Hidrosefali Nedir, Belirtileri, Ameliyatı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hidrosefali hastalığı, günümüzde çok yeni duyulmaya başlayan ve nadiren de olsa görülme riski olabilen bir rahatsızlıktır. Hidrosefali, hidro=su ve sefali=baş kelimelerinin birleşiminden oluşan bir tanımlamadır. Genellikle beyinde aşırı su birikmesi olarak bilinmektedir. Burada belirtilen su “beyin-omurilik sıvısı”dır. Beynin bazı odacıklarında bulunan bu sıvının miktarının artması kafa içindeki basıncın yükselmesine ve beynin zarar görmesine niçin olur.

Beyin omurilik sıvısı gün süresince devamlı olarak yapılır ve geri emilir. Bu sıvı beyni ve omuriliği sarıyor ve devamlı bir dolaşımı vardır. Averaj 500 çocuktan birinde hidrosefali görülmektedir.

Hidrosefali Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda en göze çarpan değişim başın boyutlarındaki artıştır. 6-10 yaş arasındaki çocuklarda, kafa taşı kemikleri birleşmeye başlar. Bu sebeple de bu yaş grubundaki çocuklarda hidrosefali görülme ihtimali çok daha yüksek olmaktadır. Bu konum tedavi edilmezse çift görme ya da körlük yapabilir. Bu hastalık, çocuklarda çok hızlı bir şekilde ilerlerse, çocuklarda felç gibi kötü sonuçları da beraberinde getirebilir.

[reklam id=1]

Çocuklarda kafatası kemiği birleşmesinin hemen ardından bu hastalık ortaya çıkarsa, kafatasında bir şişme ya da büyüme ise söz konusu olmaz. Hidrosefali ne demek sorusu da, bu hastalığın görülmeye başlamasından itibaren sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Yetişkinlerde baş kemikleri birleştikten ondan sonra hidrosefali kafayı büyütemez. Karıncıklar genişledikçe beyne basınç yapar.

Hidrosefali Nedir, Belirtileri, Ameliyatı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zihin işlevleri ve bellek etkilenebilir. Gözlerin ardındaki bölge şişebilir ve bu da doktorun oftalmoskopla muayenesiyle anlaşılır. Hidrosefalinin yaşlı kişilerde oluşan ve “düzgüsel tazyikli hidrosefali” adında olan özel bir türü de vardır. Artan basıncın uzun süre beyni ve sinirleri ezmesine göz yumulursa, kalıcı hasarlar oluşur.

Hidrosefali Ameliyatı

Hidrosefali ameliyatı süresi hastanın genel esenlik durumuna bakılırsa değişebilmektedir. Özellikle çocuklarda gelişme geriliği kaynaklanır. Erken tanı ve erken tedavi önemlidir. Ameliyat para açısından da yüksek maliyetlidir. Hidrosefali hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri konusunda ise hastaların muhakkak ki doktorlarından bilgi alması gerekmektedir. Hastalar çoğu süre bir gün hastanede kaldıktan sonda taburcu olur. Düzelmenin hızını ve derecesini önceden algı etmek mümkün değildir.

Hastalarda operasyon öncesi yaşanmış olan problemlerin ne kadar süredir mevcut olduğu ve semptomların şiddeti tedaviye yanıt vermede belirleyici olmaktadır. Hastaların, ameliyat sonrasında da hayatlarına çok daha dikkat etmesi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Hidrosefali Nedir, Belirtileri, Ameliyatı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 1

Hidrosefali Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hidrosefali tedavi öncesinde tanı, bilgisayarlı tomografi ile konur. Bu yöntemle sıvı dolu beyin boşlukları bilgisayarla izlenir. Tomografinin tehlikesi yoktur ve ağrılı değildir. Tümörler ve kistler şeklinde hidrosefaliye yol açabilen nedenler bu yöntemle açıkça görülür. Düzeltilmesi gerekseme duyulan Arnold Chiari bozuk oluşumu (malformasyonu) var ise, boynun da özel röntgen yöntemleriyle incelenmesi gerekir.

Çok sayıda hidrosefali türü cerrahi tedavi gerektirir. Dördüncü karıncıkta tıkanma ya da sıvı kanallarında daralma var ise, karıncıklar ve beyin tabanındaki boşluklar arasına da bir tüp doldurularak sıvının akması sağlanır.

Şant denen bu tüpler hastada ömür boyu kalır. Tedavi edilen hidrosefali hastaları içinde üniversite öğrenimi görenler ve yüksek düzeyde işlerde çalışanlara olur vardır. Hidrosefalide erken tanı önemlidir. Beyinde kalıcı bir hasarın olmaması tıbbi müdahalenin olabildiğince erken yapılmasına bağlıdır.

Hidrosefali Nedir, Belirtileri, Ameliyatı, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 2

Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişilerin hem kendilerini hem de çocuklarını yakından takip etmesi önemlidir. Yukarıda belirtilen, hidrosefali hastalığının belirtilerinin görülmesi halinde hiçbir zaman kaybı yaşanmadan direkt olarak bir uzmana gidilmesi ve gerekli testlerin yaptırılması, hayati bir önem taşımaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz