Hamilelikte Kilo

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik oluşmadan önce düzgüsel kilo standartında olan hanımların, hamilelikte kilo alımı için 10 ile 12 kilo alması tavsiye edilir. Hamilelik meydana ulaşmadan önce zayıf olan anne adaylarının, muayene etmiş olduğu doktorun herhangi bir tavsiyesi bulunmadığı süre, hamilelik devri içinde minimum 15 kilo alması gerekmektedir. Eğer hamilelik devri süresince kilo alışınızı denetim edecekseniz ki aslen tertipli bir halde kontrollere gidiyorsanız buna ihtiyaç duyulmaz, bir tartı edinin.

Hamilelikte Kilo

Hamilelikte kilo kontrolü için kilonuzu her hafta, sabah yataktan kalktıktan derhal hemen sonra, üzerinizde sabah kıyafetleriniz ile ölçerek bir yere not alın. Kilo ölçümlerinizi her süre sabahları ve hafifçe kıyafetler üzerinizde iken gerçekleştirin. Şayet kilonuzu yiyecek yedikten derhal daha hemen sonra ya da akşam saatlerinde ölçtüğünüz takdirde, çok yanıltıcı neticeler alırsınız. Kilolarınızı ölçerken, her süre aynı tartıyı kullanma özen gösterin. Bununla birlikte tartılmadan önce, ibrenin sıfırda olmasına dikkat edin.

Hamilelik döneminin ilk 3 ayı içinde annenin fazla kusması olmamışsa, 1 ya da 2 kilo alması beklenmektedir. Bu, tüm hamilelik devri süresince alınan kilonun %10’unu oluşturmaktadır.

Aynı zamanda bu dönemlerde yoğun kusma olması halinde, hamilelikte kilo vermek de gözlemlenebilir.  İkinci 3 ay döneminde kilo artışı 5 ile7 kilo içinde olması gerekir. Bu, tüm hamilelik devri içinde alınan kilonun %50 ile %60 kısmını oluşturmaktadır. 20. Haftanın içinde ki ay süresince, averaj 500 gr alınması beklenmektedir. Bu sıralarda, sağlıklı ve tertipli yiyecek alışkanlığına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ehemmiyet, bebeğin en hızlı büyüdüğü ve annenin de maksimum kilo alacağı dönemdir.

Hamilelikte Kilo 1

24.Haftada, averaj olarak aynı şekilde 500 gr lık bir kilo artışı devam etmektedir. Fakat bu döneme kadar yeterince kilo artışı gerçekleşmemişse, bu oranda artış gözlenebilmektedir. 28.Haftanın içinde bulunmuş olduğu ay, ortalama olarak, 4 kilo alınması beklenmektedir. Bu da aynı şekilde tüm hamilelik devri içinde, alınan kilonun %30 ile %40 kısmını oluşturmaktadır.

Hamilelik döneminde, kadınların bu döneme karşın almanıza ihtiyaç duyulan kilo sıhhat durumunuz, kilonuz ve bebeğin durumu şeklinde birbirinden farklı faktörlere nazaran değişimler izah edebilir, bundan dolayı doktorunuza da danışmalısınız. Fakat yine de hamilelikte kilo verme gibi uyarılar da, çok nadir olan durumlar dışında önerilmez. Örneğin ikiz gebeliklerde daha fazla kilo alınır.

Önemli olan gebelikte uygun oranda ve tertipli şekilde kilo alarak doğuma düzgüsel bir kiloda girmek ve doğumdan derhal daha sonra da yavaş yavaş doğru şekilde bu kiloları vererek eski formuna kavuşmaktır. Bunun için ise birinci şart gebeliğe düzgüsel bir kiloda başlamaktır, bundan dolayı aşırı kilosu olan anne adaylarına diyetisyene başvurarak ve egzersiz yaparak düzgüsel kilolarına inmelerini ve bundan ondan derhal sonrasında hamile kalmalarını öneririz.

Hamilelikte Kilo 3

Gebelikte alınan kiloların hepsi annenin depoladığı yağlar değildir. Bu kiloların averaj 3-4 kilosu bebek, 1 kilo plasenta şu demek oluyor ki bebeğin eşi, averaj 1 kilo bebeğin suyu, 1 kilo rahimin büyümesine bağlı, 1,5 kilo annenin artan kan miktarı, 1 kilo büyüyen göğüsler, 1-2 kilo annede su depolanmasından doğar. Geriye kalanı da annenin aldığı kilolardır şu demek oluyor ki yağ depolarıdır.

Kimi vakit anne adayları gebeliğin ilk aylarından itibaren kilo alamamaktan dolayı endişelenirler. Kişiye bakılırsa değişebilir yalnız averaj olarak gebeliğin ilk aylarında ayda yarım kilo (kimi vakit hiç) alınması, daha sonraki aylarda ayda bir buçuk, iki kilo alınması normaldir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz