İkili Test Gerekli mi?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik dönemi birçok test ve tahlil ile kontrol edilen bir dönemdir. Hem annenin sağlığı hem de sağlıklı bir bebek dünyaya gelmesi için anne adayı kontrol altındadır. İkili test de bebek için hayati önem taşıyan kromozomsal bozukluklar hakkında önemli sonuçlar verir.

İkili tarama testinin yapılması zorunlu değildir. Bu testlerin uygulanıp uygulanmayacağına ailenin karar vermesi gerekmektedir. İkili tarama testi, hamilelikte yapılan diğer kan tahlillerinden farklıdır. Gebelik ve bebekle ilgili ailenin önemli kararlar vermesini gerektirebilir.

Bu testlerin bebeğin sağlığı ile ilgili hangi bilgileri vereceği , sonuçlarının hangi konularda yarar sağlayacağı ve hangi konularda yarar sağlamayacağı, sonuçların normal ve riskli çıkmasının ne anlama geldiğinin doktor tarafından aktarılması gerekmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda da ailenin kararı ile ilerlenir.

İkili Test Neden Yapılır?

İkili test, bebekte Down sendromu Trizomi 21 ve Edwards sendromu Trizomi 18 adı verilen kromozomal anomali varlığını araştırır. Trizomi 21 yani Down sendromu daha sıklıkla görülür. Trizomi 18 yani Edwars sendromu varlığı tespit edilen bebeklerin yüzde doksanı doğumdan önce yaşamını yitirir, dünyaya gelenlerin de birçoğu erken aylarda ölür.

İkili testin yapılmasının asıl amacı Down sendromu trizomi 21 varlığını saptamak ve karar vermektir.  Bu iki hastalık bebeğin bazı iç organlarında anomali olup olmadığı ve zeka geriliği konusunda karakterizedir. İkili test ile bu hastalıkların varlığı tespit edilir ve aile isterse gebeliği sonlandırma kararını verebilir.

İkili test yaptırmayı düşünenlerin bilmeleri gerekenleri şöyle sıralayabiliriz. En aydınlatıcı ve eksiksiz bilgiyi doktorunuzun vereceğini unutmayın.

İkili Test Neden Yapılır?

Anne karnında Down sendromu (trizomi 21) olduğu saptanan bebeğin düşük ile alınması gerekli midir? Down sendromlu bir bebeğin alınması ile normal bir bebeğin alınması arasında fark var mıdır? Bu konularla ilgili farklı görüşler söz konusudur. Bazı görüşler, ölümcül anomalileye sahip olduğu tespit edilen bebeklerin zaten doğum sonrasında ölecekleri için hamileliğin erken dönemlerinde düşükle alınabileceğini savunur.

Fakat Down sendromu ölümcül bir hastalık değildir ve bu bebekler çoğunlukla doğumdan sonra uzun yıllar yaşarlar. Bu nedenle kürtajla alınmaları gerekmez. Bazı görüşler de Down sendromu olan bebeklerin doğum sonrasında zor bir yaşam süreceklerini, birçok ameliyat ve hastalık geçirme riski söz konusu olduğu için kürtaj ile alınabileceklerini ifade eder.

İkili test sonuçlarına göre bunun kararını anne baba vermek durumundadır. Doktorlar bu konuda tüm detayları aile paylaşır ve sonrasında kararı aileye bırakır.

İkili Test Neden Yapılır? 1

İkili test yaptırmak Down sendromlu bir bebek sahibi olup olmama konusunda net sonuçlar vermez. İkili test Down sendromlu bebeklerin %85 kadarını tespit eder. Daha sonrasında yapılacak detaylı inceleme ve ultrason kontrolleri de Down sendromlu bebeklerin tespit edilmesini sağlayamaz.

İkili test sonucunun normal olması kesin olarak bebekte Down sendromu olmayacağı anlamı taşımamaktadır. İkili test, Down sendromlu bebeklerin hepsini %100 tespit eden bir test değildir. Çok az da olsa yanıltıcı olabilmektedir.

Yine aynı şekilde ikili test sonucunun riskli çıkması bebekte kesin anlamda Down sendromu olduğunu göstermemektedir. Bunun netleştirilmesi için CVS veya amnioyosentez tanı yöntemlerini kullanmak gerekir. Bu işlemler de 200 de 1 ihtimalle düşük riski taşır.

İkili Test Neden Yapılır? 2

Hamilelikte ikili test Down sendromu ve Edwards sendromu olarak ifade kromozom hastalıkları hakkında bilgi verir, bunlar dışında herhangi bir hastalığın tanısında etkili değildir. İkili testi normal değerlerde olan bir bebekte kalp anomalisi, beyin ya da böbrek anomalisi, hatta zeka geriliği bile olabilir.

Bu testlere halk arasında “zeka testi” olarak ifade edilir. Down sendromunda zeka geriliği söz konusu olduğu için halk arasında zeka testi olarak isimlendirilir ancak, ikili test bebeğin zeka düzeyi ile ilgili bilgi vermez veya zeka geriliğine neden olabilecek hastalıkları göstermez.

İkili test yaptırmayanların karşı karşıya olabilecekleri riskleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Gebelik döneminde bebekte down sendromu varlığını tespit eden en önemli testlerden biri ikili testtir.
  2. Trizomi 18hastalığına ait bulgular %90 gibi yüksek oranda ultrason ile de tespit edilebilmektedir.
  3. Hamileliğin 11 ila 14 haftaları arasında ikili test yaptırmayanlar 16-20.hamilelik haftalarında üçlü, dörtlü test yaptırabilirler.

Yorumlarınızı Bekliyoruz