Hormon Testi Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Öncelikle hormon testi nedir bu sorunun cevabını verelim. Genellikle kan tahlilleri ile yapılan hormon ölçümlerine hormon testi adı verilir. Birçok hastalığın teşhisinde ve hastalık takibinde önemli olan hormon testi tek bir çeşit değildir. Diğer testlere göre daha zor ve maliyetli olan hormon testi, yapıldığı nedene göre uygun zamanda yapılması gereken bir testtir.

Ergenlik döneminde hormonal değişimler, beyin, yumurtalıklar ve rahim üçgensel döngüde gelişir. Hormon akışındaki doğal denge yani beyin, yumurtalıklar ve rahim üçgensel döngüsünde yaşanan uyum, herhangi bir sebepten dolayı bozulduğundan hormon bozukluğu ortaya çıkar. Hormon bozukluğu sebebi genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi kistlere de bağlı olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz hormon testi tek bir çeşit olmadığı için hangi neden için bakıldığı buna bağlı olarak da yapılacağı zaman önemlidir.

Adet bozukluğu veya kıllanma ile ilgili bir sorun tespiti için hormon testi yapılacak ise, adetin belirli zamanlarında yapılması gereklidir. Çünkü kadının yumurtlaması, adet görmesi ortalama bir aylık bir süreçte gerçekleşir ve bu dönemde de hormonal değişimler meydana gelmektedir. Özellikle adetin yumurtlamadan sonraki ikinci döneminde herkese göre değişkenlik gösterir. Dolayısıyla herkes için daha standart olan adetin 2 ila 5. günleri arasında yapılıyor olması uygundur. Aslından en uygun zaman adetin 3.günüdür.

Kadınlarda hormon testi nasıl yapılır konusuna bakılacak olursa, kadınlık hormonları için özel dikkat edilen bir nokta yoktur ancak bu iletilen dönem arasında yapılıyor olması önemlidir. Standart olarak tüm hormon testleri aç karın ile yapılır. Bunun dışında yapılacak hormon testine göre bazı önemli noktalar mevcuttur.

Prolaktin bakılması gerekiyor ise, yine adet döneminde olması tercih edilir ve ayrıca testten bir gün öncesinde cinsel ilişki olmaması,meme başı uyarısının olmaması gereklidir.

Tiroid hormonları için özel bir zaman bulunmamaktadır. Günün herhangi bir saatinde bakılabilir. Ancak yine klasik olarak sabah aç karınla yapılması uygundur.

Kortizon için bazı özel şeylerin talep edildiği durumlar söz konusudur. Kortizon testleri için özellikle sabah saatleri 8:30 ile 9:00 arası tercih edilir. 09:00 dan sonra kortizon testi yapılması istenmemektedir.

Yapılan testlere göre hormon testi sonuçları neyi ifade bunlara değinelim.

AMH Testi (Antimüllerien hormonu)

Adet döneminin herhangi bir gününde yapılabilen AMH hormon testi sonuçları,yumurtalıkların kapasitesi hakkında diğer testlere göre daha net sonuç veren bir testtir. Bu testin sonucuna göre belirlenen değer 1 ng/ml altında ise yumurtalık rezervinin düşük olduğu şeklinde değerlendirme yapılır.

FSH Testi

FSh hormonu, yumurtanın uyarılmasını ve gelişmesini saplayan bir hormondur. Adetin ilk 5 günü içersinden bakılması uygun FSH hormon testi sonuçları, 12 mIU/ml üzerinde ise, yumurtalık rezervinde problem olduğu ya da kötü yumurtalık olduğu şeklinde değerlendirilir.

Hormon Testi Nasıl Yapılır 1

LH Testi

LH hormonu, adet döneminin ortasında aniden yükselmeye başlar, yumurtlamayı gerçekleştiren ve yumurtayı çatlatan hormondur. Burada önemli olan LH/FSH oranıdır. Bu oranın normal değeri adetin başlangıcında 1’den büyük olmasıdır. Ancak bu değerin 2,5 tan büyük olması durumunda polikistik over sendromu olabileceği şeklinde değerlendirme yapılır.

Prolaktin Testi

Prolaktin hormonu, süt oluşumuna olanak sağlayan hormondur. Prolaktin hormon testi, sabah 09:00-10:00 saatleri arasında aç karınla yapılması gereken bir testtir. Bu testin yapılmasından özellikle birkaç gün öncesinde cinsel ilişkide bulunulmaması, meme uyarılmasından kaçınılması ve uykusuz kalınmaması istenir. Prolaktin hormon testi sonuçları istenilen seviyeden yüksek ise memelerden kendiliğinden süt gelmesi, adet düzensizliği, ara kanama ve lekelenmeler, sık adet görme, adet kanı renginin olması gerekenden koyu olması, adet kanamasının azalması gibi sorunların yaşanmasına sebep olur. Yaşanan en önemli ve en sık rastlanan sorunlardan biri de zor gebe kalma ve kısırlık durumudur. Ayrıca özellikle başın arka kısmından başlayıp gözlere doğru yayılan baş ağrıları ve görme bozuklukları da bu hormon bozukluğunda yaşanan sorunlardandır.

Testesteron Testi

Testesteron erkeklik hormonudur. Aşırı tüylenme, adet düzensizliği gibi sorunları yaşayan kadınlarda bu hormon seviyesi yüksektir.

DHEAS Testi

Böbrek üstü bezlerinden salgılanan bu hormonun özellikle aşırı tüylenme sorunu yaşayan kadınlarda yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz