Hamilelikte Kasılma

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte kasılma nedir? Sorusu, bu dönemde en çok yaşanan ve dolayısıyla de en çok yöneltilen sorulardan biri olmaya devam etmektedir. Hamilelikte kasılma, her kadında farklı şiddette ve bölgede görülebilmektedir. Bu ağrıların bir ekip nedenleri bulunabilir. Bu ağrılara bununla birlikte, kasık ağrısı da eşlik edebilir.

Hamilelikte Kasılma 1

Hamilelikte kasılma ne zaman başlar? Hissedilebilir Sorusuna karşın, hamileliğin 3. Ve 4. Aylarından kasık bölgelerinde bıçak saplar şeklinde sert bir ağrı. Hareket etmek ile ani bir halde ayağa kalkmak ile bu ağrı ansızın şiddetlenebilmektedir. Bir tek bu ağrı her iki tarafta da olabilir.

Hamilelik döneminde, yalancı doğum sancısı adı verilen kasılmalar da söz konusu olabilir. Bu kasılmalar, düzensiz ve hafifçe şiddette görülmesi ile ve dinlenmek ile geçmesi durumunda, gerçek doğum sancılarından ayrılır. Bu durumun çok azca olması çekince teşkil etmez. Hamilelikte kasılma belirtileri de, bu konuda oldukça önemlidir. Bir tek gün içinde çok fazla tekrarlaması erken doğumun habercisi olabilir.

Hamilelik döneminde yaşanan kasılmalar, çok uzun süre devam etmesi halinde muhakkak bir doktora gidilmesi gerekmektedir. her geçen gün çok sayıda hamile kadın, bu kasılmalardan son derece korkmakta ve direkt olarak da doktora gitmeyi tercih etmektedir.

Doktor muayenesi esnasında, elle muayene ve ihtiyaç duyulması halinde NST aleti ile meydana getirilen kontraksiyon (kasılma) ölçümünde, bu kasılmaların gerçek bir erken doğum kasılması mı yoksa yalancı doğum sancıları mı olduğu anlaşılmaktadır. Bunlar tehlikeli olmayan her hamileliğin son zamanlarında karşılaşılabilen, düzensiz olan kasılmalardır.

Hamilelikte Kasılma

Bundan dolayı herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Eğer kasılmalar çok şiddetli ve sıklıkla oluyorsa, düşük tehlikesi ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise herhangi bir zaman kaybı yaşamadan muhakkak bir doktora gidilmesi de gerekmektedir.

Hamilelikte kasılma nasıl olur? Sorusuna karşın verilebilecek çok sayıda yanıt söz konusudur. Hamilelik ile alakalı olarak, düzgüsel bir kasık ağrısı mı, hamilelik ile alakalı bir sorundan meydana gelen ağrı mı, yoksa hamilelik ile alakası bulunmayan bir hastalığa bağlı ağrı mı ayırt edilmesi gerekmektedir. Tedavisi ağrının nedenine bakılırsa planlanır. Hamilelik sürecinin hangi döneminde görülürse görülsün, ağrının eşlik etmiş olduğu ya da etmediği her tür vajinal kanama ile karşılaşılması durumunda, muhakkak süre kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

Karın ve/ya da böğür ağrısının bununla birlikte gelen ateş, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma ya da idrarda kan şeklinde problemler, idrar yolları enfeksiyonunun sebebi ile görülmüyor olabilir. Karının üst bölgesinde (daha çok sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve bu ağrıların bununla birlikte gelen baş ağrısı, bulantı, kusma, görme görme şeklinde problemler, gerilim yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Hamilelikte Kasılma 3

Hamilelik esnasında, çok az da olsa pelvis, kısaca leğen kemiği eklemlerinde çok fazla ağrı hissi görülebilir. Daha çok simfizis pubis bölgesinde (önde orta hatta pubis tüylerinin olduğu bulunmuş olduğu bölgeye denk gelen eklem yeri) hormonlar ile alakalı olarak, eklemde aşırı gevşemeye bağlı çatı kemiği ağrısı (pubik ağrı) olarak anlatılan şiddetli ağrılar görülebilmektedir. Bu hormonlar doğum kanalını bebeğin doğumuna hazırlık amacı ile gevşetirler.

Hamilelik döneminde yaşanan çok sayıda problem görülmektedir. Fakat bu problemler arasında en çok kasılmalar anne adaylarını korkutmaktadır. Doğum başlangıcı olarak düşündükleri bu kasılmaları ayırt etmekte sorun yaşayabilmektedirler. Bu sebeple de büyük bir panik yaşayabilmektedir. Psikolojik olarak son derece ciddi bir durum olan kasılmalar, anne adayları tarafından sakin bir şekilde kontrol altına alınmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz