Hamilelikte Gebelikte Tiroid Hormon Düşüklüğü

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Tiroid bezinin görevini yeteri kadar yerine getirememesi durumu, tiroid hormonları yani serbest T4 ve serbest T3 hormonlarının normalden düşük olması hipotiroidi durumunun yaşanması demektir. Hamilelik döneminde hipertiroidiye göre daha yüksek oranda görülür ve %1 ila %2 oranında izlenir.

Hipotiroid varlığında halsizlik, unutkanlık, yorgunluk, uyku hali, deride kuruluk, saç dökülmesi ve kilo alma gibi şikayetler sıklıkla ortaya çıkar.

Bebeğin ihtiyaçlarından dolayı hamilelik döneminde anne adayının tiroid hormonu üretiminde artış olur. Hipotiroidi yani tiroid hormonu düşüklüğünün en önemli nedeni iyot eksikliğidir. İyot eksikliği varlığında tiroid bezinin aşırı büyümesi anlamına gelen guatr gelişebilir.

Guatr fiziksel olarak boynun ön kısmında tiroid bezinin büyümesine bağlı olarak görülebilir hale gelir. Hipotiroidi teşhisi konulan her hastada ya da  hamilede tiroid bezi büyümesi gözlenmeyebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde annenin iyot ihtiyacı artar.

Hamilelik döneminde östrojen hormonun etkisine bağlı olarak tiroid bağlayıcı globulin seviyesi artar. Buna bağlı olarak da bağlı T4 seviyesi artar. Bu nedenle hamilelikte total T4 seviyesinde artış olması normaldir. Total T4 seviyesinin artması normalken, serbest T4, total T3 ve serbest T3 seviyelerinin artması normal değildir.

TSH seviyesinin hamilelik döneminde normal sınırlar içinde olması beklenir. İlk üç ayda yüksek olan B-HCG hormonu TSH benzeri bir etki gösterir. Bu da TSH hormonunun normal seviyeden düşük ölçülmesinde neden olur. İlk 3 aylık dönem sona erdiğinde normal seviyelerde ölçülmesi gerekir.

Hamilelikte Gebelikte Tiroid Hormon Düşüklüğü 1

Hamilelikte tiroid bezi fonksiyonlarının değerlendirilmesi, hem hipertiroidi hem de hipotiroidi durumunda serbest T4 ve TSH hormonal parametreler ile mümkündür. Hamileliğin ilk tetkiklerinde ya da hamilelik öncesi tetkilerde bu hormonlar değerlendirilmelidir.

Tiroid ölçümleri yapıldığında hipotiroidi varlığında sT4ve sT3 seviyeleri düşük, TSH seviyesi ise yüksektir. Subklinik hipotiroidi ise, sT3 ve sT4 seviyelerinin normal TSH hormonu seviyesinin yüksek olması durumudur.

Hamilelikte hipotiroidi neler yaşanmasına neden olur;

  • Düşük olmasına sebep olabilir.
  • Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi gelişebilir.
  • Ablasyon plasenta veya dekolman plasenta yani bebeğin eşinin doğum öncesinde ayrılması durumu yaşanabilir.
  • Doğum sonrası bebekte zeka geriliği ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Gebelikte Tiroid Hormon Düşüklüğü 2

Bu durumlar hem anne ve hem debebeğin sağlığını önemli derecede etkileyecek riskler teşkil eder. Bu riskler tedavi ile minimuma indirilebilir.

Bebeğin kendi tiroid hormonunu  üretmesi hamileliğin 16-18.haftasından sonra olur. Bu döneme kadar bebeğin bu ihtiyacı anne tarafından sağlanır. Bu sebeple hem hamilelik döneminde hem de doğum sonrasında annenin tiroid hormonlarının normal düzeylerde olması çok önemlidir.

Tiroid hormonları, özellikle bebeğin beyin gelişimi başta olmak üzere,bebeğin normal gelişimini, vücut fonksiyonlarını en çok etkileyen hormonlardır. Bu nedenle tiroid hormonları olması gereken seviyede tutulmalıdır.

Hamilelikte Gebelikte Tiroid Hormon Düşüklüğü 3

Hipotiroidi tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Hipotiroidi tedavisinde tiroid hormonun yerine konması ilaç tedavisi ile olur. Bunun için levotiroksin adı verilen T4 hormonu ilacı anneye verilir. Vücutta asıl etkiyi gösteren hormon T4 olduğu için T4 hormonu verilmesi yeterlidir. Levotiroksin T4 ilaçları, barsaklardan emilimi etkilendiği için demir, kalsiyum ve vitamin gibi ilaçlarla alınmamalıdır.

Eğer subklinik hipotiroidi söz konusu ise aynı tedavi daha düşük dozla uygulanır.Bu tedavilerin hepsi endokrinoloji uzmanı bilgisinde planlanmalıdır. Hamilelik boyunca ve doğum sonrası özellikle ilk 2 ay TSH ve sT4 hormonları izlenmelidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz