Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte yerleşme kanaması diğer bir adı ise implantasyon olan yerleşme kanaması bir bayan hamile kalmak istiyor ise veya korumasız bir şekilde cinsel ilişkide bulunursa bu durumdan dolayı meydana gelen hamile kalma durumuna ve meydana gelen kanamaya da yerleşme kanaması adı verilir.

Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Yerleşme kanaması bayanların yumurtlama döneminde Sperm ile döllenmiş yumurtanın rahme yerleştiği andan itibaren rahim duvarında oluşmakta olan kan akışından dolayı kanama meydana gelir, buna yerleşme kanaması adı verilmektedir. Hamilelikte yerleşme kanaması şu şekilde anlaşılır. Yerleşme kanamaları pembemsi ya da kahverengi renkte oluşur. Regl kanaması ise koyu kırmızı ve kan pıhtıları halinde gelir. Regl kanaması 28 gün içerisinde olmaktadır.

Hamilelikte yerleşme kanaması genel olarak yumurtlamanın olmasından dolayı yumurtlamanın 9. gününde meydana gelir. Regl kanaması 3 veya 7 gün sürer, yerleşme kanaması ise lekeli olarak ortaya çıkar. Hamilelikte yerleşme kanaması ne kadar olur sorusunun yanıtı ise yerleşme kanaması genel olarak lekeler halinde ortaya çıkar Ne kadar süreceği belli değildir.

Yerleşme kanaması olduğunda ağrılar meydana gelir, bu ağrılar birkaç ay veya hamilelik boyunca devam eder. Döllenmiş olan yumurta büyüme sürecine geçtiği andan itibaren rahmin iç astarına bağlandığı durumda yerleşme kanaması meydana gelir. Yumurtanın bu hareketi normal olmak da herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek duyulmaz. Hafif bir şekilde kanama ortaya çıkar. Hamile olan bayanların bir kısmı bu kanamayı yaşayabilir. Yerleşme kanamasının belirtileri olarak gebeliğin belirtileri sayılır.

Hamilelikte yerleşme kanaması yaşayanlar olması durumunda gebeliğin belirtilerinden göğüslerde büyümeler mide bulantıları meydana gelmiş ise hamilelik belirtileri olmalıdır. Yerleşme kanamasının belirtileri şunlardır.

Hamilelikte Yerleşme Kanaması 1

Kanamalar kahverengi veya pembe renkte bir akıntı olarak meydana gelir. Bayanlar huysuz ve gergin bir hal alır. Baş ağrısı meydana gelir. Yerleşme kanaması belirtileri adet öncesi meydana gelen belirtiler olarak ortaya çıkabilir. Yerleşme kanaması şu şekilde olur ve anlaşılmaktadır.

Adet kanamasından biraz daha farklı olmaktadır. İlk olarak lekelenme meydana gelir ve bu lekelenmenin rengi biraz da olsa belli olur. Yerleşme kanaması akışkan ve homojendir. Hamilelik döneminde yerleşme kanaması yumurtlamanın yapıldığı günden itibaren 10 gün içerisinde kendini belli eder. Hamilelik döneminde yerleşme kanaması birkaç saat veya oldukça fazla sürebilir. Yerleşme kanaması bazı bayanlar da görülmektedir Yerleşme kanaması anne ve bebeğe hiçbir zarar vermez.

Gebelik döneminin ilk aşamalarında meydana gelen vajinal kanama veya lekelenmeler olmaktadır. Bu kanamalar ciddi bir belirti olarak görülmez. Fakat aşırı derecede olursa düşük olma ihtimali yüksek olabilir. Kanamanın ortaya çıkmasından itibaren doktor kontrolünü yaptırmak gerekir. Yerleşme kanaması embriyonun rahim içine yerleşmesi sırasında rahim duvarında meydana gelen basit bir kanama şeklidir.

Bazen kısa sürer bazen aylarca devam edebilir. Bazen kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Gebeliğin ilk üç ayında yani embriyonun büyüme sürecinde yerleşme kanaması da olabilir. Gebelik boyunca geçmeyen hafif ağrılar ve kasıklarda meydana gelen sancılar Doktor kontrolünde olunması gerekir.

Hamilelikte Yerleşme Kanaması 2

Hamile kalan bayanların uzun süre ayakta kalması ve ani hareketler yapması kanamalara neden olabilir. Doktor tarafından hamile bayanlara yatma ve dinlenme pozisyonlarını anlatabilir. Yerleşme kanaması çoğu zaman erken meydana gelen adet kanaması ile karıştırılmaktadır. Adet ve yerleşme kanaması birbirinden farklı olmaktadır. Adet kanaması yerleşme kanamasında göre çok fazla olur.

Yerleşme kanaması hesaplaması yapılırken cinsel ilişki sırasında değil de yumurtlama tarihi gün alınarak yapılmalıdır. Nedeni ise yerleşme kanamasının olması için yumurtlama döneminde yumurtanın sperm tarafından ödenmesi gerekmektedir. Yumurta sperm tarafından döllenirse 6 veya 12 gün içerisinde yumurta rahime geçer ve rahim içerisinde bulunan rahim zarına tutunur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz