İkili Test Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte ikili test öncesinde ultrason muayenesi yapılır. Ultrason kontrolünde bebeğin ense kalınlığı ölçülür. Bu ölçüm sonuçları ile anne adayı tahlil için var verir. Anne adayları ikili tarama testi aç karnına mı yapılır konusunu merak ederler.

İkili Test Nasıl Yapılır? 2

İkili tarama testi günün herhangi bir saatine aç ya da tok karınla verilebilir. Anne adayından bir miktar kan alınır ve kanda B-HCG ve PAPP-A tetkikleri yapılır. Kan tahlili sonucunda çıkan değerler, ultrason ölçümleri, anne adayının doğum tarihi, son adet tarihi, kilo bilgileri bilgisayar programına girilir.Risk hesaplaması yapılır.Down sendromu Trizomi 21 için risk oranı ve Edwards sendromu Trizomi 18  için risk oranı olmak üzere iki veri elde edilir.

Bu değerler 1/200 , 1/700, 1/2000 şeklindedir. Bu değerler düşük riskli veya yüksek riskli olmak üzere ikiye ayrılır. Düşük riskli sonuçlar için bir müdahale yapılmaz. Yüksek riskli sonuçlar için CVS ya da  amniosentez yapılabilir. Doktor gerekli detayları açıkladıktan sonra ailenin kararı ile CVS veya amniosentez yapılır.

İkili Test Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik sürecinde en önemli testlerden biri ikili testtir. Peki gebelikte ikili test ne zaman yapılır? Gebeliğin 11-14.haftaları ikili test için uygun haftalardır. 11 hafta 0 gün ve 13 hafta 6 gün ikili tarama testi için uygundur. Bu haftalardan önce veya sonrasında testin yapılması uygun değildir.

İkili Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

İkili test sonucu, testin yapıldığı hastane ve merkeze göre değişkenlik gösterir. Genellikle en geç bir kaç gün içerisinde çıkar. Sonucu mutlaka doktor değerlendirmelidir. En doğru bilgileri ve açıklamayı doktorunuz size aktaracaktır.

İkili Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

İkili Test Fiyatı

2 li test fiyatları testin yapıldığı hastaneye veya laboratuara göre değişebilir. SGK ve özel sigortalar anlaşmalı oldukları hastanelerde ikili test ücretini karşılamaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz