Hamilelikte Koronavirüs

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde 31 Aralık 2019’da sebebi anlaşılamayan zatürre vakaları ile başlayan korkulu süreç şimdilerde tüm dünyayı endişeye boğan ve bazı vakalarda ölümle sonuçlanan bir salgına dönüşmüş durumda. 7 Ocak 2020’de ise daha evvel insan vücudunda hiç rastlanmayan bir virüsün varlığı gözlenmiştir. Kaynağı net olarak saptanamayan bu virüs, insandan insana çok kolay bir şekilde bulaşan koronanın yeni bir türü olarak duyurulmuştur. Tüm dünyaya hızla yayılan ve ülkemizde ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde ortaya çıkan koronavirüs, ilk kez 2019 yılında görüldüğü için COVID-19 olarak adlandırılmıştır. Hemen herkes için risk oluşturan ama ileri yaştakilerin, sigara kullananların, kronik rahatsızlıkları olanların, akciğerleri zayıf olanların, akciğer rahatsızlıkları geçirmiş olanların yüksek risk altında olduğu bu pandemi ortamında en büyük endişeyi kuşkusuz hamile anne adayları yaşıyor. Hamileler koronavirüs olursa ne olur, bebek için riskli midir, virüs doğum şeklini etkiler mi, gebe bir kadın koronavirüs kaparsa ne yapılmalı, hamilelikte koronavirüs tedavisi nasıl olmalıdır,  işte çok merak edilen soruların yanıtları…

[reklam id=1]

Hamilelikte Koronavirüs Tehlikeli midir?

Koronavirüs vakalarında gebeler yüksek risk grubunda görülmüyor. Koronavirüsün dünyada ilk defa ortaya çıktığı 31 Aralık 2019’dan bu yana virüsün anne karnındaki bebeğe bulaştığı bilgisi saptanmamış. Hamilelik sürecinde immün yani bağışıklık sistemi baskılanacağı için anne adayları her tür enfeksiyonu daha ağır yaşarlar.

Koronvirüs olan Hamileden Bebeğe Bulaşır mı?

Covıd-19 ile enfekte olmuş bir anne adayının rahmindeki bebeğine virüs bulaşıp bulaşmadığına dair kesin bir veri yoktur. Ama bu virüs ailesine ait virüslerin sebep olduğu SARS ve MERS gibi hastalıkların tehlikeli olabildiği belirtilmekle beraber buna dair de kesin bir bulgu yoktur. Sonuç olarak koronavirüsün anne karnındaki bebeği etkilediğini kanıtlayan vakalara rastlanmamıştır. Bu arada hamilelikte koronavirüs belirtileri diğer kişilerle aynıdır.

Gebelik Döneminde Koronavirüsten Nasıl Korunabilir?

Koronavirüs, bu virüsü almış kişiyle temas sonucu yahut damlacık yoluyla sağlıklı kişilere bulaşıyor. Gebelerin bu virüsten korumaları için her şeyden önce hijyen kuralarına azami dikkat etmeleri gerekiyor. Ellerin suyla ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkanması çok büyük önem taşıyor. Elleri ağız, burun ve gözlere değdirmemek, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil kullanmak, mendil bulunamadığı zamanlarda dirsek içine hapşırmak, çok mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmamak ve eve misafir kabul etmemek gerekiyor. Dışarı çıkıldığında mutlaka maske takmak, maskeyi doğru takmak, sosyal mesafe kurallarına uymak, başka insanlara 2 metreden fazla yaklaşmamak, tokalaşmamak, öpüşmemek, sarılmamak gerekir. Kişisel eşyalar paylaşılmamalı; asansör düğmeleri, kapı zilleri, bankamatik tuşları, para gibi nesne ve eşyalara dokunulduğunda eller ağza ve buruna değdirilmeden hemen dezenfekte edilmelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenilmeli, gerekmedikçe toplu taşıma araçları kullanılmamalıdır.  Hamilelikte koronavirüs kapmış olan anne adaylarının belirti ve tedavileri diğer kişilerden farklı değildir.

Hamilelikte Koronavirüs Doğum Şeklini Etkiler Mi?

Yapılan araştırmalar her ne kadar yeterli olmasa da koronavirüsünü doğum şeklini etkilemediği belirtilmiştir. Yani doğum şekli hekim tarafından nasıl planlandıysa o şekilde yapılabilir. Elbette öncelikli tercih vajinal doğum olmalıdır. Doğum sonrası eve ziyaretçi kabul edilmemesi bebek ve anne sağlığı için son derece önemlidir.

Gebelikte Koronavirüse Yakalanılırsa Ne Yapılmalı?

Tüm alınan tedbirlere rağmen anne adayı koronavirüse yakalanmışsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hekim gerekli görürse radyolojik görüntüleme yaptırabilir. Koronavirüse yakalanmış bir anne adayının tedavi ve bakım süreci diğer kişilerden farklı olmaz. Hamilelikte koronavirüs tedavisi için hekim önerileri dışında hiçbir öneri ve bilgiyi dikkate almayınız. Uzmanınıza güveniniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz