İdrarda Gebelik Testi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
4385

Gebelik oluştuğunda herhangi bir testin bunu belirleyebilmesi için HCG hormonunun varlığı şarttır. HCG hormonu yalnızca gebelikte salgılanır ve salgılanabilmesi için döllenmiş yumurta yani embriyonun rahime ulaşmış olması ve rahime yerleşmesi gerekmektedir. Bu da yumurtlamayı takip eden 6 ila 10 gün arasında olur. Döllenmeyi takip eden 9.gün civarında HCG hormonu salgılanmaya başlar. Hormonun kanda yeterli düzeye ulaştıktan sonra idrara geçmesi için süre gerekir.

İdrarda gebelik testi, cinsel ilişkiden hemen sonraki günlerde yapılırsa sonuç vermez. Doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesinin beklenmesi gerekir. İdrarda gebelik testi, gebeliğe bağlı oluşan Beta HCG hormonunun anne adayının kanından idrara geçmesi sonucu, idrarda saptanması mantığına bağlıdır. Gebelik için yumurtlama dönemi sürecinde cinsel ilişkinin olması gerekir. Gebelik oluştuktan sonra rahime ilerlemesi ve tutunması gerekir. Bu da altı ila 10 gün arasında olur. Rahime yerleşme olduktan sonra salgılanan HCG hormonu anne adayının kanına geçer. Bu da zaman alan bir durum olup, gebeliğe bağlı Beta HCG hormonunun anne adayının idrarına geçmesi 15 günlük bir süreyi alır ki bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir. Yani gebelik söz konusu ise buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk geldiği söylenebilir.

İdrarda erken gebelik testi için normal şartlarda adet görülecek tarihin beklenmesi gereklidir. Burada uygulanılacak testin hassasiyeti de çok önemlidir. Bazı testler idrardaki çok düşük miktarlardaki HCG hormonunu tespit edebilirken, bazılarının güvenli sonuç vermesi için yüksek miktarda HCG hormonunun salgılanmış olması gerekir. Doğru ve net bir sonuç elde edilebilmesi için idrarda gebelik ne zaman çıkar sorusuna en doğru yaklaşım adet gecikmesinin olması ile diyebiliriz.

Gebelik şüphesi olanlar için idrarda gebelik testi markalarını sizler için derledik.

  • Clearblue PLUS Gebelik Testi: 1-3 dakika içinde hızlı sonuç veren %99 güvenilirlik sağlayan testi adet görmediğiniz dönemin ilk gününden itibaren yapabilirsiniz. İdrarda erken gebelik testi yapar ve negatif sonuç alırsanız testi tekrar yapmanız önerilir.
  • Femina Erken Gebelik Testi: İdrar akışına tutulan bir testtir. Sabah ilk idrar en yüksek HCG seviyesine sahip olacağı için bu saatlerde yapılması tavsiye edilir.
  • Clearblue Digital Gebelik Testi: Kaç haftalık gebe olunduğunu gösteren bir özelliğe de sahiptir. Gebelik testi sonucunu ekranda Pregnant-Hamilesiniz veya Not Pregnant-Hamile Değilsiniz olarak yazılı olarak gösterir.
  • Oncomed Test HCG: Kısa sürede ve %99 oranında doğru sonuç verir.
  • Fortest Hamilelik Testi: Dünyanın en hızlı hamilelik testi olduğu yönünden iddiaları vardır. Beklenen adet döneminden 5 ila 7 gün öncesinde ya da cinsel ilişkiden 7 gün sonrasında uygulanabilir.
  • Predictor Express Gebelik Testi: Hassas bir yapıya sahiptir. 1 dakika içinde gebelik sonucunu verir. %99 luk güvenilirdir.

İdrarda Gebelik Testi

İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

İdrarda erken gebelik testi sonuçları yapılan zamana göre yanıltıcı olabilir. Gebelik testinde gebeliğin saptanabilmesi için döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi gerekmektedir. Bu sebeple idrarda erken gebelik testi yumurtlamadan sonraki 8.-9. günlerde yapılabilir. Geç yumurtlama olması, embriyonun rahime beklenenden geç yerleşmesine sebep olabilir. Bu durumda idrarda yapılan test negatif sonuç verebilir. Bu kesin hamile olunmadığının bir göstergesi değildir. Test tekrar yapılabilir. İdrarda gebelik ne zaman çıkar için en doğru ve ekonomik yaklaşım adet kanamasının gecikmesi ile şeklindedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz