İkili Test Sonuçlarının Yorumlanması

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebek bekleyen çift, ikili testin neden yapıldığı ve sonuçlarına hangi hangi bilgilerin alınabileceği konularında bilgilendirilmelidir. Bu bilgilere göre test yaptırmaya karar veren aile, yine akıllarında olan soruları doktor ile paylaşmalıdır. İkili test yaptırmaya karan veren aile, test sonuçlarının ne anlama geldiğini de iyi anlamalıdır.

İkili Test Sonuçlarının Yorumlanması

İkili Test Sonuçları

İkili testte anne kanında iki hormonun B-HCG ve PAPP-A ölçümü yapılır. İkili test sonuç belgesinde aşağıdaki değerler ve risk oranları yer alır.

 • Trizomi 21 (Down sendromu) riski

Trizomi 21 down sendromu riski sınırı 1/270 olarak kabul edilir. Bu sınırın üzerindeki 1/200, 1/100, 1/50 gibi değerler yüksek riskli değerlerdir. Bu sınırın altındaki 1/300, 1/1000 gibi değerler ise düşük riskli değerlerdir.

 • Trizomi 18 (Edwards sendromu) riski

Trizomi 18 için sınır değer 1/100’dür. Yine aynı şekilde bu değerin altı ve üstü risk teşkil eder.

 • Yaş riski

Annenin yaşındaki kaç kadında down sendromu olabileceğini gösterir.

 • NT (Nuchal translucency)

NT değeri ikili test için anneden kan alınmadan önce ultrason ile ölçülen değerdir. Bu değerin 3 mm üzerinde olması anormal olarak değerlendirilir. Ve bu değerlendirme ikili test sonucundan bağımsız olarak yapılır. İkili test sonucu değerleri normal olsa bile NT kalınlığı anormal olan bebeklerde kalp anomalisi olma riski söz konusudur ve bu nedenle fetal eko yapılması gereklidir.

İkili test sonucu, normal değerin üzerinde ise, bebekte  çıkan oranda down sendromu olabileceği anlamına gelir. Çıkan değer örnek olarak Down risk 1/100 ise bu bebeğin 100’de 1 oranında Down sendromu olma riski vardır. Bebeğin down sendromlu doğacağı anlamına gelmemektedir.

Hatta bebekte yüzde 99 oranında Down sendromu yoktur olarak yorumlanır. Böyle bir durumda bebekte  down sendromunun olup olmadığını netleştirilmesi için CVS ya da amniosentez tanı yöntemleri uygulanabilir. Amniosentez hamileliğin 16.haftasından sonra yapılabilmektedir. Beklemek aile için strese neden olabileceği için, hamileliğin 10 ila 13.haftaları arasında uygulanabilen CVS tanı yöntemi de uygulanabilir.

Doktor tarafından aileye gerekli detaylar aktarıldıktan sonra testin yine aile tarafından verilir. Çünkü CVS ve amniosentez uygulanan hamileler için çok az da olsa düşük riski söz konusduru ve200-300 bir gebelikte düşük gerçekleşebilir. CVS veya amniyosentez uygulanırsa bebeğin down sendromu olup olmadığı birkaç gün içinde öğrenilir.

İkili Test Sonuçları 1

İkili test sonucu, normal risk değerinden düşük ise bebeğin down sendromu olma riskinin düşük olduğu anlamına gelir ancak kesin down sendromu olmadığı sonucu çıkarılmaz. Örneğin Down risk sonuç 1/1000 ise bebeğin down sendromu olma riski binde birdir şeklinde yorumlanır ancak sıfır değildir, bu aileye doğru aktarılmalı ve aile de bunu doğru algılamalıdır.

İkili tarama testi sonuçları, Down sendromu ve Trizomi 18 hastalıklarının riskini tespit eder. Bunlar dışındaki herhangi bir hastalığın tanısı hakkında bilgi vermez. İkili test sonuçları normal olan bir hastaya üçlü ya da başka bir test yapılması gerekliliği konusunda net görüşler bulunmamaktadır. İkili test başarı oranı yüksek bir testtir. Ve ikili test sonucu normal çıkan bir anne adayına üçlü test yaptırmak çok doğru değildir.

İkili test sonucu normal olan hamilelere, 16 ila 20.haftalar arasında gerekli olmamakla birlikte dörtlü test yapılabilir.

1 Yorum - Siz de yorum bırakın.

 1. Gülşen 8 Kasım 2017 at 12:17 - Cevap Ver

  13 haftalık gebeyim ikili test yaptırdım sonucum
  İkili test pappa 6086.67
  İkili test freebhcg 60.39
  Sizce sonucum nasıl şimdiden çok teşekkür ederim

Yorumlarınızı Bekliyoruz