HPV Aşısı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Rahim ağzı (serviks) kanseri, HPV virüsü ile yakından ilişkili bir kanser türüdür. Kadınlarda son dönemlerde sıklıkla görülen rahim ağzı kanserlerinin hemen hemen tamamında bu virüs tespit edilmektedir. Bu nedenle bu virüse karşı geliştirilen aşının rahim ağzı kanserini de önleyeceği düşünülmektedir.

HPV virüsü cinsel ya da cilt teması ile insanlardan insanlara bulaşan bir virüstür. Aşının amacı ise, virüs geçişini ve böylelikle kanseri önlemektir.

İnsanların birçoğu HPV virüsü ile enfektedir. Ancak kanser, enfekte olan kişilerin çok az kısmında gelişir. 2007 yılından bu yana ülkemizde rahim ağzı kanseri aşısı kullanılmaktadır. Bu aşı canlı virüs içermemektedir.

Kadınların yaklaşık %80’i hayatlarının bir döneminde HPV virüsüne maruz kalırlar. HPV virüsü cinsel ilişki, cinsel organların teması, cinsel bölgelere diğer cilt bölgeleri ya da ağızın temas etmesi ile bulaşır.

HPV virüsünün birçok türü rahim ağzı kanserine neden olabilir. Rahim ağzı kanseri aşısı, bu virüslerin hepsine karşı koruma sağlamaz. Yalnızca en sık rastlanılan türüne karşı koruma sağlar. önlemesi mümkün değildir.

Rahim ağzı kanseri aşısı çeşitleri nelerdir sorusu bu konuda en çok merak edilenler arasındadır. Gardasil® ve ve Cervarix® adında iki çeşit HPV aşısı ülkemizde uygulanmaktadır. HPV enfeksiyonuna karşı koruma oranı %70’dir. Rahim ağzı kanseri aşısı tedavi edici özellikte değildir.

İlerleyen dönemlerde HPV enfeksiyonu gelişmesini engeller ve virüsün neden olabileceği kanser, siğil gibi hastalıkları da önler. Rahim ağzı (serviks), vulva, vajina ve anis bölgesinde lezyonların gelişme riskini azaltır.

HPV Aşısı 3

Şu ana kadar yapılan çalışmalar, rahim ağzı kanseri aşısı koruyuculuğunun 5 yıl olduğunu göstermektedir. Aşının etkisi konusunda çalışmalar devam etmektedir. Rahim ağzı kanseri aşısı, şu an itibari ile bazı HPV türlerine karşı etkilidir. Bu nedenle aşı olan kişilerin smear kontrollerine düzenli olarak devam etmeleri gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Kimlere Yapılır?

11 ila 26 yaş arasında kız çocuklarına ve kadınlara ikili, dörtlü ve dokuzlu aşı yapılması önerilmektedir. Aktif cinsel hayatı olsun olmasın bu yaş aralığındaki herkese önerilen bu aşının yaş ilerledikçe ve cinsel partner sayısı arttıkça etkinliğinin azaldığı ifade edilmektedir.

Ne kadar erken yaşta yapılırsa o kadar faydalı olacağı görüşü hakimdir. Kız çocuklarında en erken 9 yaşında, erkek çocuklarında ise 11 yaşından itibaren uygulanması uygundur.

Smear sonuçları normal olmayan, genital siğil, HPV enfeksiyonu geçirmiş kadınlara da uygulanabilir. Tedavi edici özelliği olmasa da ilerleyen dönemlerde HPV virüsüne karşı koruma sağlar.

HPV Aşısı 2

HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

Rahim ağzı kanseri aşısı yapılması için smear ya da HPV testi yapılmasına gerek yoktur.

  • Gardasil® : 6 ay içinde 3 doz olarak uygulanır.İlk doz uygulandıktan 2 ay sonra ikinci doz, ikinci doz yapıldıktan 4 ay sonra üçüncü doz yapılır.
  • Gardasil 9®:  Gardasil®  aşısı gibi 6 ay içinde 3 doz şeklinde uygulanır. 0-2-6. aylarda olmak üzere toplam 3 doz tamamlanır.
  • Cervarix® : 0-1-6. aylarda olmak üzere 3 dozdur. İlk doz uygulandıktan 1 ay sonra ikinci doz, ikinci dozdan 5 ay sonra ise üçüncü doz yapılır.
  • Aşılar koldan veya kalçadan kas içine yapılır ve aşı yapıldıktan sonra 15 dakika istirahat edilmesi önerilir.

HPV Aşısı 1

HPV Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri aşısı canlı bir aşı olmayıp oldukça güvenlidir. Nadiren de olsa aşının yapıldığı kolda hafif ağrı,şişlik ya da kızarıklık görülebilirken, bazı hastalarda baş dönmesi, yorgunluk, ve ateş durumları da yaşanabilir. Yan etkiler konusunda doktor tarafından gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

HPV Aşısı Hamilelerde ve Emziren Annelerde Yapılabilir Mi ?

Rahim ağzı kanseri aşısının hamilelerdeki etkisi konusunda yeterli çalışma ve veri yoktur. Bu nedenle hamilelik sürecinde HPV aşısı önerilmemektedir. Ancak hamile olduğunu bilmeden aşı olan anne adaylarında, hamilelik ve bebek için olumsuz bir etkiye rastlanmamıştır. Emzirme döneminde ise aşının güvenle yapılabileceği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

HPV Aşısı

Erkeklere HPV Aşısı Yapılmalı Mı?

HPV virüsü, hem kadınlara hem erkeklere cinsel temasla bulaşan bir virüstür.Erkeklerde de siğillere ve nadir de olsa penis kanserine sebep olabilir. Bu sebeple, erkeklere de HPV aşısı önerilir.m Kadınlar için önerilen aşı ve dozlar erkekler için de geçerlidir.

HPV Aşısı Fiyatı

Rahim ağzı kanseri aşısı 291,25 TL ile 329,29 TL den piyasada satışa sunulmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz