Hamilelikte Kahverengi Leke

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik dönemi boyunca kadınlarda hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çok sayıda değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Gebelik döneminde bir hanıma en iyi açıklamaları doktoru yapmış olacaktır. Çünkü hanımın bu değişimlere hazırlıklı olması çok önemlidir. Bu problemler gebelikte her zaman beklenir. Hamilelikte kahverengi leke gelmesi de, hemen her kadında gözlemlenen bir problem olmaktadır.

Hanımların bir kısmı bunu farkına varır, bir kısmında ise bilincinde olmadan yaşanabilir. Fakat akıntının kötü kokulu olması, kahverengi renkte olması, bununla beraber idrar yapma sırasında yanma olması durumunda bu vajinit ya da genital sistem enfeksiyonu sebebiyle olabilir. Bu türde akıntılar gebelikte sıkça görülebilir. Gebelikte en riskli akıntılar kırmızı renkte olanlardır. Bu türdeki akıntı lekelenme şeklinde olur.

Hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi ne demek? sorusu, özellikle de bu durumu ilk kez yaşayan anne adaylarını bir hayli korkutan bir soru olmaktadır. fakat bu durum son derece doğal olarak gözlemlenebilmektedir. Görülen vakaların birçoğunda tane sürecinin geciktiği görülür.

Bu vakalarda karşılaşılan kahverengimsi kanın vücutta kalmış ve dışa atılması süre almış eski kandır. Bazı durumlarda kan lekesinin koyu tonlarda olduğu görülebilmektedir. Kahverengi akıntının şiddeti tespit edilmelidir. Çoğu süre düzgüsel bir konum olarak karşılanır, bir tek şiddetli akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Bu şekilde bir akıntıya ve lekelenmeye sahipseniz en kısa zamanda uzman doktorunuzla görüşmeniz önem kazanacaktır. Kahverengi Akıntı Hamilelik emaresi mi sorusu da birçok hamile tarafınca sorulan bir sorudur.

Hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi ne anlama gelir? Sorusu da, her geçen gün çok daha fazla sayıda kadın tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Kimi süre anne karnındaki bebeğin büyümeye başlaması ve kendine yer açılması için damalarda çatlama olması sebebiyle kahverengi bir akıntı oluşabilir.

Hamilelikte Kahverengi Leke 1

Bunlarda lekelenme şeklinde ortaya çıkar. Gebelikte görülen kahverengi akıntılar, kanamanın azca olmasına işaret olurken, kırmızı renkteki kanamalarda daha şiddetli kanamanın varlığını işaret eder. Bunlar düşük riskini arttırır. Akıntının kırmızı renkten başlayıp, kahverengi renge dönüşmesi halinde kanamanın azalmış olduğu düşünülür. Kan akıntısı olduğu sürece kırmızı renkte akıntı olur, kan pıhtılaşıp kurumaya başladığı zamanda kahverengi akıntıya basar. Gebelikte kahverengi akıntı olması düşük ihtimalinin azca bulunmuş olduğunu gösterir. Fakat hamile hanımların doktora gitmeyi dikkatsizlik etmemesi gerekir.

Kahverengi akıntı, çoğu süre gebelik sürecinin başladığını simgeleyen bir işaret olarak bilinir. Hamilelikte kahverengi leke kaç gün sürer? Sorusuna karşın ise, öncelikle her kadında bu durumun farklı olabileceğinin farkına varılmalıdır. Hamilelikte kahverengi akıntı, gebelik başladığı süreden itibaren 5-6 gün kadar sürebilmektedir.

Döllenen yumurta rahme alınacağı için bu şekilde bir akıntının yaşanması düzgüsel karşılanır. Korkulacak bir konum teşkil etmez; sadece hamile kalınmadığı düşünülüyorsa yazımızda belirttiğimiz nedenlerden birine haiz olunabilir. En doğru tespiti doktorunuz yapmış olacaktır.

Hamilelikte Kahverengi Leke 2

Eğer hamilelik devri başladıktan ondan sonra şiddetli bir halde akıntı geliyorsa konum ciddi olabilir. Erken düşük yapmış olan kadınlarda, kahverengi leke görülebilmektedir. Bu şekilde bir şüphe içine girdiyseniz, kahverengi akıntıyı gerçekleştikten daha sonra suya tutarak incelebilirsiniz. Et parçalarına rastlandıysa düşük ihtimali artacaktır. Gene de uzman görüşü ehemmiyet kazanacaktır.

Doğumdan hemen sonra rahmin eski boyutuna gelmesi süre alan bir süreçtir. Biriken kan, vücut dışarısına çıkarken kahverengi leke olarak da görülebilir. Her türlü ihtimale karşın, anne adaylarının kendilerinde gördükleri bu kahverengi akıntı durumunda zaman kaybetmeden bir doktora gitmeleri de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz