Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur, Ne Kadar Sürer, Cinsiyeti Belirler Mi, Ne Zaman Geçer, Ne İyi Gelir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kimi vakit kusmayla birlikte gelen bulantı, erken gebelik emaresidir. Hamile hanımların yüzde 50 ila 70 oranında bir kısmı bunu ilk üç aylık dehemmiyet içinde deneyimlerler. Bulantı yalnızca düzgüsel değil, gebeliğinizin sağlıklı bulunmuş bulunduğunun da bir işaretidir.

Emarelere, gelişmekte olan plasenta tarafınca üretilen ve gebeliğin sağlıklı geçmiş olmasına yardımcı olan hCG adında olan hormonun niçin olduğuna inanılır. Fakat düşük kan şekeri, artan mide asidi, stres ve bitkinlik da duruma etki edebilir. Hamilelikte mide bulantısı nasıl olur? Sorusu da, bu dönemde mide bulantısı problemi yaşayan anne adayları tarafından sıklıkla yöneltilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

HCG hormonunun gebeliğin tespitinde kullanılan hormon olması sebebiyle onun gebeliğin varsayılan bir parçası bulunmuş olduğunu söylemek de mümkün.

[reklam id=1]

Bundan dolayı meyve ve sebzelere ağırlık vermeli, çeşitli kuruyemişler tüketerek dengeyi korumalısınız. B6 vitamininin eksikliği tek başına mide bulantısı yaratmaya yetebiliyor yalnız bu zamanda çok ağır beslenmekten de kaçınmalısınız. Aslına bakarsan yük altında olan mideniz bir de ağır gıdaları sindirmek zorunda kalması halinde daha sert tepkiler verebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Bulantınız olsa bile illa ki kusmanız gerekmiyor çünkü aslen bu bulantı hissi gerçek bir kusma ihtiyacına işaret etmiyor.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur, Ne Kadar Sürer, Cinsiyeti Belirler Mi, Ne Zaman Geçer, Ne İyi Gelir? 1

Hamilelikte mide bulantısı kaçıncı hafta başlar? Sorusuna karşın çeşitli yanıtlar vermek mümkündür. Bu dönemde ortaya çıkan bulantılar, Gebeliğin 6. Haftasında var olan bulantılar, ileriki zamanlarda daha da artmaktadırlar yalnız on dördüncü hafta ile beraber çoğu süre hafifleyen bir tablo görülmektedir. Bir tek bazı hanımlarda bulantıların daha geç ortaya çıkmaları, geç ya da erkenden sona ermeleri mümkün olmaktadır. Dolayısıyla her süre istisnaların olabileceğini unutmamalısınız.

Hamilelikte Mide Bulantısı Cinsiyeti Belirler Mi?

Bazı hanımlar kusmanın doğacak bebeğe zarar vereceğinden kaygı ederler. Kusma ve öğürme karın kaslarını gerebilir, bölgesel ağrı ve acıya niçin olabilir. Sadece kusma esnasında yaşanmış olan bu tip fiziksel belirtilerin bebeğe bir zararı olmayacaktır.

Cenin, su kesesi (amniyon sıvısı) içinde görkemli bir şekilde koruma altındadır. Meydana getirilen bazı çalışmalar, düzgüsel önde gelen şiddetteki bulantıların, düşük yapma riskinin azaldığı anlamına geldiğini göstermiştir. Bu konuda ise, hamilelikte yaşanan mide bulantısının bebeğin cinsiyeti ile en ufak bir ilgisi olmadığı belirtilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte bulantılar çoğu zaman hamileliğin 6. Haftasında adım atar, 9. Hafta civarlarında şiddetlenir ve çoğu süre 3. Aydan daha sonrasında / 14 ila 16. Haftalar içinde sonlanmış olur.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur, Ne Kadar Sürer, Cinsiyeti Belirler Mi, Ne Zaman Geçer, Ne İyi Gelir? 2

Bulantı bir kere başladığında 1 ila 4 saat içinde bir süre devam edebilir. Bu emareler düzgüsel gebelik bulantılarından başka bir probleme işaret ediyor olabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Doktorunuz hamile olduğunuzun bilincinde olarak, durumunuza uygun bir ilaç vermediği sürece, kendi kendinize ilaç almamalısınız. Hamilelikte mide bulantısı ve ishal durumunu engellemek için, yatmadan önce ya da sabah kalktığınızda, birkaç parça kraker, mütevazı kızarmış ekmek ya da mütevazı bisküvi yiyebilirsiniz. Midenizi bulandıracağından şüphelendiğiniz hiçbir şeyi yemeyin.

Genel olarak karbonhidratlı yiyecekler daha azca dokunur. Bir tek makarna, pilav, ekmek şekil bu karbonhidratlar azca yağlı olmalıdır. Sıcaktan çok soğuk yiyeceklere yönelebilirsiniz. Yiyeceklerden derhal sonra uzanmayın. Olabildiğince sıvı almaya çalışın. Karnınıza baskı yapmayacak şekilde bolca miktarda oranda giysiler giyinin. Hareket halinde olmak bulantıyı arttırabilir. Mümkün olduğunca dinlenin. Dikkatinizi bulantıdan uzak tutmaya çalışın. Düşündükçe bulantı tetiklenebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz