Hamilelikte İdrar Rengi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte idrar rengi ne renk olur? Sorusu, her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından yöneltilen bir sorudur. Örneğin sarılıkta deri, göz ve mukozalar sarı renk olmaktadır. Bundan dolayı düzgüsel yapılarda ve salgılarda herhangi bir değişim saptamak amacıyla dikkatli olmalıyız ve idrar da bunun bir parçası olmaktadır. Böbrekler idrar üretiminden görevli organlarımızdandır.

Hamilelikte İdrar Rengi

Böbrekler devamlı kanın filtre edilmesini sağlamaktadır. Böbrekler kanı filtre ettiğinde su, şeker, amino asit, vitamin ve öteki yaşamsal maddelerin kan dolaşımına geri dönmesine olanak sağlar. Bu konum devamlı filtrasyon sonucunda üre, ürik asit, kreatinin, hormon atıkları ve toksin şeklinde atık maddelerin idrara geçerek atılmasını sağlar.

Düzgüsel idrar nefes sarı renklidir ve bu renk ürokrom isminde olan bir maddeden doğar. Böbrek hastalıklarında bu filtrasyon ve idrarın seçici geri emiliminin evrelerinde bir hata olduğu zaman, idrarın bu nefes rengi kimi vakit değişim gösterir. Bu bozukluklara bağlı olarak kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, proteinler ve boyalar şeklinde maddeler idrara geçer.

Bunlar da idrar renginde değişimlere sebep olur. Bu renk değişiklikleri tanı koymada ehemmiyet arz eder. Fakat çok önemli başka bir nedende idrarda kan olmasıdır. Bu kan idrar yolu enfeksiyonlarına, benign prostat hiperplazisi, iyi ya da kötü huylu tümörlerin sonucunda oluşabilir. Hamilelikte idrar rengi cinsiyet ile hiçbir şekilde ilgili değildir.

Hamilelikte idrar rengi, birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Azca su tüketilmesi halinde koyu sarı renge dönüşür, vitamin ilaçları kullanımı esnasında mavi ve yeşil renge dönüşür, pancar, böğürtlen ve havuç şeklinde yüksek dozlu C vitamini tüketiminde ise turuncu renge dönüşmesine sebep olabilir. Hamilelik sürecinde anne talibinin idrar renginin değişmesi düzgüsel olarak beliren bir durumdur.

Hamilelikte İdrar Rengi 1

Vücudun salgılamış olduğu hormonlardaki artış ve azalış idrar renginin değişmesine niçin olur. Bilinmiş olduğu üzere hamilelik sürecinde hanım vücudu hem fizyolojik hem de ruhsal olarak tamamen bir değişikliğe uğramaktadır. İdrar renginin tonlarındaki değişme vücudun durumu hakkında bilgiler ihtiva eder.

Diyabet hastalarında ya da hamileliğin ikinci yarısında gebelik diyabetine yakalanırsanız idrar rengi çoğu vakit daha parlak olur. Gebelikte büyük oranda sıvı almış olduğunuzda idrarın yoğunluğu azalır ve böylece renksiz olmaya adım atar. İdrar rengi kimi süre de ciddi bir hastalık ya da enfeksiyon sebebiyle de değişebilir. Eğer idrar rengi değişirse ve bununla beraber kötü koku ve ağrı ya da yanma fark ederseniz bu durumda enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Hamilelikte idrar rengi cinsiyeti belirler mi? Sorusuna verilebilecek yanıt ise, hiç şüphesiz ki hayırdır.

İdrar rengi açık sarı ya da koyu sarı olabilir. Bu kimi süre bir işaretken kimi vakit de oldukça düzgüsel olabilir. İdrarın renginin değişmesi çoğu süre gebelik emareleri içinde yer almaz. Fakat hamilelikle birlikte idrar rengi de değişebilir. İdrar rengi sadece hanımlarda değişmez aynı süre da çoğu defa erkeklerde de değişir. Bundan dolayı idrar renginin değişmesi direkt gebelik emaresi olduğu anlamına gelmez.

Hamilelikte İdrar Rengi 3

Fakat eğer hamile kalmayı deniyorsanız ve idrar renginde ve kokusunda değişiklik fark ederseniz tane kaybı, sık idrara çıkma, mide bulantısı ve bitkinlik şeklinde öteki gebelik emarelerine de bakabilirsiniz. Hamile kalmış olduğunuz kati bir halde doğrulamak için gebelik testini yaptırabilirsiniz. İdrarda gebelik testi çoğu süre yerleşme kanamasından 6-7 gün derhal sonra yapılırken, kanda gebelik testi ise yerleşme kanamasından 3-4 gün ondan sonra yapabilirsiniz. Tane kaybından sonra gebelik testini yapmış oldurmak en doğru sonucu verecektir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz