İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bir çocuğun sorumluluğunu her yönden alabilecek kadar kâfi seviyeye gelmiş anne ve baba adaylarının hamilelik öncesi, hamilelik ve doğum sonrası süreçlerinin getireceği problemlere göğüs germeye karar vermiş olmaları gerekmektedir.

İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Her iki taraf da kendilerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmek düşüncesinde olmalıdırlar. Hamile kalmak için nelere dikkat edilmelidir deyince ilk başlangıçta akla bir tek hanımın yapacakları gelmektedir. Oysaki bebeğin oluşması için hanım kadar insanın de dikkat etmesi ihtiyaç duyulan şeyler vardır. Hamile kalmak için ilişkiden sonra ne yapılmalı?

Sorusuna karşın öncelikle çiftlerin birbirine destek olması önerilmektedir. Çünkü gebelik durumu her hanım için spesifiktir şu demek oluyor ki bir hanım için her gebelik başlı başına bir vakadır. Bu ilk şartı yerine getiren adamların kendi üstlerine düşen görevlerden birisi sigara içmemektir.

Sigaranın sperm öldürücü tesiri artık bilimsel olarak kanıtlanmış olmasının yanı sıra halk içinde da tamamımız tarafınca bilinmektedir. Bu negatif etkilere haiz olan maddeler içinde organik olarak ki uyuşturucu madde ve alkol de vardır. Uyuşturucu madde, alkol ve sigara kullanan adamların çocuk sahibi olma ihtimali % 20’ye kadar düştüğü kanıtlanmıştır.

Adamların dikkat etmesi gereksinim duyulan şeyler içinde gene sperm sayısını, standardını ve hareketliliğini negatif yönde etkileyen; dar pantolon giymemek, çok oturmamak, dar çamaşırlar giymemek, çok sıcak ortamlarda bulunmamak vardır.

İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı? 1

Cinsel ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılmalı? Sorusuna karşın birbirinden farklı husus söz konusudur. Bu konuda öncelikle doğru pozisyon ve hamile kalmak için doğru zamanın ayarlanmış olması gerekmektedir. Bunun için ise misyoner pozisyonu ve sabahın ilk saatlerinde yapılan cinsellik oldukça uygun görülmektedir. Gebelik için uygun ehemmiyet saptandıktan ondan sonrasında ikinci derece cinsel birleşmenin şeklidir.

Birçok pozisyon gebelik için uygun ortam yaratmaz. Bu şartları elde eden pozisyonlar insanoğlunun üstte olduğu, hanım ve insanoğlunun yana doğru dönük olduğu pozisyonlar ile hanımın diz-dirsek pozisyonunda olduğu şekillerdir. Diz-dirsek pozisyonu ise özellikle sperm sayısı düşük olan durumlarda ek yarar sağlar.

İlişkiden hemen sonra hamile kalmak için ne yapılmalı? Sorusu, her geçen gün çok daha fazla sayıda kadın tarafından yöneltilmektedir. Özellikle de yoğun ve stresli bir iş hayatına sahip olan kadınların, eski zamanlara nazaran hamile kalma ihtimali çok daha düşük olmaktadır. Bunun için ise, şüphesiz hamile kalmak isteyen hanımların yapmaları gereksinim duyulan en önemli şey hamile kalması mümkünlük günlerde ilişkiye daha sık girmeleridir.

İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı? 2

Regl döngüsü tertipli ve 28 günde olan bir hanımın hamile kalma ihtimali yüksek olan günler 13.-14. Günlerdir. Bunun sebebi erkekten gelen spermlerin 5 gün süresince canlı kalabilmesindendir. İlişkiden sonrasında kadının yapması ihtiyaç duyulan şeylerden biri de ilişkiden derhal daha sonra ayağa kalkmamaları ve 5 dakika süresince karnına masaj yaparak yatmaları hatta ayaklarını yukarıya kaldırmalarıdır. Böylece spermin rahme girip yumurta dölleme ihtimalini artırmış olmuş olursunuz.

Eğer ilişki sonrası hanım derhal ayağa kalkarsa fazla miktarda meni dışarıya kaçacaktır. Spermler rahim ağzına ulaşacak yeterli zaman bulamadıkları için bu konum gebelik elde edilmesi açısından önemlidir. İdeal olan kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatmasıdır. Hamile kalmak için ilişkiden sonra ne zaman banyo yapılmalı?

Sorusu da oldukça sık bir şekilde yöneltilmektedir. Bu kapsamda, ilişkiden sonra direkt olarak kalkılmaması gibi ilk bir saat içerisinde özellikle de vajinal duşun alınmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Aksi takdirde spermler yumurtaya tutunamadan vücut dışarısına atılmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz