Hamilelikte Yeşil Akıntı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte yeşil akıntı gelmesi, genellikle bir enfeksiyonun olduğunun habercisidir. Hanımlar arasında bir miktar vajinal akıntının olması günümüzde düzgüsel olarak kabul edilmektedir. Enfeksiyon olduğu koşullarda çoğu zaman kaşıntı, yanma, hastalık ya da lekelenme şeklinde başka emareler de ortaya çıkabilmektedir.

Yeşil vajinal akıntının en sık sebebi trichomoniasis olarak malum bir enfeksiyondur. Yeşil vajinal akıntının öteki emareleri sizde mevcut altta yatan hastalığa bağlı olarak değişebilmektedir. Ek olarak gebelikte olan yeşil akıntılar problem bulunmuş olduğunun habercisidir ve bir doktor denetimi olunmasında yarar elde edecektir. Aksi şekilde bebeğinize ya da size çok zararlarını izah edebilir. Hanımların %70 günümüzde akıntılar yüzünden doktora başvurmaktadır. Oysaki hekim bebeğe zarar verecek herhangi bir ilaç tavsiye etmez ve akıntıların giderilmesini sağlar.

Hamilelikte yeşil akıntı bebeğe zarar verir mi? Sorusu da oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Bu kapsamda, bu akıntının sebebinin öğrenilmesi gerekmektedir. Hamilelikte yeşil akıntı çoğu süre bir idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder.

İdrar yolu iltihaplarına hamilelikte daha sık rastlanmaktadır. Bu durumun sebebi, büyüyen rahmin idrar kanallarına baskı yapmasıdır. Bu baskı mesanede idrar kalmasına ve mikropların çoğalmasına zemin hazırlayabilir. Hamilelikte yeşil akıntının sebebi kimi süre de amniyon sıvısının sızmasıdır. Amniyon sıvısı, bebeğinizi çevreleyen sıvıdır. Saydam renkli bir sıvıdır, sadece akıntı halinde dökülmesi durumunda rengi yeşile, sarıya, kahverengiye ya da pembeye çalabilir.

Hamilelikte yeşil akıntı sebebi amniyon sıvısı ise, akıntının devamlı olması beklenir. Amniyon sıvısının doğum başlamadan önce sızmaması gerekir. Bu şekilde bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza görünmelisiniz. Bu vakalarda doğum yakınsa doğum başlatılabilir; doğuma hemen derhal süre var ise fert hastaneye yatırılarak yakın takip altına alınabilir.

Hamilelikte Yeşil Akıntı

Hamilelikte idrar yolu iltihabı sık karşılaşılan ve fazla kaygı gerektirmeyen bir sorundur. Lüzumlu tedaviler yardımıyla hastalık ne size ne de bebeğinize herhangi bir zarar vermeden sonlanacaktır. Hamilelikte idrar yolu iltihabı, tedavi edilmediği takdirde böbrek iltihabına yol açabilir. Bu durumda yavrunuz direkt zarar görmese bile; erken doğum riskinin yükselmesine ve bebeğinizin prematüre doğmasına yol açabilir.

İdrar yolu iltihaplarından kurtulmanın en etkili yollarından biri bol miktarda oranda su içmektir. Bolca su içmek, idrarın mesanede uzun süre kalmasının önüne geçer. Boşaltım sistemi süresince ortaya çıkan mikropları temizleyerek atar. Hamilelikte yeşil akıntıdan erken kurtulmak için günde minimum sekiz bardak su içilmelidir.

Hamilelikte yeşil akıntının sebebi cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise, vakaya daha dikkatli eğilmek gerekmektedir. Bu vakalar tedavi edilmezse anne karnındaki bebek zarar görebileceği gibi; doğum esnasında da bebeğe farklı iltihapların bulaşması söz mevzusu olabilir.

Antibiyotik yazılabilir. Düzgüsel doğum beklenmeden sezaryen ile bebeğin alınması gerekebilir. Bu tedavilerden farklı olarak, doğum esnasında bebeğin zarar görmemesi için müdahale gerekebilir. Hepatit B aşısı ya da göz merhemi sürülmesi gibi bazı önlemlerin alınması söz mevzusu olabilir. İdrar ihtiyacınızı bekletmemelisiniz.

Hamilelikte Yeşil Akıntı 1

Mesanenizi olabildiğince boşaltmadan tuvaletten çıkmamalısınız. Hamilelik sürecinde tampon kullanmamalısınız. Wc kâğıdını önden arkaya doğru kullanmalısınız.  Vajinal duş almamalısınız. Banyoya girdiğinizde ilk önce genital bölge temizliği yapmalısınız.

Cinsel ilişkiden önce ve ondan sonra mesanenizi boşaltmalısınız. Cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı ürün kullanacaksanız, su bazlı olanları tercih edin. Kıyafetleriniz dar olmamalı. Bu gibi önlemler sayesinde, hamilelik döneminde yaşanan yeşil akıntı problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Bütün bu gibi önlemlerin yanı sıra düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi de, son derece büyük bir öneme haiz olmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz