Hamilelikte Folik Asit Eksikliği

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için tüm besin öğeleri ve vitaminlerin önemi daha da artar.Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında alımı önemli olan folik asit, gebeliğin diğer aylarında ve gebelik sonrasında da emzirme döneminde annelerin ihtiyacı olan bir vitamindir.Dünya sağlık örgütünün gebelikte kullamını önerdiği iki önemli takviyeden biri de folik asittir. Folik asit, vücutta oluşan tüm biyolojik aktivitelerde önemli olan B grubu vitaminlerindendir.

DNA ve alyuvarların sentezinde, hücrelerin büyümesi ve yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve sağlıklı çalışarak görevlerini yeterine getirmesinde, hücrelerin büyümesi ve yenilenmesinde ve kasların oluşumunda görev alır.Bu nedenle yeterli folik asitine ihtiyaç gebelik döneminde iki katına çıkar.

Gebelikte folik asit bilindiğinin aksine daha da önemlidir ve folik asit eksikliği ne yapar dendiğinde bilinmesi gereken en önemli konu tıp dilinde nöral tüp defekti olan ifade edilen hastalıktır. Bebeğin beyin ve omiriliğinde açıklıklarla giden beynin olmamasına kadar değişik formlarda kendini gösteren nöral tüp defekti (NTD) denilen hastalık, gebelik öncesinde başlanan ve gebelik süresinde de takviye edilen folik asit ile ciddi anlamda önlenmektedir. Dünya sağlık örgütünün gebelikte folik asit kullanımını önermesinin en önemli sebebi de budur. Folik asitin birincil önemi olan bu hastalıktan korunuyor olmak için doğal yollarla alınan folik asit yeterli olmamakta ve anne adaylarına folik asit eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte hamilelik döneminde folik asidin idrarla atılımı arttığı için folik asit eksikliği artabilir.

[reklam id=1]

Ayrıca yarık damak ve bir takım kalp bozukluğu gibi bazı anomalileri de folik asit alımındaki yetersizliğin tetiklediği öne sürülmektedir.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Hamilelik dönemi için bu kadar önemli olan bu takviye için anne adaylarının aklına gelen folik asit eksikliği nasıl anlaşılır sorusuna yanıt vermeye çalışalım.

 • Hafif derecede folik asit eksikliği Türk toplumunda oldukça yaygındır.Daha ileri seviyelerdeki eksiklik durumları bazı belirtiler ile kendini gösterir.
 • Anemi (kansızlık) folik asit eksikliğinin rastlandığı en önemli durumlardandır. Uyuşukluk ve enerjisizlik,baş dönmesi, yorgunluk hali, nefes darlığı,bayılma hissi,derinin renginde ve mukozada solukluk anemi ile birlikte folik asit eksikliği belirtilerindendir.
 • Ağız kenarında oluşan çatlakların folik asit eksikliği belirtilerileri arasında olduğu bilinmektedir.
 • Folik asit eksikliğinin olduğu durumlarda, dil olduğundan kırmızı ve ağrılıdır.Sağlıklı bir bireyde olduğu gibi değil, dil pürtükleri kaybolmuş gibi düzgündür.
 • Unutkanlık ve depresyon hali, folik asit eksikliği belirtileri arasında sayılabilir.

Hamilelikte Folik Asit Eksikliği 1

 • Kesilmeyen uzun süreli ishal durumunun da folik asit eksikliğinde baş gösterdiği ifade edilmektedir.
 • Ellerde soğuma ve ısınamama hali folik asit eksikliğinde kendini belli eder.
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma, kulaklarda çınlama, kalp atışının hızlanması ve baş ağrısı gibi sorunlar da folik asit eksikliği durumlarında ortaya çıkan belirtilerdendir.
 • Bunlar dışında folik asit eksikliği ne yapar sorusu ile ilgili bir çok anne adayının hamilelik döneminde saçlarıyla ilgili yaşadığı sıkıntılara etkisinden de bahsetmek gerekir.
 • Diğer adı ile B9 vitamini olarak bilinin folik asitin saç uzaması dahil ve sağlıklı bir saç için etkisi önemlidir.Hamilelik döneminde folik asit eksikliği saç dökülmesi ile birlikte, saç uzamasının yavaşlaması, saç tellerinin beyazlaması ve saç beyazlamasının artması gibi durumlara sebep olabilmektedir.
 • Folik asit eksikliğinde, hücrelerin bölünmesi ve yenilenmesi yavaşladığından, saç dökülmesi artar, dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi gecikir ve  saçların uzaması hissedilir derecede yavaşlar.
 • Hamilelik döneminin sonlanması ile saç sorunları emzirme döneminde de devam edebileceği için, sağlıklı saçlara için folik asit alımına hamielik dönemi sırasında da önem vermek gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz