Hamileyken İlişkiye Girilir mi?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Halk arasında hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmenin bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği veya düşüğe sebebiyet verebileceği gibi yaygın bazı görüşler vardır.

Gebelik döneminde cinsellik konusu herkesin çok merak ettiği ve hakkında çok az bilgiye sahip olunan bir konudur. Bazı bebek bekleyen çiftler hamileyken cinsel ilişkiye girilirmi sorusunu doktoruna dahi sormaya çekinirken kulaktan dolma bilgilerle hamileyken ilişkiye girmek sağlıklı değil düşüncesi ile ilişkiden kaçınmaktadır.

Gebeliğin ilk başladığı andan itibaren doğuma kadar geçen süre içerisinde belli başlı koşullar yerine gelmek şartı ile cinsel yaşam sürdürülebilir. Ne gibi faktörler olduğunda bunu kısıtlamak lazım bunlardan bahsedelim.

  • Öncelik hamileliklerde yaşanmış düşük durumu varsa veya şu anki hamilelikte düşük riski taşıyorsanız
  • Daha önce erken doğum hikayeniz varsa yani 37.haftadan önce doğum yaptıysanız veya şu anki hamileliğiniz için erken doğum tehlikeniz varsa
  • Çoğul gebeliğiniz varsa (ikiz,üçüz gebelikler)
  • Beklenmeyen ve sebebi bilinmeye vajinal kanamala yaşıyorsanız
  • Servikal yetmezlik varsa yani rahim ağzınız açıldıysa
  • Suyunuz geliyorsa
  • Enfeksiyon durumu söz konusu ise
  • Bebeğin eşi rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatıyor ise,

bu gibi durumlarda doktorunuz tarafından cinsellik kısıtlanabilir.Bunlar dışında bebek bekleyen çiftler cinsel yaşamlarına devam edebilirler.

Genelde doktorlara danışılmadığı, sorulmadığı için belki de doktorlar da fazla üzerinde durmadığı için çiftler bunu otomatik olarak ilk 2 ay ve son 2 ay yasak şeklinde yaşamaktadır. Cinselliği bu şekilde bilinçsizce ve istemeden kısıtladığınız zaman bir uyumsuzluk söz konusu olabiliyor.

Hamileliğin ilk iki ayında düşük oranı yaklaşık %10 dur.Yani yüzde 10 olasılıkla doğa gebeliği sonlandırabilir.Kromozomları iyi bir şekilde oluşmamışsa gebelik devam etmez ve sonlanır. Bu dönem içinde yaşanmış bir cinsellik de varsa, bu duruma cinsel ilişki sebep olmuş gibi gösterilerek kadın hamileyken ilişkiye girilirmi sorusu sorulduğunda da sorun gösterilerek olumsuz yaklaşılmaktadır. Hamileliğin son iki ayı doğumun başlama olasılığı yüksek aylardır. Bu tür durumlarda cinsellik yaşandıktan sonra anne adayında ağrılar, doğum sancıları söz konusu olmuş ise çiftler bunu otomatik olarak cinselliğe bağlamaktadır.

[reklam id=1]

Tüm bunların aksine doktor yasaklamadığı ve bebeğe zarar vermeyecek pozisyonda olduğu sürece cinsellik gebelik süresince yaşanabilir.

Çiftlerin cinselliklerini yaşarken dikkat etmeleri gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi cinsel ilişki pozisyonudur. Bebeğe zarar vermeyecek anne adayının karnına baskı uygulamayacak pozisyonlarda cinsel ilişkiye girilmelidir.

Diğer nokta ise anne adayında olan orgazm rahimde kasılmalara neden olabilir. Yani geçici olarak orgazmdan sonra yaklaşık 1 dakika süren rahim kasılmaları yaşanabilir.Bunların hiçbir şekilde erken doğum kasılmaları ya da düşüğe sebebiyet veren ağrılar olarak tanımlamamak lazımdır.Bunlar gelip geçici kasılmalardır.

İlişkiye giren çiftlerin aklına gelen bir diğer soru da hamilelikte cinsel ilişkide içine boşalınırmı sorusudur. Spermin içinde olan prostaglandin, rahim ağzını uyararak rahim kasılmalasına sebep olabilir. Erken doğum tehdidi yok ise bir sakınca olmayabilir. Ancak sağlık açısında prezervatif ya da geri çekilme yöntemi önerilir. Hamilelikte sağlıklı bir cinsel yaşam için doktorunuza danışarak tavsiye ettiği durumlar ve pozisyonlarda ilişki olmalıdır.

Hamileyken İlişkiye Girilir mi? 1

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı

Hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinsellik sürdürülmeli sorusuna gelince, sağlık açısından bir sorun ve tıbbi bir engel görülmediği sürece uygun ilişki pozisyonlarında son aya kadar cinsel ilişki yaşanabilir.

Tekil gebeliklerde gebeliğin son 4 haftasında, spermin içinde bulunan prostaglandin hormonunun rahim ağzında açılmaya, meme başı tahriğinin ve orgazmın sebep olduğu oksitosin salınımının da rahim kasılmalarına sebep olabileceği öngörülerek cinsel ilişkide bulunulmaması önerilir.

Çoğul gebeliklerde de son 3 ay içinde cinsel ilişkiye girilmemesi doktorlar tarafından iletilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz