Hamilelikte El Uyuşması

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelikte el uyuşması ve şişmesi, hemen her hamile kadında görülen bir durumdur. Bu süreçte rahmin büyümesi sinirlere olan basıyı arttırmakta, sıkışan sinirler vücutta uyuşma tesiri gösterecektir. Daha çok hamileliğin ilerleyen aylarında parmak uyuşması daha çok yaşanmış olan bir sorundur. Bunu el bileği, bacaklarda bile hissedebilirsiniz. Bunun sebebi Karpal tünel sendromu denilen rahatsızlıktır. Normalde ellerini devamlı kullanan kişilerde yaygın olarak görülür.

Hamilelikte El Uyuşması 1

Sinirin Karpal tünelde sıkışması sonucunda yaşanır. Anne adaylarında elde, bilekte ve parmaklara yayılan uyuşukluk, ağrı ve yanma tesiri ortaya çıkabilir. Bunlar Karpal tünel sendromunun belirtileridir. Daha çok geceleri etkili olurlar. Gündüz de olsa, geceleri daha şiddetli parmak uyuşması görülebilir. Bu hisler çoğu süre kola doğru yayılır. Kronik hale gelirse, elde, parmaklarda güçsüzlük hissine niçin olabilir. Bu emareler her iki elde de etkili olabilir. Bu biçim şeylerin doğumdan kısa bir süre ondan sonra kendiliğinden ortadan kaybolması beklenir.

Parmak uyuşmasına neden olabilecek aktivitelerin en aza indirilmesi gerekir. Elleri klavyeye uzandığında rahat edeceği konumda olmalıdır. Bileklerin düz durması parmak uyuşmasını azaltacaktır. Bu tarz şeylerin yanı sıra ellerin ve kolların desteklenmesi amacıyla egzersizler yapılmalıdır. Sıkça ara verilerek dinlenme sağlanmalıdır. Özellikle anne adayları yatarken ellerini, kollarını yastık altına alarak yatmamalıdır.

Parmak uyuşması, genellikle çok fazla panik yapılmaması gereken bir durumdur çünkü bu durum genellikle doğumdan sonra ortadan kalkabilmektedir. Bir tek anne talibinin yaşam kalitesini negatif etkiliyorsa, şiddeti giderek artıyorsa, gece uykusunu bölecek şekilde oluyorsa, derhal doktorla görüşmekte yarar vardır. Gerekirse ağrı kesiciler kullanılabilir. Steroid enjeksiyonu da yapılabilir. Elin öteki parmakları etkilenmez çünkü onları başka sinirler besler.

Tanı ve hamilelikte el uyuşması tedavisi ortopedi uzmanlarınca yapılır. Aşırı kilo almaktan kaçınmak gerekir. El bileğini devamlı çalıştıran bir iş yapılıyorsa kimi vakit dinlendirmek gerekir. Ellerin üzerine yatmaktan kaçınmak gerekir.

Hamilelikte El Uyuşması 2

Hamilelik dönemi boyunca yaşanan ve sıklıla görülen el ve ayak uyuşması, panik gerektirmeyen bir durumdur.Bu duygunun aslolan sebebi, Karpal tünel sendromudur. Her ne kadar bazı meslek gruplarında, daha çok ta bilgisayar başlangıcında çalışan kişilerde, bu hisler görülse bile, hamilelik döneminde daha çok yaygınlaşır.

Kimi süre bu duygular, kolun ön ve üst kısmında de hissedilmektedir. Daha kronik durumlarda, elde güçsüzlük meydana gelir. Sakarlık durumlarında fazlalaşma olur. Uyuşukluk, yanma ve ağrı her 2 elde de hissedilebilmektedir. Doğumun arkasından ise, belli bir süre içinde kendi kendine kaybolur. KTS hastalığın en net teşhisi, iyi bir nörolojik muayene ile adım atar.

Muayenenin arkasından, boyun fıtığını ayırmak amacı ile anne talibinden MRI istenir.  Daha ondan daha sonra anne talibine EMG (sinir iletim testi) tahlilleri yapmış olur. Bununla beraber sistemik hastalığı ayırabilmek amacı ile lazım olan kan tahlilleri de yapılır. (kan şekeri,  tiroit hormon seviyeleri, kan sayımı). Doktor tarafından yapılan bu testler sonucunda, en doğru tedaviye karar verilir. Zaman kaybetmeden yapılan bu tedavi sayesinde anne adayları bu durumdan kurtulabilir.

Hamilelikte El Uyuşması 3

Hamilelikte el uyuşması bitkisel çözüm ile geçebilecek bir durum değildir. Bu bölgeleri mümkün olduğu müddetçe dinlendirmek gerekir. Kullanılan klavyenin bilekleri rahatlatacak şekilde ergonomik olmasına özen gösterilmelidir. Kol ve elleri çok uzun süre ile kullanmayarak onları dinlendirebilmek amacı ile de, sık sık ara verilmesi gerekmektedir. yatarken daha çok uyuşan kolun üzerine yatmaktan kaçınılmalıdır. Bunların yanı sıra yoga gibi kasları açan egzersizler de yine bir doktor eşliğinde yapılabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz