İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak için Ne Yapılmalı?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hiçbir korunma yöntemi kullanılmadan girilen cinsel ilişki sonrasında kadınların hamile kalma ihtimali oldukça fazladır. Henüz çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftler böyle bir durumla karşılaşmamak için uygun doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır. Bu şekilde istenmeyen gebelikler önleneceği için çiftler gönül rahatlığı ile cinselliği yaşayabilirler.

İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak için Ne Yapılmalı?

İlişkiden sonra hamile kalmamak için uygulanabilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler hakkındaki en doğru bilgileri sağlık ocağı ve hastane gibi sağlık kuruluşlarından ve kadın doğum uzmanlarından öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda  ilişki sonrası hamile kalmamak için uygulanan doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Düzenli bir cinsel yaşamı olduğu halde henüz çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftler, cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için ne yapılmalı diye merak ediyor olabilirler. Doğum kontrol yöntemi olarak da bilinen bu korunma yöntemleri farklı şekillerde olmaktadır.

Bu yöntemlerden bazılarını kadınların uygulaması gerekirken, erkekler tarafından da uygulanan korunma yöntemleri mevcuttur. Bu konuda erkeklerin uyguladığı en eski yöntem geri çekilme olarak adlandırılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında erkek vajinanın içine boşalmak yerine geri çekilir ve bu şekilde spermler dışarı boşalır. Bu yöntemde zamanlama çok önemlidir ve dikkatli olunmadığı taktirde vajinanın içine boşalma gerçekleşeceği için çok güvenilir bir yöntem olduğu söylenemez.

Ülkemizde ve tüm dünyada erkekler tarafından en sık uygulanan korunma yöntemi prezervatif kullanmaktır. Prezervatifin kolay temin edilebilmesi ve cinsel hastalıklardan korunmaya yardımcı olması da bu yöntemin en büyük avantajları arasındadır.

İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak için Ne Yapılmalı? 1

Prezervatif güvenilir bir yöntemdir fakat bunun delik olması halinde istenmeyen gebelik meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için prezervatifin delik olmadığından emin olunması gerekir.

Doğum kontrol hapı ise kadınların hamile kalmamak için en sık başvurduğu yöntemlerden birisidir. Bu haplar kadınlarda yumurtlamayı ve döllenmeyi önleyen bir etkiye sahiptir. Doğum kontrol hapının etkisini görebilmek için doktorun önerdiği şekilde ve düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kadınların kullandığı bir başka korunma yöntemi ise aylık doğum kontrol iğnesidir.

Düzenli olarak ayda iki kere yapılan bu iğneler yumurtlamayı geciktirerek gebeliği önler. Aynı iğnelerin 3 aylık olanları da bulunmaktadır. Bebek sahibi olmak istemeyen bayanlar için en güvenilir korunma yöntemlerinden birisidir. Doğum kontrol hapı kullanan bayanlar arada bu hapları almayı unutabilirler. Böyle bir durumda ortaya istenmeyen bir hamilelik durumu çıkabilir. Bu tür riskleri önlemek için doğum kontrol iğnesi daha güvenilir bir yöntem olarak tercih edilebilir.

Hamilelikten korunmak için kadınlar deri altı kapsülleri de kullanabilirler. En etkili doğum kontrol yöntemleri arasında bulunan, yumurtlamayı ve döllenmeyi önleyen bu kapsüllerin kullanım süresi 3 ile 5 yıl arasındadır.

İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak için Ne Yapılmalı? 2

Kadınların hamile kalmamak için kullandığı bazı rahim içi araçlar, krem ve jeller de bulunmaktadır. Bu konuda en yaygın kullanılanı spiral olmaktadır. Ülkemizde bebek sahibi olmak istenmeyen çoğu bayan bu yöntemi güvenli bir şekilde kullanmaktadır. Spiral kullanan bayanlarda bu araçlar yerinden kayar ve durum fark edilmezse hamile kalma riski oluşabilir. Bu konuya dikkat edildiği sürece en güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Cinsel ilişki sonları hamile kalmamak için bayanlara ve erkeklere uygulanan kalıcı korunma yöntemleri de mevcuttur. Tüp bağlatma olarak bilinen bu uygulama kadın ya da erkeğin kısırlaştırılması anlamına gelmektedir. Bu yöntem kalıcı olduğu için yaşı genç olanlara önerilmemektedir. Çocuğu olan, belirli bir yaşa gelmiş ve bir daha çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftler için uygun bir doğum kontrol yöntemidir.

Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemler cinsel ilişki sonrası hamile kalmamak için uygulanabilecek en güvenilir yöntemlerdir. Çiftler bunların arasından kendileri için en uygun olanını seçerek rahat bir şekilde cinsel yaşamlarına devam edebilirler.

Yorumlarınızı Bekliyoruz