinde zirvededir. Bebek sahibi olmak için en uygun süre oldukça kişisel bir karardır. Hanımın evlenme yaşlarının artması, cinsel özgürlük ile beraber cinsel yolla bulaşan hastalık oranlarındaki yükselme, nedeni bilinmemekle beraber erkekte sperm sayısındaki global azalma bu durumun sebebi olabilir. Sperm sayılarındaki azalma ilginç bir global gözlemdir.

Hakikaten de son 15-20 yılda tüm dünyada yaygın olarak sperm sayılarında bir azalma eğilimi dikkati çekilmektedir. Bu durumun çevresel kirlenmeden mi yoksa çağıl yaşamın yüklediği stresten mi kaynaklandığı belli değildir. bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin muhakkak ki bir hekime danışılması gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz