Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Soğuk idraknlığı (halk atasında boğazın üşütülmesi) üst solunum sistemini etkileyen virüslere bağlı hastalıklara verilen genel isimdir. Nezle ve soğuk algınlığı ortalama anlamlardadır, nezle de rino virüslere bağlı bir üst solunum yolu viral hastalığıdır ve daha çok burunu tesirinde bırakır.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Hamilelikte soğuk algınlığı için ilaç kullanmak oldukça zararlı olabileceği için, bu gibi durumlarda daha çok vitamin ağırlıklı bir beslenme sağlanmalıdır. Böylelikle anne adayı daha sağlıklı bir şekilde bu hastalıktan kurtulabilme imkanına da sahip olabilmektedir.

Grip de çoğunlukla nezle ve soğuk algınlığına benzer mana da kullanılmasına rağmen onlardan değişiktir. Gripte şikâyetler daha şiddetlidir ve burun-üst solunum yolları dışında vücudun öteki bölgelerinde de şikâyetlere niçin olur. Ateş, öksürük, halsizlik, baş ağrısı olur.

Grip toplumda salgınlara niçin olabilir. Nezle, soğuk idraknlığı, grip benzer biçimde virüs enfeksiyonlarında spesifik bir ilaç tedavisi yoktur. Antibiyotikler virüslere tesir etmezler, bakterilere etki ederler bundan dolayı bu hastalıklarda kullanılmazlar. Gereksiz antibiyotik kullanılması yarar sağlamayacağı şeklinde başka yan etkilerle durumu daha da güçleştirebilir.

Bu nedenle bu hastalıklarda istirahat, bol oranda sıvı alma, vitamin takviyesi ve ağrı kesici – ateş düşürücü ilaçlarla tedavi yapılır. Antibiyotikler yalnız sinüzit, zatürre şeklinde bakteriyel bir enfeksiyonun eşlik etmiş olduğu durumlarda tedaviye eklenmiş olur. Hamilelikte soğuk algınlığı için ilaç içmek, kişilerin doktor kontrolünde yapması gereken bir davranıştır. Çünkü hamile olan kişilerin, herhangi bir sebepten dolayı ilaç almaları önerilmemektedir.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı 1

Bu tür viral enfeksiyonlar insanoğlu içinde damlacık yöntemiyle bulaşırlar. Şu demek oluyor ki başka hasta insanoğlun ağız ve burnundan havaya karışan virüsler solunum ya da ellerle direk temas ile bulaşırlar. Bundan dolayı hamile insanoğlun kapalı ve kalabalık ortamlardan özellikle soğuk kış aylarında uzak durması gerekir. Eller sık sık yıkanmalıdır.

Tertipli uyku, stresten uzak yaşam ve vitaminden varlıklı meyve sebzeler ile beslenmek vücut bağışlılık direncini arttıracağı için bu tür hastalıklardan korunmanızı sağlar. Gripten korunmak için bir aşı yaptırmak yeterli olsa da, hamilelik döneminde yaşananda soğuk algınlığını gidermek için bir aşı söz konu değildir. İstirahat ve yukarıda anlatılan öteki tedavi yöntemleriyle en oldukça 1-2 haftada kolayca atlatılırlar.

Hapşırmak ve öksürmek bebeğe zarar vermez. Hamilelikte soğuk algınlığı için serum taktırmak da, yine çok ileri düzeyde soğuk algınlığı durumunda yapılmalıdır. Aksi takdirde hem anne hem de bebeğe ciddi zararlar ortaya çıkabilmektedir.

Her burnumuz akmış olduğunda grip olduk sanırız. Her iki hastalıkta da benzer emareler görülmekle birlikte, hastalığın hem sebebi, hem de neticeleri çok değişiktir. Her iki hastalığa da virüsler niçin olur ve hastalık üst solunum sistemini tesirinde bırakır.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı 2

Soğuk idraknlığı genel olarak burnu etkilerken grip tüm vücudu tesirinde bırakır. Soğuk algınlığı farklı olarak grip, aşısı yardımıyla önlenebilir bir hastalıktır. Bütün bu gibi uygulamaların ise muhakkak bir uzman kontrolünde olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Emareler genel olarak virüsle karşılaşıldıktan iki gün derhal sonrasında ortaya çıkar. Sinüslerde ağrı ve kulak ağrısı sık görülür. Virüsü alan fert, bundan sonraki ilk iki gün yöreında en oldukça bulaştırıcılığa haiz. Anlayacağınız belirtilerin ilk görüldüğü dehemmiyet bulaşıcılığın da en oldukça olduğu dehemmiyet. Öte taraftan eller de bulaşmada rol oynayabilir.

Hamilelikte soğuk algınlığı tedavisi genel olarak doğal yöntemleri deneyerek olmalıdır. Daha çok C vitamini ağırlıklı bir beslenme programı ve anne adayının bol bol dinlenmesi halinde soğuk algınlığı probleminden kurtulabilmesi de söz konusudur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz