İğne İle Yumurtlama Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kısırlık tedavisinden en sık uygulanan tedavilerden birisi, halk arasında iğne tedavisi olarak bilinen Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH)’dur. Kas veya cilt içerisine uygulanan iğne tedavileri aşılama ile beraber uygulandığı gibi tek başına da uygulanabilir. Genellikle daha önceden yumurtlama hapları yani klomifen kullanmış ancak hamile kalamamış hastalara bir sonraki adım olarak yumurtlama iğneleri uygulanır.

İğne İle Yumurtlama Tedavisi 1

KOH yumurtlama iğneleri aşağıdaki etkileri ile hamilelik şansı artar;

  • Yumurtlama döneminde salınan yumurta sayısını artırır. Böylelikle döllenme ihtimalini de arttırır.
  • Aşılama yöntemi ile spermlerin direkt rahim içerisine ulaşması sağlanır.

Yumurtlama İğneleri Nasıl Kullanılır?

Yumurtlama iğneleri genel olarak kalçadan ya da  koldan olmak üzere kas içine ya da cilt altına günde 1 kez enjekte edilmek sureti ile kullanılırlar. Kullanma şekli her ilaç için farklılık gösterebilmektedir. En çok kullanılan Gonal-F, Puregon, Menegon  toz ve sudan oluşur.

Kutu içinden çıkan su, toz içine karıştırılır. Elde edilen bu karışımdan uygun ölçüde yani doktorun önerdiği ölçüde alınır ve kas veya cilt içerisine enjekte edilir. İğnenin markasına göre değişkenlik göstermekle birlikte bazılarıyla birlikte  otomatik enjeksiyon kalemi, bazılarıyla birlikte isenormal ince bir enjektör verilir.

Genellikle adetin 3.günü başlayan iğne tedavisi günde 1 defa uygulanır. İlk uygulamadan sonra 5 ila 7.günler transvajinal ultrason ile yapılan kontrollerde yumurtanın yani folikülün büyüklüğüne bakılır. Yumurtanın büyümesine göre uygulanan ilacın dozu değiştirilir ya da aynen doz ile devam edilir. Yine yapılan transvajinal ultrason kontrolleri ve kanda E2 yani östradiol hormon ölçümlerine göre yumurtlamayı sağlayan yumurta çatlatma iğnesi  uygulanır.

Yumurtlama İğneleri Nasıl Kullanılır?

Çatlatma iğnesi olarak en çok kullanılan Ovitrelle, Pregnyl’dir. İğnelerin  uygulanması için yumurtanın 18-20 mm olması beklenir. Aşılama yapılacaksa yumurtlama iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra da aşılama yapılır. Çünkü yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 sonra yumurtlama olur. Aşılama yöntemi kullanılmayacaksa da bu saatlerde normal cinsel ilişkiye girilmesi ve iki günde bir  ilişkiye bir hafta devam etmesi önerilir.

KOH yumurtlama iğnesi hangi hastalara uygulanır?

  • Açıklanamayan infertilite kısırlık hastaları
  • Polikistik over sendromu olan hastalar
  • Klomifen hapları kullanmış ancak tedavide başarılı olunamamış hastalar
  • Hipofiz Bezi Yetmezliği yaşayan hastalar
  • Erken dönemde teşhisi konulmuş endometriyozis çikolata kisti hastaları

Yorumlarınızı Bekliyoruz