Hamilelikte Gebelikte Röntgen Çekilmesinin Bebek Üzerine Zararları

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik döneminde, az sayıda röntgen çekimi ve dozun düşük olmasının bebek üzerinde zararlı bir etkisinin olmadığı ifade edilmektedir. Bunun için belirlenmiş bir sınır vardır. 5000 mrad sınırı altında maruz kalınan dozun zararının olmadığı ifade edilir.

Aşırı dozda röntgenin bebek üzerinde ne tür zararları vardır bunları sıralayalım;

  • Bebeğin ölümü
  • Çeşitli organlarda doğumsal anomalilerin gelişmesi
  • Bebeğin beyninin küçük olması (Mikrosefali)
  • Bebekte zeka ve gelişme geriliği
  • Genetik bozukluklar
  • Kanser

Gebelik haftasına göre röntgenin zararları ve etkileri farklıdır.

Hamilelik haftası  ve maruz kalınan radyasyon ışınlarının dozu bu zararlı etkilerin oluşmasında etkendir. Döllenmeden sonraki ilk 14 günde embriyonun gelişimi konusunda hassas dönemdir. Radyasyona maruz kalınması halinde ya hep ya hiç kuralına göre bu dönemde hamilelik düşükle sonlanabilir ya da bir zarar görmeden hamilelik devam eder. Kanser, gelişme geriliği ya da herhangi bir anomali bu dönemde maruz kalınan radyasyonlar meydana gelmez.

4-10.hamilelik haftaları arasında radyasyona maruz kalınması, ilaç kullanımı gibi zararlı etkenlere karşı en hassas olunan dönemdir. Bu dönemde herhangi bir şekilde ışınlara maruz kalınması bebekte gelişme geriliği, bebekte organ anomalileri, baş ve baş çevresinin gelişememesi (mikrosefali),  zeka geriliği gibi olumsuz etkiler meydana getirebilir.

Hamilelikte Gebelikte Röntgen Çekilmesinin Bebek Üzerine Zararları 1

İlerleyen gebelik haftalarında 20-25.gebelik haftasından sonra anne karnında bebek radyasyona karşı daha dirençlidir.

Bazı araştırmalara göre anne karnında radyasyona maruz kalan bebeklerde,  ilerleyen yaşlarda bazı kanserlerin görülme riski yüksek olduğu ifade edilse de çok net değildir.

Atom bombası sonrası süreçte anne karnında radyasyona maruz kalan çocukların ilerleyen  yaşlarda zeka geriliği ve mikrosefali adı verilen beynin küçük olması bariz şekilde artmış olarak izlenmiştir. Radyasyon sinir dokusunun gelişimini etkilediği için bu anomaliler ortaya çıkar.

Özellikle 8-15.gebelik haftalarında maruz kalınan radyasyon bebeği etkilemektedir. 8. Hamilelik haftası öncesinde veya  25.hamilelik haftası sonrasındaki radyasyonun etkisinde şiddetli zeka geriliği görülmemiştir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz