Hamilelikte Varis

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Varis, vücutta bulunan toplardamarların genişleyip, kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir. Gebelik döneminde varisler genellikle bacaklarda meydana geliyor. Fakat bazı durumlarda genital bölgelerde de varis oluşumları meydana gelebiliyor. Varis oluşumunda kalıtımın da rolü büyüktür. İlk gebelikte varis gelişimi daha az görülür fakat gebelik sayısı arttıkça varis oluşumları da artmaya başlar.

Hamilelikte Varis Neden Olur?

Vücuttan kalbe kanı geri götüren damarlar, toplardamarlardır. Kalpte bulunan kapakçıklar sayesinde toplardamarlar görevini yerine getirir. Söz konusu olan bu kapakçıklar görevlerini yerine getiremez hale geldikleri zaman, vücutta varisler meydana gelir. Kapakçıklarda oluşan sorunlar yüzünden kan geriye kaçar, kaçan kanlar bir bölgede yoğunlaşır, bu nedende damar yapısı ve şekli bozulur. Gebelik döneminde annenin bel kemiğindeki eğrilikler, çoklu gebelik durumları, obezite, gebelik öncesi varis oluşumları, bebeğin ve rahmin büyümesi ve varisten korunma için gerekli önlemlerin alınmıyor olması, gebelik döneminde varis oluşumlarını tetikler ve arttırır. Varisler, cilt üzerinde ileri derecede kıvrımlı, mavi ve dokunulduğu zaman içerisinde kan olduğu hissedilebilen özelliktedir.  Gebelik dönemlerinde varisler genellikle diz arkası ve baldırlarda ortaya çıkıyor. Gebelik dönemindeki anne adaylarının yaklaşık % 15’inde varis oluşumları meydana gelir. Varislerde büyüme oluştuğu zaman, kişide oluşturduğu sıkıntı da artmaya başlar. Bacaklarda dolgunluk hissi ve ağrılar en çok dile getirilen şikayetler arasında yer alıyor.

[reklam id=1]

Hamilelikte varise ne iyi gelir? Hamilelikte varis sorunları nasıl çözümlenir? Bu gibi sorular gebelik döneminde en fazla konuşulan ve merak edilen sorulardır. Varisler gebelik derecesine ve şiddetlerine göre etkilerini arttırmaktadır. Hamile varis çorabı, gebelik döneminde sıklıkla tercih edilen şikayet azaltıcı ürünlerden bir tanesidir. Uzun süre oturma eyleminde bulunmak, özellikle bacakları üst üste atarak oturmak, kan akışını yavaşlatır ve varislerin oluşmasını kolaylaştırır. Bu yüzden otururken bacakları kesen kıvrım oluşumlarının önüne geçilmesi gerekir. Bacaklarda kanın göllenmesini biraz da olsa engelleyen varis çorapları, çoğu kişi için kurtarıcı olmaktadır.

Hamilelikte Varis 1

Hamilelikte Oluşan Varisler Nasıl Geçer?

Gebelik dönemlerinde oluşan varislerin bazı durumlarda tedavi edilmesi zorunludur. Vücutta oluşan varisler, doğumdan iki ay sonra dahi kaybolmuyorsa, varise bağlı tüm şikayetler devam ediyorsa, bunun mutlaka tedavi altına alınması gerekir. Varislerin tedavi edilmesi çok önemlidir. Vücutta varis bulunan bölgelerdeki ağrıların azaltılması, damar pıhtılaşmasının önüne geçilmesi, anne ve bebeğin dolaşım bozukluklarının engellenmesi, kötü görünümün önüne geçilmesi için gebelikte varis tedavisi mutlaka dikkate alınmalıdır. Gebelik döneminde uzun süre ayakta kalmaktan kaçınılarak bu durumun önüne biraz geçilebilir. Sıcak havalarda ya da egzersiz sonrası ayakları soğuk su ile yıkayarak, gece ya da gündüz yatarken ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde kalacak şekilde tutarak, varis çorapları kullanarak, sabit olarak ayakta kalmadan, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi spor aktiviteleri yaparak, varislerin oluşumları azaltılabilir. Bu seçenekler arasında yer alan sportif aktiviteler bebeğin doğal ve kolay doğumu için de size fayda sağlayacaktır. Bunun dışında söz edilen varis çoraplarının pek çok çeşidi bulunuyor. Doktor tavsiyesi ile edinebileceğiniz varis çorapları, elastik bandaj şeklinde de piyasada yer alıyor. Bu çeşitlilikte varisin bulunduğu bölgeye ve yüksekliğe uygun ürünleri almak daha sağlıklı olacaktır. Eğer gebelik döneminde ve sonrasında varisler çok daha fazla rahatsızlık veriyorsa bu durumda, lazer yöntemi, ameliyat ile damarların vücuttan çıkarılması ve enjeksiyon yardımı ile damarların devre dışı bırakılması yöntemlerinden bir tanesi kişi üzerinde uygulanabilir. Fakat gebelik döneminde ameliyat kesinlikle yapılmaz. Ağrı ve yırtılmalar fazlalaştığı zaman yalnızca uygun cerrahi müdahaleler uzmanlar tarafından uygulanabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz