Hamilelikte ve Emzirirken Saç Boyatmak Saç Kestirmek Zararlı mı?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kadınlar hayatlarının her döneminde bakımlı ve güzel görünmek isterler. Hamilelik dönemi bir kadının vücudunda A’dan Z’ye değişim olduğu bir süreçtir. Her hamile kadın çok özeldir ve sırf bu yüzden hepsi zaten çok güzeldir.  Yine de dış görünümlerine daha fazla özen göstermek isterler.

Saç bakımı da bunlardan biridir. Hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında saçlar da değişime uğrar. Saçlardaki beyazların artması, saç dökülmesi, cansızlık, matlık yaşanan en sık sorunlardandır. Hamilelik ve lohusalık döneminde de en çok merak edilen konulardan biri de saç boyatmak ve kestirmektir.

Saç boyalarının deri tarafından çok az emiliminin olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde saç boyatma zararlı değildir şeklinde görüşler vardır. Saç boyaları birçok kimyasal madde içermektedir.

Bu maddelerin hamileliğin ilk 3 ayı da dahil olmak üzere bir yan etki görülmemiştir.  Ancak yine de özellikle hamileliğin ilk 3 ayında saçların boyatılmaması önerilir.  Aynı şekilde diğer bir konu da emzirirken saç boyanırmı durumudur. Deriden çok az emilen saç boyasının süte geçmediği görüşü olduğu için emzirme döneminde de saç boyatmanın zararı olmadığı söylenir.

Özetle ifade etmek gerekirse, hamilelik sırasında ya da emzirme döneminde saç boyatmak zararlı değildir. Ancak hamileliğin ilk 3 ayında boyatılmaması önerilir. Yine de bu konuyu doktorunuzla konuşarak görüş alabilirsiniz.

Hamilelerin ve lohusaların saç kestirmesi zararlı mı? konusu halk arasında en çok dile getirilen konular arasındadır. Hamilelikte saç kestirmenin bebeğin ömrünü kısalttığına dair söylemler yaygın olup, hamileyken saç kestirilmez denilir.

Hamilelikte ve Emzirirken Saç Boyatmak Saç Kestirmek Zararlı mı? 1

Saç, tırnak gibi canlı olmayan ölü bir dokudır. Bu nedenle bebek beklerken saç kestirmenin anne adayına veya bebeğeherhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hamilelik sürecinde ya da doğum sonrasında saçlar istenildiği kadar ve arzu edilen sıklıkta kestirilebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz