Hamilelikte Vajinal Kaşıntı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte vajinada kaşıntı, oldukça yaygın görülen bir durumdur. Fakat yine de her kadının, vajinasında yaşadığı bu kaşıntıyı kadın doğum doktoruna belirtmesinde fayda vardır. Bir tek bazı özel durumlar da söz mevzusu olabilmektedir. Bunun dışında gebelikte karın ve öteki bölgelerin gerilmesine bağlı oluşan çatlaklar da kaşıntıya sebep olabilir.

Alerji, egzama, kontakt dermatit, ciltte mantar enfeksiyonu ve öteki dermatolojik hastalıklar da gebelik dönemine rastlamış olabilir. Böcek sokması, uyuz, bitlenme öteki sebepler içinde sayılabilir. Anüs (makat) çevresindeki kaşıntılar hemoroid ya da bazı barsak parazitlerine bağlı oluşabilir.

Hamilelikte vajinal kaşıntı neden olur? Sorusu, son derece sık bir şekilde yöneltilen sorular arasında yer almaktadır. bu durumun çok sayıda belirtisi de söz konusudur. En sık görülen emaresi kaşıntıdır. Enfeksiyona ve kaşınmaya bağlı olarak vulva, vajina kızarık ve ödemlidir. Hamilelik esnasında vulvovajinit mantar enfeksiyonlarının tedavisi daha zor olsa gerek. Çünkü gebelikte klinik iyileşme daha yavaş, Nüks (yine etme) ise daha sık olmaktadır.

Günde bir kere yarım çay bardağı kadar elma sirkesi ile vajina dışını yıkamak oldukça etkili bir vajinal kaşıntı tedavi yöntemidir. Elma sirkesi vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da çok etkilidir. Öncelikle bu yöntemi kullanmanız önerilir. Çok sayıda hanım elma sirkesi ile vajinal kaşıntı ve mantar hastalıklarından kurtulmuştur. Bitkisel şekilleri kullanmadan önce ne olursa olsun doktorunuza sorunuz.

Gebelik döneminde yaşanan kaşıntı problemi, genellikle vajinada meydana gelen bir mantar enfeksiyonundan dolayı meydana gelmektedir. Mantar enfeksiyonunun en yaygın emaresi ise kaşıntıdır. Rahimde enfeksiyona bağlı olarak kızarıklık ve ödem oluşabilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı

Her vakada akıntı olmasa da beyaz ve koyu kıvamlı akıntı görülme ihtimali de vardır. Oluşan akıntı peynir kesiği ya da krem kıvamında olabilir. Bu dönemde yaşanan mantar enfeksiyonlarında, tedavinin de son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu süreçte tıbbi iyileşme sağlamak daha zor ve enfeksiyonun tekrarlama olasılığı daha yüksek olur. Hamilelik döneminde yaşanmış olan kaşıntıyı tedavi etmek için cilde uygulanan pomadlar ya da kremler reçete edilir. Bir tek bu tür ilaçlar gebeliğin erken dönemlerinde mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Hamilelikte vajinal kaşıntı kremleri, muhakkak bir uzman doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Hamilelik döneminde yaşanan vajinal kaşıntının, kişiler tarafından çok da hafife alınması gereken bir durum olmadığı aşikardır. Bu durumun ne olursa olsun hekim tarafınca denetim edilmesi gerekiyor. Bunun dışında; “ Vajinit “ şu demek oluyor ki vajinal mantar enfeksiyonu da olabilir. Anüs çevresindeki kaşıntılar ise hemoroid ve parazitlere bağlı oluşabilir.

Enfeksiyonun durumuna göre vajina kızarık ve ödemlidir. Akıntı her konum da gözükmese de oluşan akıntı beyaz ve koyu kıvamdadır. Hamilelik esnasında vulvovajinit mantar enfeksiyonun tedavisi birazcık daha zor olsa gerek. Çünkü klinik iyileşme daha yavaş, Nüks etmesi de daha yüksek ihtimalli olacaktır. Eğer bu şekilde bir sıkıntı yaşıyorsanız, sıkı bileşik iç çamaşırlarınızdan bir süre uzak kalmalısınız.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı 2

Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde, vajina içerisine uygulanması gereken kremlerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. aynı zamanda mantar enfeksiyonundan meydana gelmiş bir kaşıntı için de, 14. Hafta bitmeden ağızdan alınan ilaçların da kullanılmaması gerekmektedir.

İç çamaşırlarının pamuklu olan türleri tercih edilmeli ve yine bu çamaşırların da deterjan yerine daha çok sabun tozu ile temizlenmesi de gerekmektedir. Çalışıyorsanız ve akıntı sizi rahatsız ediyorsa günlük ped kullanabilirsiniz. Tampon kullanırsanız ciddi enfeksiyonlara yol açarsınız. Aşırı şekerli gıdalar, mantar oluşumunu tetikler. Cinsel birlikteliklerinizde korunun.

Yorumlarınızı Bekliyoruz